Моя отговорност като ръководител е да осигуря безопасни условия за труд на всички магистрати
По-разумно решение би било да разглеждаме в открито съдено заседание само делата, които по принцип се гледат в съдебната ваканция
Бургаските адвокати днес излязоха на символичен протест пред Съдебната палата и се обявиха против идеята на Висшия съдебен съвет за епидемична ваканция от 15 до 31 декември.
Припомняме, че във вторник Съдийската колегия към ВСС подкрепи предложението за спиране на работа от средата на този месец до края на годината (ВИЖТЕ ТУК). Днес адвокатурата в Бургас предупреди, че ще има масови протести, ако съдебната ваканция бъде въведена. (ВИЖТЕ ДЕКЛАРАЦИЯТА НА БУРГАСКАТА АДВОКАТСКА КОЛЕГИЯ).
Флагман.бг попита административният ръководител на Окръжния съд в Бургас Росица Темелкова за противоепидемичните мерки, които се прилагат в БОС и притесненията на магистратите за ковид пандемията.
-Съдия Темелкова, необходима ли е епидемична ваканция за магистратите, предвид рязко увеличените случаи на Ковид-19?
-Лично мое мнение е, че решението, което взе Съдийската колегия към ВСС вчера да подкрепи Законопроект за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, за съдебна ваканция от 15 ноември до 31 декември, е правилно. Всички виждаме каква е ситуацията с разпространението на корона вируса през последните дни и седмици. Проблем за работата на съда ще бъде не само ако се разболеят съдиите, но и съдебните служители. Без съдебните секретари и деловодителите, а и служителите от общата администрация, ние не можем да продължим нормално да работим. Съдът не е остров, няма как да останем встрани от тази обстановка. Може би е по-разумно да разглеждаме в открито съдено заседание само делата, които по принцип се гледат в съдебната ваканция.Те са посочени в разпоредбата на чл.329,ал.3 ЗСВ. Но това не означава, че ще спрем да работим, както не бяхме спрели и през март и април по време на извънредното положение.
Доколкото обаче съм запозната, идеята за съдебна ваканция вече е отпаднала. Плановете на законодателя са други – предлага се при усложняване на епидемичната обстановка административните ръководители на органите на съдебната власт могат да създадат организация за отсрочване на насрочените производства и дела за нови дати не по-късно от 30 дни. Така че опасенията на адвокатите за съдебна ваканция може да се окажат съвсем неоснователни.Очакваме решението на Народното събрание и след като се приеме предлаганото изменение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, ще решим какви конкретно мерки и действия да предприемем,съобразно епидемичната обстановка.
-Какви противоепидемични мерки са предприети в Бургаския окръжен съд?
-Предприети са всички необходими мерки, за да осигурим безопасни условия, както за съдии и служители, така и за всички посетители в сградата. Дезинфекцираме помещенията редовно, осигуряваме дистанция, в рамките на възможното. Препоръчала съм на магистратите, които не са дежурни и нямат открити съдебни заседания да работят дистанционно. Използваме и видео конферентните връзки при разглеждане на мерките за неотклонение и дела за условно предсрочно освобождаване. По този начин се опитваме да минимизиране риска от заразяване. Правим всичко възможно, за да запазим здравето на служителите и посетителите, но всички разбирате, че ситуацията е извънредна и няма как да не се отрази на работата на съда.
-При какви условия като административен ръководител бихте предприели епидемична ваканция?
-Предложението за изменение на закона е да се даде възможност за отсрочване на делата при „усложнение на епидемичната обстановка“. Решението, което ще се вземе ще е трудно, защото трябва, от една страна, да се опази здравето на работещите в съда и на хората, които идват в палатата, а от друга – осигури нормална работа на съда. Но това не означава задължително отсрочване на всички дела, ще се действа според ситуацията, която, виждате, е доста динамична. Вероятно и Съдийската колегия ще преразгледа и актуализира Правилата и мерките за работа на съдилищата в условията на пандемия. Това предстои на следващото й заседание - на 10 ноември.
-Има ли заразени с коронавирус съдии в Окръжния съд в Бургас?
-Към този момент нямам данни нито за заразени служители, нито за съдии. Да се надяваме, че ще се опазим.
-Каква е средната възраст на работещите в БОС?
- Голяма част от съдиите са над 50 години. Това е нормално, ние сме Окръжен съд, логично е магистратите да са на тази възраст, която за съжаление е рискова, а и самото прекарване на заболяването КОВИД -19 в някои случаи е доста по-тежко. Така, че трябва, отново повтарям, да се търси баланса – да се мисли, както за разглеждане на делата, така и за здравето на съдиите, служителите и участниците в производствата. Това е моя отговорност като административен ръководител, да осигуря безопасни и здравословни условия на труд.
-Днес от адвокатите се чуха критики, че електронното правосъдие не работи. Това така ли е в ръководения от Вас съд?
- Единният портал за електронно правосъдие функционира. Адвокатите, ако имат желание да получават призовки и съобщения по електронен път, могат да го заявят по делата. Това зависи от желанието им. Законът към момента не ни позволява ние да ги призоваваме по електронен път, без те да са изразили изрично съгласие за това. Използваме и видеоконференцията, когато е възможно, защото не всички съдилища са оборудвани и разполагат с тази техника. Използваме активно този способ, главно когато правим видеовръзка със затвора.
-Споменахте за призоваването по електронен път. Възприема ли се тази практика от бургаските адвокати?
-Има случаи, в които адвокатите желаят да получават призовки по електронен път, но те не са многобройни. С оглед на създадената ситуация, насърчавам адвокатите и гражданите да заявят този начин на призоваване по делата .