Рекорден е ръстът на заразени с коронавирус, но сме далеч от колективния имунитет
3,4 на 100 000 е смъртността, което ни отрежда 10-то място в ЕС и четвърто на полуострова, каза зам.-министърът Бойко Пенков
Увеличава се непрекъснато броят на потвърдените случаи на заразяване с коронавирус в страната, като през последните шест дни заболеваемостта за 14-дневен период в страната надхвърля 120 на 100 000 и продължава да се покачва ежедневно. Това каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков на брифинг на Националния оперативен щаб.
Проучванията сочат, че достигнатият относителен дял на имунитета сред обществото в повечето области в ЕС, е по-малко от 15%, което ни прави далече от колективния имунитет, добави той.
„През последните дни имаме рекордна заболеваемост и със 120% нарастване на седмичния брой заразени спрямо предходната седмица. България е на 21 място в ЕС и на второ на Балканския полуостров по заболеваемост. 3,4 на 100 000 е смъртността, което ни отрежда 10-то място в ЕС и четвърто на полуострова“, заяви Пенков.
"Смъртността нараства с 50%. Видин и Добрич пък остават областите с най-малко заразени", добави той.
Заместник-министърът съобщи, че най-голяма заболяемост има във възрастовата група между 20 до 60 години, следвани от 60-69 години. Тревожен е и ръстът на хоспитализираните пациенти с коронавирус.
Над 2000 са заразените медици в страната, добави той.
Тежкото протичане на заболяването е една от причините, поради които от днес влизат в сила новите ограничения със заповед на министъра на здравеопазването, заяви д-р Пенков.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев пък каза изтъкна, че маските ще ни предпазят от коронавируса. Мерките могат да прекъснат гръбнака на бързото разпространение на вируса, добави той.
„Най-важното нещо е контролът на мерките и убеждението на хората, че трябва да са с маски. Никой не се е задушил. Може да се прочете какво ли не от хора, които не са специалисти. Всички знаем, че не е приятно да носиш нещо на носа си, но трябва да мислим за нашето, за здравето на семейството си и на околните“, подчерта професорът.
„Ако някой е болен, вероятността маската да те запази е над 30%. Процентът зависи от качеството на маската и дали добре я носиш“, обясни той.
„Да не се предозира Витамин Д, да не се използват имуностимулатори в голямо количество! Не трябва постоянно да се стимулира имунната система. По-добре е това да става с правилно хранене, физическа активност и добри емоции. Който не издържа, да не гледа постоянно телевизия за това какво става с пандемията по света, защото нещата се преекспонират. Това доведе до наслагването в обществото на недоверие, на страх и хората се подтиснаха. Затова с удоволствие слушат приказки, че мерките не работят, че си слагаш решетка срещу комари на носа“, коментира Кантарджиев.
Носете си по-добре очилата постоянно на очите, защото както маската, така и те пазят!, съветва той.
Министърът на образованието Красимир Вълчев пък призна, че присъсътвената форма на обучение е най-добра, но ситуацията, в която сме изправени, не го позволява.
„Не трябва да възвеличаваме обучението в електронна среда, тъй като при него има дефицити със социализацията и дори с ефективния образователен процес, има и психическа умора. Налага се вземането на решения, а те не са лесни. Няма единна формула, която да ни даде някой друг отвън“, добави той.
„Локалният подход е по-добър. Училищата трябва да се затварят последни“, подчерта Вълчев.
А тумбите цигани пред лабораториите си правят тестове, защото масово заминават за чужбина и няма да ги пуснат без тях.