10% от българите са с трайни увреждания
Близо 670 000 граждани към момента са обект на финансова подкрепа по тази линия
Близо 10% са българите с трайни увреждания. Това става ясно от мотивите към законопроект на Министерски съвет за промени в Закона за личната помощ.
„Продължителният процес по оценяване и значителният брой потенциални заявители, биха създали изключителна натовареност на администрацията на Агенцията за социално подпомагане и възпрепятстване упражняването както на правото на лична помощ, така и на други социални права. Това е предпоставка за бъдеща неудовлетвореност.
В този случай е допустима хипотезата закон да уреди права, които практически, поради обективна невъзможност, не могат да бъдат реализирани. Близо 670 000 български граждани с трайни увреждания, които към момента са обект на финансова подкрепа, ще имат право да бъдат включени в механизма и освен тях, следвайки законовата дефиниция за „хора с увреждания“, кръгът значително би се разширил. Не на последно място би било невъзможно намирането на трудовия пазар в страната на 670 000 асистенти минимум за обгрижване на контингента правоимащи“, са част от мотивите на проекта за поправки в закона.
Той обаче предизвика протест на майките на деца с увреждания тази сутрин около парламента.
Чуват се скандирания законът да не се пипа.
В пленарна зала започна дебатът по промените на първо четене.
Антон Кутев от БСП обяви, че законът се „осакатява“ и вероятно десетки хиляди ще бъдат ощетени от това. Според него много нуждаещи се ще бъдат лишени от възможността да получат помощ от асистент.
Кутев все пак призна, че 30-40% от поправките поправяли несъвършенства в правната уредба.
Светлана Ангелова от ГЕРБ обвини колегата си от БСП, че говори арогантно и манипулативно. Тя заяви, че парите за лична помощ догодина ще се увеличат двойно.