Медиите дават 51% преднина на Джо Байдън пред Тръмп, но може ли да се вярва на проучванията?
Също като през 2016, когато всички тръбяха, че сигурният следващ президент на САЩ е Хилари Клинтън, така и сега, според социолозите, видимо дементният Байдън ще е победител
По-малко от седмица остава до президентските избори в САЩ - надпреварата между настоящия държавен глава Доналд Тръмп и конкурента му, бивш вицепрезидент в кабинета на Обама и кандидат от Демократичната партия – 76-годишният Джо Байдън. Вотът е едно от най-важните събития в годината, тъй като резултатът от решението на американските граждани ще има отзвук не само за националната им политика, но и за геополитиката като цяло, предвид факта, че САЩ все още не са загубили хегемонията си в световен мащаб.
Увенчана от коронавирус пандемията, президентската кампания и на двамата кандидати е далеч от това, което хората са виждали в предишни години. Също както на предходните избори през 2016 г., когато Тръмп се изправи срещу съпругата на бившия президент Бил Клинтън – Хилъри, и този път масово медиите в САЩ дават значителна преднина на кандидата на демократите – Байдън. Според последни проучвания на настроенията дни преди изборите той ще получи 51% от гласовете в страната, докато противникът му – Доналд Тръмп, който се бори за втори 4-годишен мандат, ще има едва 42%.
Броят на гласовете, които получи даден кандидат на самите избори, обаче се оказва не толкова важен, както с тъга разбра Хилари Клинтън. Повечето от щатите в САЩ винаги гласуват по един и същ начин, което означва, че реално само една малка част от щатите имат значение за надпреварата. Това са местата, където де-факто се случва изборът. Такива щати са Аризона, Флорида, Джорджия, Айова, Мичиган, Минесота, Невада, Ню Хемпшир, Северна Каролина, Охайо, Пенсилвания, Тексас, Вирджиния и Уисконсин.
Припомняме, че изборите за президент на САЩ не се решават директно от броя подадени бюлетини от гражданите, а от т.нар. „избирателни колегии“ – групи от хора във всеки щат, които се събират седмица или две след изборите и решават крайния резултат. Общият брой на избирателите в тях е 538, като кандидатите трябва да имат най-малко 270 гласа, за да бъдат избрани официално. Образно казано, изборът зависи от това колко хора са гласували за даден кандидат, но това не е задължително да е така.
Дали обаче на изследванията за това кой има преднина към настоящия момент може да се вярва е друг въпрос. Трябва да се има предвид, че Тръмп, макар и не универсално подкрепян дори от членове на собствената му партия, все още има сериозно влияние в определени щати, където либералният наратив не е на почит. В същото време левите движения като BLM и ANTIFA също могат да обърнат предпочитанията за президент на мнозина.
От друга страна за кандидата на демократите – 76-годишният Джо Байдън – има сведения, че е негоден за поста, а някои дори го обвиняват, че е в начален стадий на деменция заради множеството фрапиращи грешки по време на директни изявления, когато се усеща, че губи частично паметта си. Преди няколко дни той обърка опонента си с Джорд Буш, обърка името на щата, в който се намира; а не веднъж е забравял и името на собствената си жена пред камерите; бърка жена си със сестра си, даже изключва на моменти за какво всъщност се кандидатира, определяйки предстоящите избори като такива за Сенат.
На хората не им трябва клоун
Подсказка - разликата между 75% и 24% е 51%...
Забелязвате ли в медиите как заработи лайномета срещу Байдън?
На това демокрация ли му казвате. Това ние сме го измислели много преди Янките и през Социализма се решаваше на Конгресите на БКП.