×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Десет въпроса за коронавируса и техните актуални отговори


Десет въпроса за коронавируса и техните актуални отговори
Някои хора се заразяват, но не развиват никакви симптоми и просто не се чувстват добре
22 Октомври 2020, Четвъртък, 09:48 ч.
Автор: Флагман.БГ

Важно е да се знае, че симптомите може да не се появят до 14 дни след контакт с вируса

Седем месеца след началото на извънредното положение в България заради пандемията от коронавирус обощаваме актуалните в момента отговори на най-често задаваните въпроси по темата.

Статията ще бъде допълвана, тъй като постоянно настъпват промени както в информацията за вируса, така и в правилата в България, определяни от здравните власти. Още детайли има на държавния информационен портал.

1. Какви са симптомите?

Най-честите симптоми на COVID-19 са грипоподобни:

висока температура
умора
суха кашлица

Някои пациенти могат да имат болки в ставите и мускулите или диария. Често срещан симптом е нарушението или пълната загуба на обоняние и вкус. В повечето случаи хремата отсъства в началото на заболяването, което различава инфекцията от сезонния грип.

Някои хора се заразяват, но не развиват никакви симптоми и просто не се чувстват добре. Около 80% от хората се възстановяват от болестта, без да се нуждаят от специално лечение. Приблизително 1 от всеки 6 души се разболява сериозно, развива пневмония и има тежки затруднения с дишането. Възрастните, както и хората с хронични заболявания като високо кръвно налягане, сърдечносъдови проблеми, рак или диабет, са по-склонни да развият усложнения заради ниския си имунитет.

2. Как протича болестта?

Важно е да се знае, че симптомите може да не се появят до 14 дни след контакт с вируса. Това е най-дългият известен инфекциозен период за представител на семейството от коронавируси. Средно инкубационният период продължава 7-8 дни за разлика от грипа, където той е само около 48 часа.

Обикновено инфекцията първо започва с треска (температура над 37.5 и нагоре), последвана от суха кашлица. След около седмица при някои болни настъпва и задух, заради който около 20% от заразените трябва да потърсят болнично лечение.

COVID-19 рядко причинява хрема, кихане или болки в гърлото (тези симптоми са наблюдавани само при около 5% от пациентите). Болки в гърлото, кихане и запушен нос са най-често признаци на сезонния грип, дължащ се на риновируси, респираторно-синцитиални и други вируси.

Средното време от появата на симптомите до възстановяване е:

- при леки случаи: приблизително 2 седмици
- при тежки случаи: 3-6 седмици

3. Как да се предпазя?

Вирусът SARS-CoV-2 навлиза в тялото през носа, устата и очите. Затова най-важното е да се избягва докосването на лицето, особено с немити ръце. Препоръчва се при кихане или кашляне устата и носът да се покриват с лакът или кърпичка, която незабавно да се изхвърля.

Дезинфекция: Критично важно е ръцете да са чисти - те трябва да се мият с вода и сапун в продължение на минимум 20 секунди или да бъдат третирани със спирт, дезинфекциращ гел или кърпичка. Това важи особено при пипане на врати или дръжки в градския транспорт, докосване до други повърхности извън дома, тъй като в общия случай заразните капчици попадат върху околните повърхности или върху ръката на болния, с която той покрива устата си. Как ефективно се мият ръцете - тук, обяснение за децата - тук)

Дистанция: Вирусът се разпространява по въздушно-капков път. Основният риск е болният да се изкашля върху околните повърхности и/или дланта си, след което да го предаде на други чрез докосване. Препоръчително е да се стои на поне метър и половина разстояние от хора, които проявяват симптоми (най-вече кашляне), за да се намали рискът от контакт с издишани от тях респираторни капчици. При работа в офис, отваряйте прозорците и проветрявайте максимално често.

4. Да нося ли маска?

Покриването на носа и устата е задължително на всички обществени места на закрито в България, включително в градския транспорт, търговските центрове, магазини, театрални и киносалони, зали за спортни събития, църкви. Изключения са заведенията за хранене, където може да се седи без маска. Маската трябва да се поставя на лицето така, че да покрива изцяло носа и устата.

В училищата предпазни средства трябва да се носят в общите части, като коридорите и помещенията за хранене и почивка.

Носенето на маска в офисите не е изрично упоменато в заповедта на здравния министър за ограничението, поради което не навсякъде се прилага. Работодателите са длъжни да осигурят лични предпазни средства на служителите си, но използването им е лична отговорност на всеки (още по темата - тук). Глобата при отказ да се носи маска или неправилното й поставяне е от 300 до 1000 лв.

5. Какво да правя при симптоми?

Според утвърдения от здравните власти алгоритъм първото трябва да се обадите по телефона на личния си лекар. На базата на симптомите той преценява дали да останете вкъщи за домашно лечение и наблюдение, или да отидете на преглед при него.

Ако при прегледа се усъмни за COVID-19 лекарят дава инструкции как да се действа нататък, а от началото на ноември ще може направо да напише направление за PCR тест, който в този случай се плаща от държавата. При положителен резултат от теста отново личният лекар решава как да продължи лечението - в домашна обстановка и с поддържане на връзка него през няколко дни, или в болница. Ако нямате личен лекар, трябва да позвъните в местната регионална здравна инспекция. Няма специфично лечение на инфекцията, при лечение вкъщи медиците изписват лекарства, които да повлияят на симптомите.

6. Да си направя ли тест?

Тест може да се направи и без лекарско предписание, когато човек има симптоми на грип и/или се окаже контактен на заболял. В този случай изследването се прави само в частна лаборатория и се плаща от пациента. Тестовете са няколко вида

PCR: смятат се за най-достоверни, поради което са единствените, чиито резултати се признават от властите и на базата на които се предприемат действия. Материалът за тях е гърлен ли носен секрет. Изследването отнема между няколко часа и денонощие. Значително по-скъпи от останалите - около 100 лв., и резултатите излизат най-често на следващия ден.

Бързи: резултатът от тях е готов за 10-15 минути. Ако обаче се окажат позитивни, трябва допълнително да бъдат потвърдени с "бавния" PCR тест. Взима се проба от кръв. Значително по-евтини - между 20 и 30 лв.

Комбинирани: все още не се прилагат, но по информация на властите се очаква съвсем скоро да влязат в употреба. Изследват едновременно за SARS-CoV-2 и сезонен грип. Взема се носогърлен секрет, а резултатът излиза за 20 минути. Предвижда се да могат да се назначават от личните лекари или от специалисти - инфекционисти, педиатри, пулмолози и уши-нос-гърло специалисти, като в тези случаи ще са безплатни за пациентите.

Десет въпроса за коронавируса и техните актуални отговори© Надежда Чипева, Капитал

7. Какви значи да съм под карантина?

При положителен резултат от PCR тест лабораторията трябва да се свърже незабавно с Регионалната здравна инспекция (РЗИ), за да докладва за нов случай. Инспекторите, от своя страна, трябва да се се свържат със заразения и да го уведомят, че е поставен под карантина.

Във времето на изолация не трябва да излизате от дома си по никаква причина, както и да общувате с външни хора. Препоръчва се в дома си заразеният да бъде отделен максимално от близките си - да стои в самостоятелна стая, а при напускането й да носи маска, да се храни отделно от останалите обитатели на дома, да ползва отделни прибори, съдове, кърпи. Добре е също често да се дезинфекцират повърхностите, до които се е допирал (врати и прозорци, кранчета, дръжки на шкафове, плотове и др.).

На изолация подлежат и хората, определени като близки контактни на заразен или болен от COVID-19. Преценката кой е близък контактен е на инспекторите от РЗИ, които връчват предписания. Карантината се контролира по телефона и на място от служители на РЗИ и МВР, а глобата са нарушаването й е 5 хил. лв.

8. Колко продължава карантината?

Засега карантината в домашни условия приключва след 14 дни, които започват да текат от датата на положителния PCR тест. В последните дни властите дадоха заявка за съкращаване на срока от 14 на 10 дни, но все още няма публикувана заповед на здравния министър за това. От средата на октомври вече не е необходимо в края на изолацията да се прави PCR тест, каквото беше правилото в последните седем месеца. Това означава, че след изтичането на двете седмици изолация човек е свободен да напуска дома си без ограничения.

Лекуващите се в болница се изписват по преценка на лекуващия лекар. Ако могат след това да продължат лечението си в домашна карантина, те ще напускат болничните заведения без да е необходим отрицателен PCR тест. Ако нямат такава възможност (включително заради съжителство с хора от рисковите групи) ще важи изискването да бъдат изписвани след най-малко 10 дни от първите симптоми и допълнително поне три дни без оплаквания.

9. А ако детето е под карантина?

Учениците и децата, посещаващи ясли и детски градини, се поставят под карантина, само ако са заразени или са били контактни, което се преценява от инспекторите на РЗИ. За тях важат общите ограничения за напускане на дома и за поведение вътре в него. Ангажиментът да уведомят личния лекар е на здравните власти.

При доказано заразено дете цялото домакинството се поставят под задължителна 14-дневна карантина след проучване на РЗИ. Родителите на деца, поставени под карантина като контактни, могат да ходят на работа. Могат да изберат и да останат вкъщи, като получат болничен лист.

В училищата: паралелка, в която има инфектирано дете, преминава на обучение в електронна среда, но ако не са изрично поставени под карантина, децата са свободни да излизат и да се движат без ограничения в извънучебно време.

При установен случай в група в детска градина или ясла: децата, които не са поставени под карантина, могат да продължат да посещават заниманията.

10. Кога ще свърши всичко това?

За момента няма категоричен отговор на този въпрос. Имунолозите смятат, че е много малко вероятно да се стигне до реинфектиране, тъй като човешкото тяло създава антитела на вируса, които са активни поне за известно време. От друга страна, по света вече са регистрирани случаи (макар и малобройни засега) на повторно заразяване, дори и на смърт след второ боледуване от COVID-19.

Ваксина, която да е достъпна за широко прилагане (след като мине ваксинирането на здравния персонал и най-уязвимите хора), се очаква да има през 2021 г. Още обаче стоят много въпросителни около трайността й и дали ще е необходимо да се поставя всяка година. Дори след като това се изясни, специалистите предупреждават, че животът няма да се завърне към предишното си състояние скоро и е по-вероятно нормализация да настъпи през пролетта на 2022 г., когато вероятно повечето хора ще бъдат ваксинирани.

Източник: "Дневник"


В категории: COVID-19


1
Коментара
Падна голямата й тайна
Падна голямата й тайна 22/12/2024, Неделя 13:20 0
1
Коментара по темата
1.
8
22.10.2020 10:01:10
1
3
https://www.facebook.com/104895457804189/videos/348691299571532
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай На място са доброволци и екипи на полицията и жандармерията Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Той прогнозира още сняг, но предупреди скиорите да внимават Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Той е подал празна чанта на служителя и го е заплашил Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Новогодишните календари са изложени във ветеринарната клиника "Сити вет" и всички събрани средства ще бъдат използвани за подпомагане на животните Какво женско облекло най-често възбужда мъжете Какво женско облекло най-често възбужда мъжете Cтoйĸaтa нa eднa жeнa e oт дocтa вaжнo знaчeниe зa цялocтнaтa визия и игpae oгpoмнa poля зa ceĸcaпилa ѝ 11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето 11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето Ето кои са те  3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025 3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025 Вие сред тях ли сте  Как се приготвят турските сарми с булгур Как се приготвят турските сарми с булгур Плънката не е сложна, но изисква внимание към детайла Криминалисти нахлуха в къщата на Даниел от кв. Сарафово, изведоха го с белезници Криминалисти нахлуха в къщата на Даниел от кв. Сарафово, изведоха го с белезници 23-годишният бургазлия кътал няколко свивки с трева Пране на японски: Как да възстановите чистотата на кухненските кърпи без пералня Пране на японски: Как да възстановите чистотата на кухненските кърпи без пералня Прoцедурaтa ще бъде дългa: ще oтнеме пoне 12 чaсa
Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Той обвини местните власти, че събират прекомерни такси за използване на съоръжението Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Вноската в отбранителния съюз да се вдигне повече от два пъти - за това натискал американския президент Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Расте броят на жертвите на нападението Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Виенската прокуратура я разследва Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург И защо Ислямът е мирна религия тогава, когато не се практикува С 12% спадна цената на биткойна С 12% спадна цената на биткойна Цената му е под 93 000 долара Лидерите на ЕС реагираха с ужас на трагедията Магдебург, Мъск зове за оставката на Шолц Лидерите на ЕС реагираха с ужас на трагедията Магдебург, Мъск зове за оставката на Шолц „Шолц трябва незабавно да подаде оставка“, написа Мъск в X, като добави: „Некомпетентен глупак“ Вижте ареста на атентатора от Магдебург (ВИДЕО) Вижте ареста на атентатора от Магдебург (ВИДЕО) Сред жертвите на 50-годишния лекар е дете Щракнаха белезниците на 58 убийци и изнасилвачи, дирени от Интерпол Щракнаха белезниците на 58 убийци и изнасилвачи, дирени от Интерпол Една част са издрвани за убийства, наркотици и престъпления срещу деца
Сергей Станишев Сергей Станишев Не може да си девствен два пъти Виц на деня Виц на деня - Мамо, аз съм вече голям.
- Защо мислиш така, Стефчо?
- Вече не искам дядо Коледа, искам Снежанка.
Виц на деня Виц на деня - Брат, ти лягал ли си с грозна жена?
- Еми случвало се е...
- Аз пък никога не съм си лягал с грозна... ама с к'ви съм се събуждаааал...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да ти увиснат ц*ците е дреболия, но да ти увисне дреболията е проблем.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори