На тази планета валят камъни и има свръхзвукови ветрове
Търсенето на подходящи за живот планети не винаги води до очакваните резултати
Астрономите търсят екзопланети с подходящи условия на живот от години, но сред интересните кандидати често откриват и доста есктремни условия. Такива са на планетата K2-141b, която е открита от студенти на университета "Йорк", съобщава CNET.
Тя се намира твърде близо до звездата си, заради което температурите са много високи. Освен това е със синхронно въртене, т.е. подобно на Луната, само едната ѝ страна е постоянно обърната към звездата.
Заради това около две-трети от планетата са изложени на постоянна огромна жега, докато тъмната ѝ страна е потънала в мрак и много ниски температури. Анализите на планетата показват, че тя вероятно има огромен океан от магма с дълбочина 100 км.
Самата планета е земеподобна, т.е. скалиста. Учените отбелязват, че всички планети от този тип започват като "разтопени светове" и рязко се охлаждат. Планетите от лава са в начална фаза на тази еволюция и условията са много сурови.
Ветровете например са със свръхзвукова скорост и прехвърлят скорости от над 5000 км/ч. Проведените компютърни симулации за условията на K2-141b показват още, че на планеттата най-вероятно валят камъни. Това става заради минералните изпарения от океана от лава, които ветровете изтласкват до тъмната страна на планетата, където те се втръдяват и падат обратно в магмата като дъжд от камъни, пише vesti.bg.
Учените ще имат възможност да разгледат планетата в детайли едва със старта на следващото поколение телескопи. Сред тях е и "Джеймс Уеб", които ще наследи "Хъбъл", но ще заработи най-рано следващата година.
Самата K2-141b беше открита пред 2018 г. Тя е по-голяма от Земята и е с пет пъти нейната маса. Радиусът ѝ е 1,51 пъти по-голям от този на Земята. Планетата се намира на 202 светлинни години от Земята.