Защо се събира пясъкът по плажните ивици
Този метод се прилагаше още преди 1990-а година в Слънчев бряг, ако ние не го правим, ще останем без пясък, категоричен е един от концесионерите в региона
Унищожават ли се плажните ивици със събирането на пясъка през есенно-зимния сезон или напротив – те се съхраняват. Темата отново разбуни духовете в социалните мрежи, след като в последните дни бяха публикувани снимки от различни точки по Южното Черноморие.
Флагман.бг потърси експертното становище по темата. Доверихме се на Николай Димитров, концесионер на плажа в Крайморие. В последните 20 години той се занимава пряко с управлението на плажове и е сред доказаните специалисти, чието мнение се цени изключително много.
„Не бих използвал термина събиране, а по-скоро – депониране, защото ние го правим, за да запазим плажовете. Срещам доста критики срещу тази технология, но бих казал, че идва основно от незнанието на хората. Ще започна оттам, че в годините назад – още преди 1990 година „Балкантурист” прилагаше същия метод в Слънчев бряг. Тази, бих казал, много добра практика е позната и в редица чуждестранни курорти – Тенерифе, Флорида, Калифорния. Там, когато се задават урагани, прибират пясъка назад, плътно до най-близкия обект – хотел или заведение, което действа като естественият щит. Това правим и ние, защото ако го депонираме до незащитено, открито място, то пясъкът ще бъде отвят от ветровете в неизвестна посока”, коментира Николай Димитров.
Той стопанисва плажа в Крайморие от три години. Категоричен е, че там се появяват силни ветрове с променлива посока и ако всеки сезон не се предприемат адекватни мерки, бургаският квартал може да остане без плаж.
Такъв бил случая през последната зима, когато огромна ивица с ширина от 15 метра буквално била издълбана до кал – морето „погълнало” пясъка и ако концесионерът не е имал депонирани количества в резерв, плажът щял да бъде съсипан.
„Ако нямах депониран пясък, нямаше как да го възстановя и ивицата щеше да е неприемлива за посетителите, които през лятото се радваха на един добър плаж. Тази година, например, пясъкът е много повече и ми се наложи да изградя три депа. Едно от тях е до бар „Амая бийч”, който е на друг собственик и е извън концесията, но самият факт, че там се депонира, показва, че не го правим с цел да пазим заведенията си. Дори напротив – заведенията пазят пясъка”, допълни Димитров.
Концесионерът подчерта, че в глобален план климатичните промени правят зимата непредвидима и е категоричен, че единственият начин да се запазят ивиците е с депонирането.