Работата от разстояние засилва търсенето на жилища в Гърция
Прогнозите за жилищния пазар в страната през 2021 и през следващите години са оптимистични
Цените на жилищните имоти в Гърция показват признаци на стабилизиране, въпреки че трансакциите остават значително под нивата преди пандемията, а икономиката все по-категорично се насочва към рецесия, пише гръцкият вестник „Катимерини“.
Пазарни анализатори в страната отбелязват, че цените може да останат стабилни след няколко години на растеж, а прогнозите за 2021 и следващите години остават оптимистични, пише investor.bg.
„За разлика от други имотни категории като магазините и донякъде офисите жилищният сектор се очаква да прояви значителна устойчивост в близко бъдеще, а цените няма да бъдат подложени на съществен натиск“, коментира Янис Ксилас, ръководител на компанията за оценка на недвижими имоти Geoaxis.
„Това се дължи на факта, че кандидат-купувачите осъзнават стойността на допълнителна стая в жилището си, която би била идеална за използване като офис“, допълва той.
Пазарът вече регистрира ръст на търсенето на по-големи жилища или активи, които могат да бъдат преустроени за създаването на необходимото пространство за работа или учене. В тази обстановка вместо потенциалните купувачи да търсят жилища ново строителство, те предпочитат да вложат същата сума в по-стар имот с допълнителна стая.
„В новопостроен жилищен блок в Агия Параскеви допълнителна стая струва около 30 хил. евро. Със същата сума в брой купувачът може да предпочете да закупи апартамент от вторичния пазар, който ще предложи една стая повече в сравнение с новото жилище“, обяснява Ксилас.
Появата на работата от разстояние през пролетта – тенденция, която се запазва и през есента, когато Гърция е обхваната от втора вълна на пандемията, засилва значението на допълнителните квадратни метри или възможностите за преустройство на интериора на жилището. Целта е имотите да предложат максимални възможности за усвояване на площите, като позволяват например разделяне на стаи или създаване на тихи кътове.
Ксилас смята, че тенденцията ще се запази и след пандемията, засилвайки търсенето на жилища, което от своя страна ще доведе до ръст на цените.
„Работата от вкъщи засили значението на функционалното жилище. Поради това очакваме тази тенденция да продължи и в бъдеще, като планът на жилището вероятно ще взема предвид новите изисквания, за да предложи гъвкавост и да улесни обособяването на стаи и площи“, допълва Ксилас.