Наистина ли мерките в други европейски страни не намаляват ръста на болните
Новата опорна точка на властта, че коронавирусът се разпространява въпреки ограниченията, е напълно невярна
Пълен локдаун е изключително тежка мярка. Вие виждате какво се случва в страните, в които са наложени тези мерки - там не виждаме намаляване на ръста на новозаболелите". Това заяви тази седмица в ефира на БНТ здравният министър проф. Костадин Ангелов. Малко преди това и външният министър Екатерина Захариева коментира по време на свое участие в bTV, че "в държавите, в които има и частични, и пълни локдауни, за съжаление не се забелязва съществен спад на броя на заразените с коронавирус". И други представители на властта в последните дни неколкократно повтарят, че "мерките" в България са достатъчни и хората просто трябва да ги спазват, а каквито и други по-тежки да се наложат, те няма да имат ефект, пише capital.bg.
Накратко, това не е вярно
Държавите, на които се наложи да въведат по-строги ограничения в края на октомври заради опасност от претоварване на здравните системи, категорично обърнаха вече посоката на развитие на епидемията. Сред тях са Франция, Белгия, Швейцария и Чехия, които за няколко седмици отчитат сериозен спад на инфекциите от 50-75% - достатъчно, за да се даде възможност на здравните системи да се възстановят поне частично и случаите да се сведат до нива, които те могат да поемат, без да лишават от грижа други спешни случаи или хронично болни пациенти.
Целта на новите локдауни в Европа е именно епидемията да се държи под контрол, за да не се претоварят здравните системи, а не пълно изчистване на заразата. Държавите вече имат солиден опит от пролетта и знаят, че не могат да сведат случаите до пренебрежим минимум, без да навредят фатално на икономиките и на хората. Особено сега, когато новата вълна е особено силна.
Новите мерки в Европа до момента работят. Здравните системи на много държави са подложени на натиск, но в нито една досега не е докладвано критично положение, с изключение на Чехия, която трябваше да разкрие мобилна болница в столицата Прага и поиска помощ от ЕС и НАТО, за да се справи със ситуацията, но сега се връща към по-спокоен период.
Сред страните в ЕС България в момента е единствената, която следва различна стратегия - да не прави почти нищо, докато здравната ѝ система се претоварва все повече. Страната ни (виж по-горната графика) всъщност вече надмина Белгия, Франция и Чехия по заразени на глава от населението.
Какво се случва след локдауна в Чехия
Чехия е интересен пример, защото развитието на епидемията в страната много напомня на това в България - политическо пренебрегване на опасността, силно обществено нехайство, липса на контрол върху мерките.
В средата на октомври Чехия се озова насред епидемичен взрив - общо взето в положението, в което е и България в момента, въпреки че към този момент страната вече бе наложила някои мерки, подобни и дори по-строги от тези в България в момента.
Така например публичните събитията и културните прояви бяха спрени, учениците от по-горните класове и студентите постепенно преминаха на дистанционно обучение, заведенията трябваше да затварят в 20 ч. и а след това бяха затворени, забранено бе пиенето на алкохол навън (събирането в големи компании и пиене на открито е популярно занимание в Чехия - бел. авт.), моловете в Прага затвориха доброволно, за да не се превръщат в център за сбирки на тийнейджърите.
На 21 октомври Чехия надхвърли 15 хил. новозаразени и стана първата държава в ЕС, която обяви нов локдаун от 22 октомври до 3 ноември.
- Повечето магазини и услуги бяха затворени, вкл. фризьорски и козметични салони, без супермаркети, аптеки, дрогерии и други магазини със стоки от първостепенна важност;
- Излизания и пътувания са разрешени само за работа, пазаруване, посещения на близки или за медицински нужди;
- Пътуванията са ограничени само до спешни такива и по работа;
- Всички училища минаха на дистанционен режим;
- Задължителни маски навсякъде.
Това, което не бе засегнато обаче:
- Повечето бизнеси и производства продължиха да работят;
- Хората могат да пътуват до вилите си, да се разхождат и спортуват в парковете и сред природата, но при максимум събиране на двама души навън;
- Ясли и детски градини останаха отворени;
- Няма въведени специални часове за пазаруване на възрастни хора за разлика от пролетта;
- Пътувания зад граница са разрешени.
Две седмици по-късно Чехия бе преминала пика си, но локдаунът (с леко разхлабване на правилата за пътуване, излизане и някои други) бе удължен до 20 ноември, за да могат да паднат по-значително случаите и това вече е факт - в последните дни те са между 4 и 5 хиляди дневно или близо с две трети по-малко от пика.
Франция отчита видим спад
Една от най-силно засегнатите страни в Европа - Франция, наложи може би най-строгия втори локдаун в рамките на ЕС на 30 октомври с продължителност поне месец. Към този момент здравната система на страната бе почти на максимума си в някои региони, включително в столицата Париж.
Според новите рестрикции:
- Хората могат да излизат само за работа, за училище, за медицински нужди, за помощ на членове на семейството и за пазаруване и спорт - по един час дневно;
- При всяко излизане трябва да се предостави документ;
- Пътувания между регионите са забранени;
- Барове, ресторанти и магазини за несъществени нужди са затворени;
- При възможност се работи дистанционно;
- Университетите са на дистанционен режим.
Какво остана позволено:
- Училищата са отворени;
- Магазини за храни, аптеки и други съществени нужди са отворени;
- Повечето публични услуги работят;
- Производства, ферми, строителен сектор продължават да работят;
- Границите са отворени;
- Позволени са посещения в домове за възрастни хора;
- Погребения с малък брой присъстващи са позволени.
Двадесет дни след налагането на тези мерки Франция видимо обърна тенденцията и за три седмици случаите спаднаха наполовина от пика с над 55 хил. случая. Въпреки това здравната система все още е под натиск от големия брой случаи в предходните седмици и френските власти предупредиха, че част от мерките вероятно ще продължат и през декември.
Белгия - ясен обрат
От 31 октомври и Белгия е под стриктен локдаун, след като за кратко се превърна в шампион по брой случаи на глава от населението и втора по смъртност след Чехия.
- Гости и домашни събирания са забранени; позволява се само 1 близък контакт извън дома и до 2 за самотно живеещи;
- Затворени са места за несъществени стоки и услуги, вкл. фризьорски и козметични салони - до 15 декември;
- Барове, кафета и ресторанти са затворени, поръчки за вкъщи са възможни до 22 ч.;
- Продажбата на алкохол е забранена след 20 ч.;
- Максимум 4 човека могат да се събират навън;
- Всички културни прояви са забранени - кино, театър, музеи, концерти;
- Супермаркети могат да продават само стоки от първа необходимост;
- Само по 1 човек от домакинство може да пазарува едновременно;
- Есенната ваканция на училищата бе удължена с няколко дни до 15 ноември;
- Университетите учат онлайн до 1 декември, след това само първокурсниците могат да продължат присъствено;
- Отдалечената работа е задължителна, когато е възможно;
- Маските са задължителни навсякъде;
- Във Валония и Брюксел има нощен час от 22 до 6 ч. с изключения за работа и по спешност, а във Фландрия - от 12 до 5 ч.;
- Спорните центрове са затворени, вкл. фитнеси и басейни;
- Публика не се допуска на професионални спортни прояви;
- Коледни и други базари са забранени.
Какво остава позволено:
- Всички производства и друг съществен бизнес работят, както и част от магазините, но до 20 ч.;
- Детски градини и основни училища остават отворени;
- Гимназиалните класове учат и присъствено, но трябва има дистанционно обучение за половината ученици и ротация;
- Сватби и погребения са позволени с много малко присъстващи;
- Пазарите за хранителни продукти са отворени, но без да сервират храна и напитки;
- Пътуването в страната и чужбина е позволено;
- Посещенията в домовете за възрастни са позволени с някои условия.
След тези мерки за 20-тина дни страната успя да намали поне 4 пъти случаите си, които в някои дни в края на октомври надхвърляха 22 хиляди на ден и това бе най-високият брой новозаразени на глава от населението в Европа. Сега те са около 4 хил. средно на ден.
Швейцария: маски навсякъде
От 29 октомври друга силно засегната и от втората вълна държава в Европа е под частичен локдаун - Швейцария, след като болниците достигнаха ръба на капацитета си. Швейцария всъщност наложи доста меки мерки - далече не толкова строги като френските или белгийските и малко по-затегнати от правилата в България. Властите не поставиха краен срок за тях, с уговорката, че ще се премине към много по-сериозна блокада, ако те не подействат. Те обаче действат: случаите в Швейцария за 20-тина дни спадат наполовина. Ключово сред тези мерки - освен, че те се изпълняват от голямата част от населението, е носенето на маски, като изискванията в Швейцария на практика са едни от най-строгите в Европа.
- Маските са задължителни на абсолютно всички публично достъпни места - вън и вътре;
- Таван на работното време за барове, кафета и ресторанти - до 23 ч. Максимум 4 души на маса;
- Нощните заведения не работят;
- Публичните събитията са ограничени до 50 души при определени правила;
- Частните събития са ограничени до групи от максимум 10 души, вкл. за сватби, рождени дни и др.;
- Дистанционно обучение за университети и някои училища;
- Любителски контактни спортове са забранени, а други спортове - с максимум до 15 участници. При спорт на закрито маските са задължителни с някои изключения (например тенис в голяма зала);
- Концерти и репетиции с пеене са напълно забранени, а без пеене - с до 15 души и носене на маски.
Видимо, не само, че локдауните в Европа вършат работа, но дори стриктните им форми в момента не са толкова тежки като през пролетта. На практика всички производства и почти всички бизнеси работят. Хората ходят на работа, разхождат се, спортуват, пазаруват, грижат се за близките си. С малки изключения, дори пътуванията не са забранени в страната, както и тези в чужбина. Училищата в част от държавите със стриктен локдаун също са отворени.
Всичко това позволява известен контрол над епидемията и баланс, без да се създават щети и в двете крайности - нито блокиране на хората и икономиката от една страна, нито блокиране на здравната система от друга. В Западна Европа вероятно ще имат по-спокойни празници. България изглежда ще изпробва за пръв път кога епидемията от коронавирус ще се самоограничи. Прогнозата за това е неясна.
Тръгнал да ми говори за природа, а в същото време му разцепват халката от бухня. Пфф, айде фостата джендър недоклатен _|_
Властта е ценност, хората - не. Управляващите, вместо да изслушат тревогите на медиците, ги разхождат по магистралите да им показват "красоти".
Не е ли безумие?