В Англия: Джонсън подава оставка
Твърди се, че той завижда на своята предшественица Тереза Мей, която е спечелила над 1 милион британски лири като лекто
Борис Джонсън планира да подаде оставка като министър-председател следващата пролет, смятат депутатите тори. Те казват, че той се е оплаквал често, че не може да живее със заплата на премиер от 150 402 британски лири годишно. Но иска още шест месеца, за да уреди окончателно Брекзит и да осъществи излизането на Великобритания от пандемията, смятат те. За това информира „Мирър“.
Твърди се, че той завижда на своята предшественица Тереза Мей, която е спечелила над 1 милион британски лири като лектор, откакто е напуснала поста премиер миналата година. Джонсън смята, че би могъл да печели поне двойно повече от това.
Малко преди да се нанесе на №10, той е направил £160 000 за един месец от две речи. Платили са му и 23 000 британски лири за месец за обикновена вестникарска колона.
Един от депутатите каза: „Борис има поне шест деца, някои от които са достатъчно млалки, за да се нуждаят от финансова помощ. Той трябваше да плати пари и на бившата съпруга Марина Уилър като постановление от развода им.“
Джонсън трябва да се грижи и за бъдещото образование на шестмесечния си син Уилфред. Изпращането му в елитната школа „Итън“ ще струва £42 500 на година.
От останалите бивши премиери Дейвид Камерън печели 120 000 британски лири за реч, а Тони Блеър - 22 милиона британски лири от лекции и консултации.
Сега тече трескава задкулисна дейност за надпревара за позиции за бъдещ премиер.
Очакват се петима претенденти: финансовият министър Риши Сунак, външният министър Доминик Рааб, шефът на офиса на кабинета Майкъл Гоув, бившият министър на здравеопазването Джеръми Хънт и бившият министър на отбраната Пени Мордонт.
Фаворитът на букмейкърите е Сунак, тъй като той е дарил 300 милиарда британски лири в брой за Covid.
Гоув ще получи подкрепата на главния помощник на Джонсън Доминик Къмингс, който го съветваше, когато беше секретар по образованието.
Като първи секретар и заместник-премиер Рааб има предимството, че свърши доста работа, докато Джонсън беше болен от Covid-19 тази година.
Но и Хънт не е загубил надежда и може да потърси подкрепа сред депутатите в Камарата на общините.