Престъпление ли е болниците да връщат пациенти? Експерт по медицинско право от Айтос с ценни съвети
Тестовете за коронавирус трябва да са безплатни, каза д-р Мария Петрова, която е член на експертния Медицински съвет
Проблемът с достъпа до болниците за пациенти, за които има съмнение, че са болни от COVID-19 или са дали положителен резултат на PCR теста, се превръщат в ежедневие, а Законът за здравето гарантира на всеки един от нас като пациент достъпна помощ. Това означава, че без значение от нашия пол, раса, възраст, заболяване в условията на здравно-осигурителната система или на спешност имаме право да се лекуваме, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия експертът по медицинско право д-р Мария Петрова.
Лекарката, която е израснала в Айтос, цитира Наказателния кодекс и изтъкна, че е престъпление лекар да откаже помощ. Жена от Пловдив обаче почина, след като медиците от пет болници отказали да я приемат за лечение.
„Липсата на кадри или на свободни легла е проблем на мениджмънта на болницата и на здравната ни система, за която доскоро се твърдеше, че има капацитет. Преди няколко години се отричаше проблема с липсата на кадри. Твърдеше се дори, че имаме и медицински сестри, и лекари в изобилие“, коментира д-р Петрова.
Цинизъм е да смятаме, че със заповедта на някого, някой ще лекува хората, добави тя.
„Факт е, че парите по програмите вече бяха раздадени. Непривлекателно става в момента, в който ресурсът е изчерпан“, коментира лекарката.
„Всеки един пациент без значение дали тестът му е положителен или отрицателен има право на достъпна помощ. Много е важно да се създаде механизъм на личните лекари за правилна оценка. Това, което правихме в Експертния медицински съвет, бе да се разработи такъм механизъм за работа, за може при първия контакт да се вземат действия, защото PCR теста нищо не означава. Това не е диагноза. Има един комплекс от симптоми, който е необходимо да е налице, за да се приеме, че някой има COVID-19 или пневмония“, добави тя.
„Хората трябва да имат адекватен контакт с личните си лекари. Апелирам да се намеси Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, която пряко съблюдава за правата на пациентите, за да може да се създаде една по-добра организация. Трябва да се създаде организация, за да не се случват подобни неща отново“, заяви д-р Петрова.
„Ръководителите на лечебните заведения са длъжни да осигурят безопасни условия на труд на всички лекари, медицински сестри. От правна гледна точка никой не е задължен да поставя собственото си здраве и живот в риск, изпълнявайки своя дълг“, добави тя.
Според нея, тестовете за коронавирус трябва да са безплатни.
„Законът гласи, че когато сме в извънредна епидемиологична обстановка, всички мерки, които се вземат за ограничаване на тази зараза, са за сметка на държавния бюджет. По съдебен ред парите трябва да бъдат върнати на хората, които са си платили за тест, но никого не съветвам да води дългогодишни битки за това“, каза още д-р Мария Петрова.