Борим пандемията с националния план, доц. Кунчев очаква отпор срещу ваксините
Министерството на здравеопазването ще разработи национален план за ваксиниране срещу COVID-19, съобщи министър Костадин Ангелов
Националният план на България за готовност при пандемия ще помогне за намаляване на заболяваемостта и смъртността. Това каза на брифинг министър Костадин Ангелов.
„Със сигурност след нова година ще започнем имунизация срещу този вирус. Представете си, че ще има хора, които ще повтарят, че не вярват на ваксините и не искат да се имунизират. Тогава какъв ефект да търсим, като има ясни правила в имунологията, че заради неимунизиращите се не можеш да опазиш обществото, а само този индивид, който се е имунизирал“, каза пък главен държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„До четвъртък Министерството на здравеопазването ще разработи национален план за ваксиниране срещу COVID-19. Той ще бъде представен на следващото заседание на Министерския съвет за утвърждаване“, добави министър Ангелов.
„Националния план на България за готовност при пандемия е изготвен в изпълнение на решение за актуализиране на този, който бе, приет на 22 октомври. При изготвянето на националния план са използвани насоки от СЗО и Европейския център за превенция и контрол на заболяването", поясни той.
„Основните цели са ограничаване на заболяваемостта и намаляване на смъртността от пандемична инфекция, осигуряване на възможност за лечение на заболелите, както и предоставяне на актуална информация за обществото за пандемията и предприетите мерки. Националният план има общ характер", заяви министърът.
„Той е основополагащ документ за справянето на държавата и осъществяването на всички междуведомствени комуникации и взаимодействия, необходими за реализирането на всички действия на цялата държава за справянето при определена пандемия. Той е основата, на която се изготвят отделните пандемични планове за справяне с конкретно заболяване. Имаме такъм план за справяне с грипа“, добави той.
„За грипа нашият опит е голям. Имаме статистики от 30 години назад и знаем как протича една грипна епидемия и съответно пандемия. Полезно е да има такъв план, защото той дава основните насоки за това как да прекъснем епидемичния процес, как да намалим заболеваемостта и смътността, как да осигурим нормалното функциониране на страната и доставките на вода, храна и ток“, каза пък доц. Кунчев.
"Днес определихме председател на Координационния съвет за изпълнение на Националния план за координирането на ваксините. Предложихме да оглави този съвет е проф. д-р Красимир Гигов, който е генерален директор на БЧК и главен координатор на Експертния съвет по медицина на бедствените ситуации", заяви професорът.
Той уверява, че българите ще имат достъп до същите ваксини, които ще има за всички европейски граждани.
„Продължава да се разпространява твърдението, че ваксините ще бъдат наложени. Не, те ще са доброволни. Всеки, който прояви желание да се ваксинира, ще има тази възможност. Те ще са безплатни за българите“, подчерта Ангелов.
„Всеки, който иска да се имунизира срещу COVID-19, ще получи такава ваксина, каквато пожелае. Те ще са тези, които ще бъдат разпространени във всяка европейска държава“, добави той.
2 млрд. лева е сумата, която е отпусната за справяне с пандемията от коронавирус в България, съобщи министърът.
„По 80 млн. лева на месец се плаща на медиците на първа линия. Ако така продължава пандемията, очаквам през януари да надминем сумата от 100 млн. лева на месец", добави той.
Здравният министър сподели, че се надява строгите мерки, които бяха приети преди седмица скоро да дадат резултат, за да започнат да се облекчават. Първо ще отворим детските градини, уточни той.