Кметът на Созопол с отчет за първата си година: По-стабилна Община и покриване на дълговете на Рейзи
За първи път е регистриран голям ръст от общински дейности, които до миналата година бяха губещи и прехвърлени в частни ръце
Новият кмет на община Созопол Тихомир Янакиев представи отчет за първата година от управлението си. Не е тайна, че той наследи милиони дългове от бившия управник Панайот Рейзи. Още по време на предизборната си кампания Янакиев се ангажира пред избирателите си, че първото нещо, което ще направи, след което встъпи в длъжност, е да стабилизира финансовото състояние на Общината. Въпреки че годината бе изключително трудна заради коронакризата, Тихомир Янакиев успя да покрие част от дълговете и да изправи на крака администрацията.
При направения финансов одит излезе наяве действителното състояние на Общината, а именно 3,5 млн. лв. просрочени задължения към доставчици на стоки и услуги; 1,8 млн. лв. задължения към РИОСВ за отчисления по чл.64 от Закона за управление на отпадъците; 22 млн. лв. дългосрочен кредит към ЦКБ.
„Или иначе казано, завещанието, което новото ръководство наследи и трябва да разплати, възлезе в размер на 27 300 000 лв.“, посочва Янакиев в отчета си.
След анализ на всяко едно задължение екипът на новия кмет предприе редица мерки за постигане на финансовата стабилизация на Общината. Една от тях бе преструктурирането на администрацията, за да се намалят разходите.
Извършена е ревизия на всички сключени договори за външни услуги по отношение стойност, срокове, изпълнение по компетентност и по този начин драстично са намалени разходите.
„След приключване на финансовата 2019 година отново се установи, че Община Созопол е с нарушени финансови показатели и се наложи да бъде актуализирана процедурата по нейното оздравяване. Бе разработен план за финансово оздравяване, одобрен от Министерството на финансите, и ни бе отпуснат безлихвен заем в размер на 2 960 000 лв.“, казва още кметът,
Средствата са използвани за разплащане на просрочените от предходния мандат задължения към контрагенти, а останалите са разплатени от собствения бюджет след предприети икономии.
„Разбира се, това никак не означава, че Общината вече е в цветущо състояние, но смея да твърдя, че то е стабилизирано и пътя, по който се движим е правилен“, категоричен е Тихомир Янакиев.
В отчета се посочва още:
„Извършили сме плащания в размер на половин млн. лв. и по дългосрочния кредит (100 000 лв. през 2019г и 400 000 лв. през 2020г.), като задължението към момента е 21 500 000 лв. Във връзка с Covid кризата, успяхме да разсрочим заема като текущите 4 вноски преместихме в последната година от кредита. Със сумите, с които трябваше да бъде погасен той, разплатихме стари задължения, възникнали от 2015г., към РИОСВ в размер на 400 000 лв. Икономиите, които реализирахме ни позволиха, през настоящата година да разплатим със собствени средства задължения към РИОСВ в размер на 821 097 лева“.
Сред задълженията прави впечатление сумата от 78 хил. лв. На фона на останалите дългове може да се каже, че е нищо. Но фрапиращото е, че те са за помощи за новородено, които някои родители са чакали от 2017 г. На практика те са ги получили не когато рожбата им се появила на бял свят, а след като навършила 3 години. В крайна сметка обаче парите вече са по сметките им.
Много средства в общинския бюджет през първата година от мандата на Тихомир Янакиев влязоха от общински дейности, които до миналата година бяха губещи и бяха прехвърлени в частни ръце. До болка познат е примерът с паркингите.
През лятото на 2019 г. паркингите бяха работени чрез публично-частно партньорство. Отчетените приходи бяха 26 171 лв., като печалбата за Общината бе само около 16 000 лв. Отделно са събрани още 47 476 лв. от бариерата на стария град.
За 2020 година приходите от паркингите са в пъти повече.
„През пролетта на 2020 г. направихме инвестиции в размер на около 130 000 лв. с цел увеличаване капацитета на паркингите и инсталиране на интелигентна система за контрол на достъпа. Придобихме и един нов паркинг - този на ул. „Вихрен”. Предвид факта, че подземният паркинг на стадиона и паркингът до Художествената галерия работеха в режим на платени паркоместа, а на паркингите на ул. „Вихрен” и покрай рибарския кей имаше места за локално паркиране, т.е. без тези паркоместа, приходът на Община Созопол е в размер на 299 104 лева. Тези приходи ни позволиха да покрием не само оперативните разходи, но и всички направени инвестиционни разходи, и то още през първата година. Приходите от платените абонаменти са в размер 239 628 лв. или с 52 788 лв. повече в сравнение с 2019 г. Приходите от паяка са 10 пъти повече от миналата година, но там срещнахме доста трудности при осигуряване спазването на Закона за движение по пътищата и местната наредба, тъй като се оказа, че присъствието на полицай в репатриращия автомобил е незаконно.
Взехме решение за следващия сезон да бъде сформирано общинско звено, което ще се грижи за обществения ред, ще бъде закупен и общински репатриращ автомобил“, подчертава кметът в отчета си.
През тази една година бяха реализирани и редица други проекти – както инфраструктури, така и културни и социални.
За първи път жителите на средновековния Созопол имаха възможност да усетят коледната атмосфера по улиците. Общината закупи дървени къщички, които бяха монтирани на площада в Стария град. Там се проведе коледният базар, а всичко това създаде неповторим празничен дух.
През годината бяха поставени нови осветителни тела по населените места, с което бе увеличен броят на осветените улици. Почистени бяха силно замърсените дерета в с. Зидарово, ремонт бе извършен в Кметство Вършило.
Друг ангажимент от предизборните обещания на Тихомир Янакиев бе създаването на Обществени съвети в населените места. Така хората подпомагат дейността на кмета и поставят въпроси и предлагат решения по обществени значими проблеми. Именно Общественият съвет стои зад организацията на най-голямото пролетно почистване като цяло у нас. Созополчани се обединиха и направиха морския град още по-приветлив за посрещане на туристи. Боядисаха се пейки, парапети, ел. табла, извозиха се с години стояли строителни материали и камъни, почистиха се пътни знаци, информационни табели, треви, съвсем наскоро, отново съвместно Община и Обществен съвет, пък бе почистен гробищния парк.
„Изключително съм благодарен на всички, които бяха част от „Ние сме Созопол“ и съм убеден, че тази инициатива ще стане традиционна“, категоричен е Тихомир Янакиев и допълва: „Старая се да бъда максимално близо до всеки жител на общината и да удовлетворя очакванията за ефективност, прозрачност и контрол“. Точно поради тази причина не само в приемните дни се среща с жителите на цялата община, а го прави при всяка една възможност.
През първата година от управлението Общината стартира и инфраструктурни проекти и реконструкции на обекти с привлечени инвестиции от европейски фондове, Държавен бюджет, програми по трансгранично сътрудничество, дарения за над 7 000 000 лв. Започнаха ремонти на важни пътни артерии, предстоят и още много такива. Реализираха се и проекти по образователната инфраструктура.
ПОДРОБНОСТИ ЗА ВСЕКИ ЕДИН ОТ ТЯХ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ В ОТЧЕТА
За съжаление коронакризата възпрепятства много действия на Община Созопол. Въпреки това администрацията работи по новата визия на града.
„Погрижихме се правилното разполагане на търговските обекти и ползването на тротоарното право през лятото, така че да кореспондират с облика на града и да не затрудняват движението на пешеходци. Друг трън в очите – т.нар. „весела уличка” също следва да придобие по-приятен облик. Вече са премахнати обектите, които бяха разположени на уличното плато и тротоара, тепърва предстои рехабилитация на тротоарните части“, се посочва още в отчета.
След толкова лъжи, кражби, мошеничества, интриги... този човек трябваше да лежи в затвора поне минимум за 15 години докато Созопол го забрави.
Рейзи, взимай си партакешите и бягай надалеч от Созопол. Тук вече работа нямаш, кражбите приключиха...