Ковид-19, чудото на меда и защо не е панацея
На деца под 1 година в никакъв случаи не трябва да се дава мед
Пчелният мед е не само познато природно средство за лечение, но ефективно намалява кашлицата при деца, установява ново проучване на Оксфордския университет.
При инфекция на горните дихателни пътища, медът, когато се консумира в чиста форма, без добавки, е изненадващо полезен за облекчаване на симптомите, благодарение на своите антимикробни свойства.
„Той осигурява широко достъпна и евтина алтернатива на антибиотиците”, посочват авторите на изследването, добавяйки, че медът намалява честотата на кашлицата и може да „помогне в усилията за забавяне на разпространението на микробната резистентност”.
Антибиотиците са основната причина за появата на този феномен, който заплашва човечеството с нова вълна от нелечими болести, пише vesti.bg.
В момента заради коронавирусната пандемия се налага още по-широка употреба на широкоспектърни антимикробни медикаменти, тъй като за ковид-19 все още няма лекарство. В бъдеще това обаче ще ускори формирането на резистентни щамове. Ето защо медът може частично да облекчи последствията от настоящата здравна криза.
Само че дори такива природни средства като него не са панацея. Няма храна или лекарство без странични негативни ефекти за човешкото здраве. Дори медът трябва да се консумира с мярка и то не от всички.
Експерти от Немската професионална асоциация на педиатрите подчертават, че на деца под 1 година в никакъв случаи не трябва да се дава мед. Това е така, защото той често съдържа бактерии, наречени clostridium botulinum, които отделят ботулинов токсин. Той може да причини мускулна и дихателна парализа.
При умерена употреба медът е безопасен за повечето възрастни и по-големите деца, с изключение на тези, алергични към пчелен прашец.