Кои са петте ключови територии в центъра на мирните преговори за Украйна
За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“
Докато американски официални лица продължават да настояват за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, пет украински територии се очертаха като централен фокус, но и превратна точка в преговорите.
“Това мирно споразумение се отнася за тези така наречени пет територии“, каза специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф в коментар за Fox News на 14 април, разбира се като украинските региони Крим, Запорожие, Херсон, Донецк и Луганск, предава dnes.bg.
Русия незаконно обяви собственост върху Крим през 2014 г. и над останалите четири региона през 2022 г. след пълномащабното си нахлуване, ходове, широко осъдени от световната общност.
Сега Русия окупира големи части от териториите, но не успя да превземе цялата земя. Тя многократно е настоявала за международно признаване на регионите като руски и украинските войски да се изтеглят напълно от тях като част от всякакви мирни преговори.
Подобен ход би отишъл много по-далеч от простото замразяване на сегашните бойни линии, където Русия в момента контролира около 20% от територията на Украйна. Тя ще предаде окончателно на Русия четири от 24-те области на Украйна, както и автономния украински регион Крим – исторически национални земи, дом на милиони украинци.
Президентът Володимир Зеленски, в отговор на неотдавнашните коментари на Уиткоф, повтори, че Украйна е готова да преговаря за прекратяване на огъня, но няма да признае тези територии за руски.
"Не виждам никакъв мандат за него (Уиткоф) да говори за украински територии. Тези земи принадлежат на нашия народ, на нашата нация и на бъдещите поколения украинци", каза Зеленски по време на брифинг за пресата на 17 април.
Какво е сегашното състояние на тези региони?
Москва незаконно нахлу и анексира Крим през 2014 г., отбелязвайки ефективното начало на продължаващата война на Русия. Оттогава заема полуострова.
Войната в Донбас започна седмици по-късно, след като руските войски нахлуха и окупираха източните части на Луганск и Донецк, които граничеха с Русия, причинявайки разселването на милиони украинци. По това време Русия отрече да е замесена и представи инвазията като сепаратистко движение, твърдения, които оттогава бяха опровергани.
Части от Луганска и Донецка области останаха под окупация през следващото десетилетие, включително столиците на всеки регион.
През 2022 г. Русия разшири войната с пълномащабното си нахлуване в Украйна.
Още милиони украинци оттогава напуснаха териториите, контролирани от Русия, въпреки че други продължават да живеят под окупация. Правозащитните групи са документирали широко разпространени изтезания, незаконно задържане и насилствено изчезване на цивилни, живеещи в окупираните от Русия райони.
Русия заема 99% от Луганска област, 66% от Донецка област и по 73% от Запорожка и Херсонска области, според геолокационни оценки на Института за изучаване на войната (ISW). Заема малък процент земя в Харковска област, но не притежава големи селища там.
Контролираните от Украйна части на Запорожие и Херсон включват техните главни регионални столици, където стотици хиляди все още живеят и са подложени на чести руски атаки с дронове и ракети.
Защо са важни за преговорите?
За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“, която Киев каза, че няма да премине в преговорите.
През първите години на пълномащабното нахлуване Зеленски настоя, че всяка мирна сделка трябва да възстанови цялата територия на Украйна. Позицията му се смекчи тази година, като Зеленски даде знак, че може да приеме временна окупация на земя, която Русия е завзела, но Украйна няма да се откаже от правните си претенции за земята.
Само 8% от украинците биха били готови да изтеглят напълно украинските войски от Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области, за да сложат край на войната. По-малко от 5% биха били готови да признаят тези региони за руски, според проучване, публикувано на 20 март от Центъра Разумков, базиран в Киев мозъчен тръст за обществена политика.
Докато Украйна направи компромиси, за да постигне сделка, Русия не показа желание да направи отстъпки или да отстъпи исканията си за собственост върху териториите. Той също така продължава да настоява за други ограничения за Украйна, като ограничаване на способността й да се присъедини към НАТО и размера на нейната армия. Той също така призова за промяна в ръководството на Украйна.
Съдбата на тези територии може да се окаже пречка пред преговорите, които до голяма степен са в застой, след като Русия отказа да се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня, което Украйна беше готова да подпише.
Източните и южните региони, които Русия се стреми да контролира, исторически са били индустриалната сила на Украйна, дом на важни минни ресурси и инженерни съоръжения, които са участвали в световната търговия преди инвазията.
Друга причина за интереса на Русия към четирите територии, за които тя претендира след пълномащабното нахлуване, е, че тези региони създават стратегически ценен сухопътен мост към Крим от континенталната част на Русия. В момента единственият достъп от руска територия до Крим е през Керченския мост, 19-километров (12 мили) мост, построен от Кремъл, след като Русия анексира полуострова.
Мостът служи като жизненоважен маршрут за доставки на Крим и многократно е бил деактивиран от украински атаки по време на войната.
Контролът върху петте територии също би дал на Русия пълен контрол над Азовско море, важен път за достъп до Черно море, съобщава Kyiv independent.
Каква е позицията на САЩ по тези региони?
САЩ продължават да признават суверенитета на Украйна над тези територии, но последните коментари на Уиткоф разтревожиха привържениците на Украйна.
След среща между Уиткоф и руския президент Владимир Путин, Уиткоф каза на Тръмп, че предоставянето на собственост върху тези територии на Русия ще бъде най-бързият начин за осигуряване на споразумение за прекратяване на огъня.
Уиткоф също повтори руски разкази за фалшиви референдуми, проведени в окупираните региони, твърдейки, че украинците в тези региони са гласували да бъдат част от Русия. Той беше заклеймен в Украйна и в чужбина за това, че не призна, че референдумите са проведени ефективно с оръжие, с широко разпространено сплашване от страна на окупационните сили.
Въпреки че той пое водещата роля в преговорите с Русия, възгледите му не се поддържат в цялата администрация.
Според Wall Street Journal държавният секретар на САЩ Марко Рубио и специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог призовават президента Доналд Тръмп да се противопостави на териториалните отстъпки на Москва.
На 18 април Рубио предположи, че САЩ може да прекратят опита си за преговори за мирно споразумение между Украйна и Русия, ако няма признаци на напредък през следващите дни.





















"Я знаю пароль,
Сейфа твоего,
Там было много денег,
Теперь- ничего! "