×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заради коронавируса: Властта удължава служебно валидността на над 400 хиляди документа за самоличност


Заради коронавируса: Властта удължава служебно валидността на над 400 хиляди документа за самоличност
Промяната обхваща документите, чиято валидност изтича през ноември, декември и януари
22 Октомври 2020, Четвъртък, 10:23 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

ГЕРБ и "Обединени патриоти" внасят проект за промяна на Закона за извънредното положение

Служебно да се удължи валидността на документите за самоличност, които изтичат в месеците ноември, декември и януари. Това предлагат депутатите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ с промяна в Закона за извънредното положение. Причина е нарастващата криза с коронавируса.

Документите ще бъдат удължени с шест месеца. Досега мярката важеше за изтичащите до 31 октомври. Промяната в закона би засегнала над 400 000 документа, стана ясно на брифинг на ГЕРБ в парламента. 

Красимир Ципов (вдясно) и Маноил Манев дадоха брифинг в парламента

Депутатът Красимир Ципов обясни, че много български граждани до края на годината би следвало да си подменят документите при нормална ситуация заради изтичащ срок. 

"С цел да избегнем риска от разпространяване на заразната болест и да запазим, разбира се, живота и здравето на служителите на Министерството на вътрешните работи от звената "Български документи за самоличност" предлагаме тази промяна. Тя се състои в следното: в момента по Закона за извънредното положение личните документи, които изтичат като валидност в срока от 13 март тази година до 31 октомври т.г. се удължават с шест месеца. Ние предлагаме срокът 31 октомври т.г. да бъде заменен с 31 януари следващата година", обясни Ципов. 

Той посочи, че на много места се образуват и опашки, което следва да се избегне. 

Промяната била съгласувана с МВР. 

"Тя ще засегне над 400 хиляди български граждани", каза депутатът от ГЕРБ и поясни: "Това, което предстои да се случи като изтичащи документи през следващите няколко месеца, е, че за месеците ноември, декември и януари ще бъдат издадени, ако гражданите отидат да си подменят документите, над 303 500 лични карти и над 110 400 паспорти. Сметнахме, че, за да избегнем този риск от заразяване, който касае всеки един гражданин, който ще подаде своето заявление (касае разбира се и служителите на МВР), че е необходимо да внесем тази промяна, с която de facto ще бъдат удължени тези над 410 хиляди документа."

При условия на реципрочност, 48 чужди държави са признали удължаването на валидността на документите към момента. 

Друг депутат от ГЕРБ - Маноил Манев, обясни, че промяната касае и нашите съграждани зад граница и цели избягването и ходенето по консулства. 

На въпрос на "Флагман" - "Обединени патриоти" съгласни ли са с поправката на закона, Красимир Ципов отговори: "Да, колегите също се подписаха. Законопроектът е внесен от колеги от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред."

 


В категории: COVID-19


Претърпя тежка злополука
Претърпя тежка злополука 13/03/2025, Четвъртък 22:00 0
Флагман.БГ Почина в агония заради родители-изроди Почина в агония заради родители-изроди 13/03/2025, Четвъртък 21:49 1
Флагман.БГ Съобщиха прекрасна новина за нея Съобщиха прекрасна новина за нея 13/03/2025, Четвъртък 21:30 0
Флагман.БГ Направи любопитно признание Направи любопитно признание 13/03/2025, Четвъртък 21:00 1
Флагман.БГ Не съм болен от рак Не съм болен от рак 13/03/2025, Четвъртък 20:41 1
Флагман.БГ Мартин се оказа страшно ла*но Мартин се оказа страшно ла*но 13/03/2025, Четвъртък 20:38 3
Флагман.БГ Умря след употреба на райски газ Умря след употреба на райски газ 13/03/2025, Четвъртък 20:36 0
7
Коментара по темата
7.
Гарантирано от Шайката ГЕРБ
22.10.2020 16:22:36
0
1
Аko kрадците от шайката герб не бяха откраднали стотиците милиони, планирани за електронно правителство, сега нямаше да го има тоя проблем пред българите у нас и по света!
Отново герберунгите създават проблеми за хората и след това великодушно ни спасяват от тях, а лидера им отново е в бяло...
6.
На няколко опашки по няколко пъти...
22.10.2020 13:12:54
1
3
Когато си преиздавате личната карта си преиздайте и шофьорската книжка, за да не се редите след 1 година пак на същите опашки. Улеснили са ни и можем да подаваме документи за лична карта и шофьорска книжка в РПУ, но пък някой книжен плъх си е казал:
- Защо трябва да им е толкова леко, а да се гърчат и затова когато са готови документите, личната карта ще се вземе от РПУ, а шофьорската книжка от КАТ. Ми тъй ми, нека чакат на 2 опашки по няколко пъти и да се поразходят няколко километра. Все искат да им е лесно, а и на нас не ни е лесно...

Примерно... Може и друго да е казал, но факт е че гърча е за всички. Той президента сигурно за това отиде в Естония, защото за няколко милиона евро си направиха работещо електронно правителство. Обаче Винету се притесни да не се повдигне темата и му спретнаха активното мероприятие за Ковид
5.
Лост
22.10.2020 11:29:55
0
3
Новите документи бяха въведени 2000г. Масовата смяна беше 2010.Сега 2020е третата вълна. Като стане натрупване с тези които са за първи път дали ще е улеснено извдаването след това?
4.
До 2
22.10.2020 11:29:08
0
2
С книжките работата е много навързана затова по добре я поднови там си зависим от застрахователите а и знаеш ли още колко неграмотници ще продължат да карат дето не трябва да се качват в коли
3.
ГЕРБ МАЛОУМНИЦИ
22.10.2020 11:26:45
1
4
Колко лесно щеше да бъде ако се подаваха по електронен път но ако го направят ще трябва да направят и електронно гласуване с те не дават дума да се докаже по тази тема
2.
1312
22.10.2020 11:22:28
0
2
С книжките някой знае ли как стоят нещата?
1.
Цял ден ги чоплят тия носове
22.10.2020 11:21:41
0
8
Вместо да видят как да се направи електронното подаване на документи и да не се чака на 2 гишета по РПУ-тата, те мислят тъпотии. Навремето можеше да се подава за документи във всяко РПУ. Сега знаете ли как е? Половин Бургас е в Пето РПУ в Лазур, а останалите са в М.Рудник. На Георги Кирков го направили само за бързи поръчки. Това не е ли дебилщина?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Стана ясно кой е арестуваният с друсан чай в Бургас, стар познайник на полицията е Стана ясно кой е арестуваният с друсан чай в Бургас, стар познайник на полицията е Марио Мавродиев стана известен от компанията с "Пандизелфитата" през 2014 г. и от тогава често се озовава в полицейската сводка ВАС реши: Стипендиите само за ромски ученици са дискриминация ВАС реши: Стипендиите само за ромски ученици са дискриминация След 9 години съдебна битка, „Азбукари“ спечели делото срещу МОН Зрителите да очакват пълен шок в Ергенът Зрителите да очакват пълен шок в Ергенът Влиза трети мъж Чефо от "Сървайвър" взимал по 10 бона на месец от държавата, за да прави пропаганда Чефо от "Сървайвър" взимал по 10 бона на месец от държавата, за да прави пропаганда От справките става ясно, че Стефан Попопв - Чефо е получавал 6000 лв. месечно като частно лице, а фирмата му "СВП 93" е взимала отделно 4000 лв. на месец без ДДС Съобщиха прекрасна новина за нея Съобщиха прекрасна новина за нея "Златното момиче" Християна Тодорова стана майка Направи любопитно признание Направи любопитно признание Защо Скарлет Йохансон не се снима с фенове? Бивак в сърцето на Бургас: Кой позволи тази колиба в Морската градина? Бивак в сърцето на Бургас: Кой позволи тази колиба в Морската градина? Живущите в района настояват за спешни мерки Не съм болен от рак Не съм болен от рак Той обясни, че естетиката е била напълно на заден план и се е подложил на процедурата не само защото не е бил доволен от начина, по който е изглеждал Мартин се оказа страшно ла*но Мартин се оказа страшно ла*но Елвира бе подложена на унизителен линч от двамата "ергени" Градев сподели тежки думи за Бербатов и Величков Градев сподели тежки думи за Бербатов и Величков Адвокатът с реакция
Претърпя тежка злополука Претърпя тежка злополука Кристоф Ламбер бе приет по спешност в болница Почина в агония заради родители-изроди Почина в агония заради родители-изроди Почти пет години след смъртта на малката Джейлен, осиновителите ѝ получават присъди Умря след употреба на райски газ Умря след употреба на райски газ Тя беше еротичен модел в Онлифенс Тръмп с първи коментар след важното изказване на Путин Тръмп с първи коментар след важното изказване на Путин Ето какво сподели държавният глава на САЩ "Толкова съм щастлив" "Толкова съм щастлив" Модерен "върколак" получи награда Може би сте психопат, ако... Може би сте психопат, ако... В Нидерландия твърдят, че... Европейският съд осъди Украйна заради ужаса с живите факли в Одеса Европейският съд осъди Украйна заради ужаса с живите факли в Одеса Истината изплува с 10 години закъснение, коментира бившият евродепутат Иво Христов Путин се съгласи за прекратяване на бойните действия, има обаче голямо "но" Путин се съгласи за прекратяване на бойните действия, има обаче голямо "но" Ще бъде ли постигнат дългосрочен мир? Не е гей, има си мъжко гадже Не е гей, има си мъжко гадже Чаровната Виктория е с мъж ГДБОП нахлу в склад с дрехи и гордо докладва за успеха ГДБОП нахлу в склад с дрехи и гордо докладва за успеха В помещението, което изглежда като малък магазин в Пловдив, са открити  1700 артикула, включително дрехи, чанти, обувки и аксесоари с логата на известни марки
Първан СИМЕОНОВ, социолог Първан СИМЕОНОВ, социолог Да затворим страницата за касиране на изборите, може да последва румънски сценарий Виц на деня Виц на деня - Госпожо, защо чак сега съобщавате за обира в дома ви?
- Отначало мислех, че мъжът ми си е търсил чорапите...
Виц на деня Виц на деня Г-н старшина, имам дупка в ботуша и влиза вода.
-Колко пъти да те уча теб, пробий още една и водата ще излиза.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Адвокатът ще направи всичко възможно, за да спечели делото, ако трябва и истината ще каже
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори