Борисов: България твърдо подкрепя Албания по пътя към ЕС
Министър-председателят проведе телефонен разговор с премиера на Албания
Министър-председателят Бойко Борисов проведе телефонен разговор с премиера на Албания Еди Рама. Във фокуса на разговора бе позицията на страната ни относно преговорните рамки за присъединяване на Албания и Република Северна Македония (РСМ) към ЕС, съобщи пресцентърът на кабинета.
"България твърдо подкрепя Албания по пътя й към европейското семейство. Считаме, че сте показали посветеността си към европейските ценности, отговорността и мотивацията да вървите напред и имате нашата подкрепа", е подчертал министър-председателят Борисов пред своя колега.
Премиерът Борисов отбелязал също, че страната ни е сред най-силните застъпници на процеса по разширяване на Съюза и затова издигна темата високо в европейския дневен ред по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г.
"Защото европейската перспектива е най-силната мотивация за осъществяване на преход към демократично управление и пазарна икономика в Западните Балкани", добави Борисов.
По отношение на европейската интеграция на Република Северна Македония, Борисов посочил позицията на страната ни и изтъкнал, че България е една от държавите, които най-много е настоявала и желала РСМ да стане част от ЕС, предава vesti.bg.
В този контекст усилията на България винаги са били насочени към постигането на консенсус по важните за двете страни теми.
"За съжаление подобна ангажираност не се наблюдава от страна на Република Северна Македония. Готови сме да продължим разговорите и активно да работим в изпълнение на Договора за добросъседство", казал още Борисов пред албанския премиер.
Министър-председателят Бойко Борисов участва днес във видеоконференцията на членовете на Европейския съвет, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Акцентът на срещата ще бъдат действията на Европейския съюз в отговор на пандемията от COVID-19. Днешният разговор е продължение на видеоконференцията, проведена на 29 октомври, на която европейските лидери подчертаха необходимостта от засилване на колективните усилия за борба с пандемията и обърнаха специално внимание на политиките за тестване и ваксините.
На предишно заседание от 15 и 16 октомври лидерите обсъдиха координацията на равнище ЕС срещу COVID-19 и постигнаха съгласие редовно да разглеждат този въпрос, се напомня в прессъобщението. Целта е ЕС и неговите държави членки да работят заедно за укрепване на националните здравни системи и за ограничаване разпространението на вируса, като същевременно се предприемат и действия за смекчаване на социално-икономическите последици от COVID-19 и подкрепа за възстановяването на ЕС.