×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Германските ВВС отблъснаха руски разузнавателен самолет над Балтийско море
  • Крал Чарлз влезе в болница след странични ефекти от лечението на рака
  • Чуждите инвестиции в Китай спаднаха с над 27% за година
  • Григор Димитров срещу Новак Джокович в Маями
  • Експлозии в Одеса, Украйна отвърна с атака на близо 80 дрона
  • Финансовият, земеделският и още 13 министри отговарят на депутатски въпроси
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Недопустимо е в Спецсъда да излагат под угроза живота и здравето на толкова много хора при пандемия


Недопустимо е в Спецсъда да излагат под угроза живота и здравето на толкова много хора при пандемия
Аз съм с треска и затруднено дишане, за Миню Стайков нямам информация, казва адв. Анна Попова
14 Октомври 2020, Сряда, 20:00 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Аз не видях в рамките на 7-8 часа съдебната зала да се дезинфекцира, казва защитничката на Миню Стайков

В Специализирания наказателен съд миналата седмица се състоя поредно заседание по делото срещу бизнесмена Миню Стайков и още 12 души за източване на еврофондове. Тогава бяха призовани и голям брой свидетели, за много от които изобщо не остана време да бъдат разпитани. В съдебната зала обаче имаше голямо струпване на хора. Оказа се, че Анна Попова - адвокат на Миню Стайков, няколко дни след това се е почувствала зле. Дала е положителен тест за коронавирус.

- Адв. Попова, вярно ли е, че сте с коронавирус?

- Вярно е. Миналата седмица, както съобщиха медии, в Специализирания наказателен съд бяхме наблъскани 70 човека в малка зала без прозорци. Тогава прокуратурата възрази, че не са спазени разпоредбите на РЗИ и че това създава опасност от зараза в условията на пандемия. В резултат, от залата бяха изведени резервните защитници, но имаше едни 45 минути до час, в който всички заседавахме без каквато и да е социална дистанция, без въздух и в крайно неподходящи условия, в разрез с предписаните мерки от РЗИ и от Министерството на здравеопазването. Респективно, в периода на инкубационния период, на шестия ден след това се почувствах зле и си направих PCR тест, който се оказа положителен. Състоянието ми рязко се влоши. Потенциално, всеки, който е бил в залата, е под опасност от зараза с Covid-19. Включително моят подзащитен, който е с толкова влошено здравословно състояние, е бил в пряк контакт с мен и съответно са поставени здравето и животът му под опасност. Той трябва да бъде изследван.

- Знаете ли за друг заразен по това дело?

- По мои данни друг мой колега, който е защитник на друг подсъдим от Карнобат със сърдечна операция, също е карантиниран с положителни проби за Covid-19. А колко други са заразени, не знам. Това е крещящо, това е недопустимо - в условията на пандемия да се пренебрегват основни правила, а животът и здравето на толкова много хора да се поставят под угроза. И тук говорим не само за подсъдимите, а за техните адвокати, за журналисти, за свидетели, дори за самия съдебен състав.

- Прокурор Ангел Кънев тогава определи ситуацията като пълен абсурд.

- Точно така. И дори защитата беше солидарна с прокуратурата, защото това негово изказване беше изключително резонно. Резултатът е налице.

- Какви са Вашите симптоми?

- Рязко отпаднах вчера. Болки в гърдите, болки в цялото тяло, в главата, ставите. Температура над 37 градуса. Треска и затруднено дишане.

- Как е Миню Стайков, имате ли информация?

- Нямам информация. Но аз съм заседавала с него 7-8 часа в една зала. И бях в пряк контакт с него. От съдебния състав бях на разстояние, но се здрависах с прокурора. С подзащитния обсъждахме линията на защита, разпита на свидетели, контактувахме с други подсъдими и адвокати. Дори един от защитниците беше направил опит да заснеме видео, за да го изпрати на РЗИ, за да се види в какви условия заседаваме. Там имаше и консултиращи възрастни адвокати на свидетелите. Те са с повишен риск. Аз съм млада и, дай Боже, да го „избутам“, но в залата имаше хора, които са с увредено здравословно състояние. Съдът не само трябва да правораздава, но трябва и да правоприлага и да бъде еталон за изпълнение на правните норми и на правилата. След като в самата обществена институция не се спазват наложените правила и мерките за социална дистанция, при положение че има подсъдими със силно влошено здравословно състояние, то в конкретния случай мерките за хигиена и дезинфекция би следвало да са много по-засилени. Аз не видях в рамките на 7-8 часа тази зала да се дезинфекцира в нито една почивка.

- Съдията може би трябва да бъде глобена?

- Аз не коментирам поведението на съдията, нека всеки сам да си направи извода, но фактите говорят сами по себе си. Аз съм с положителна проба, основна защитничка съм на г-н Стайков. Знам и че още един колега е карантиниран след това заседание. Нямам данни за другите лица. Сега обаче ще пусна мейл до съда, да вземат мерки и да предупредят присъствалите в залата за това, че съм позитивна.

- Следващото заседание, предполагам, няма да се състои при тази ситуация.

- Не мога да кажа. Всичко зависи от съда. Но по този начин се нарушават правата не само на подсъдимите, но и на защитниците и на всички граждани в тази съдебна зала. Има редица решения на Европейския съд по правата на човека в тази посока. Недопустимо е в условията на пандемия да излагаш живота и здравето дори на минимален риск. И не на последно място, всеки един от нас има и други клиенти. В тази една седмица сме осъществили контакти с част от тях и така сме поставили здравето им под опасност.

 


В категории: Темида


13
Коментара
Флагман.БГ Правят нещо огромно Правят нещо огромно 28/03/2025, Петък 18:33 0
Флагман.БГ Трагедия до България Трагедия до България 28/03/2025, Петък 18:18 0
13
Коментара по темата
13.
алоо
23.01.2021 16:56:53
0
0
дезинфекцирай си устата адвокатката че у затвора не се знае къде го е търкал
12.
администратора!!!!!!!!!!
14.10.2020 22:46:26
1
3
Върни мненение №7 лишаваш ме противозаконно от правото по ми чл.39//1//това е престъпен акт за който ще подам жалба в прокуратурата !Поведението ти е арогантно неуважение и незачитане на закона иправозащитните институции въпреки многократните напомняния!!!!!!!!!!
11.
Ха
14.10.2020 22:26:33
0
5
Голяма корупция и в болниците
10.
Позор
14.10.2020 22:17:37
2
4
Що за съд е това?!?!
Да се закрие!!!
9.
Номера
14.10.2020 21:39:26
5
8
Ей мръсните ви адвокатски номера край нямат. Намерихте начин да изкарате този долен престъпник от панделата пак. Нарочно се изпозаразихте от Ковид
8.
hello
14.10.2020 20:55:50
0
1
flagman
7.
*********
14.10.2020 20:53:15
21
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
6.
ЩО БЕ?????????
14.10.2020 20:47:11
21
3
ХАХА
5.
ХАХА ГОЛЯМ ИНТЕРЕС !!!
14.10.2020 20:43:08
24
15
ОТ ФЛАГМАН КЪМ МИНЬО СТАЙКОВ !!!!!!!!СТАТИЯ след СТАТИЯ !!!!!!!!ХАХА Как е Миньо Стайков пита разтревожен интервюиращия от ФЛАГМАН??????????Сякаш от това зависи живота му или по точно заплатата му !!!!!!!
4.
.....
14.10.2020 20:34:39
1
16
адвокатката иска иска генг бенг !
3.
.
14.10.2020 20:27:23
4
18
Адвокатката е добре, аз мога да й помогна да я излекувам
2.
Цоню Дянков
14.10.2020 20:24:23
9
10
Бъдете сигурни, че на следващите избори ще гласувам пак за ГЕРБ-Аз съм мазохист от малък!
1.
Атанас Кьосев
14.10.2020 20:21:47
5
18
Нещо не разбирам... При отчитане на15 заразени през месец март и април ни държаха заключени и не ни пускаха през КППТА-ТА, а сега при почти 800 заразени днес-нямало нужда от връщане на мерките!?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Абсурдите на жк „Възраждане”: Гаражи са магазини, а пред тях - безплатно паркомясто Абсурдите на жк „Възраждане”: Гаражи са магазини, а пред тях - безплатно паркомясто Това е част от цялостния проблем в най-натоварения откъм брой автомобили бургаски комплекс Европа боготвори този зеленчук, а у найс той е в тъча Европа боготвори този зеленчук, а у найс той е в тъча Пащърнакът е пълен с витамини, влакнини и ползи за храносмилането и имунитета Остава начело на националите Остава начело на националите Селекционерът оттегли оставката си  КСА ,,Нафтекс 2024" получи блага вест в деня на Благовещение КСА ,,Нафтекс 2024" получи блага вест в деня на Благовещение Спортния клуб по акробатика получи така чаканият лиценз! ДПС на Доган: Честит празник, скъпи братя и сестри мюсюлмани ДПС на Доган: Честит празник, скъпи братя и сестри мюсюлмани ДПС-ДПС с категорично послание за вяра, толерантност и национално единство 3 сценария за падането на кабинета "Желязков" 3 сценария за падането на кабинета "Желязков" ГЕРБ, ИТН и БСП въпреки всички различия гласуват заедно, коментира социологът Боряна Димитрова Регистърът за педофили ще заработи до три дни, обеща вътрешният министър Регистърът за педофили ще заработи до три дни, обеща вътрешният министър Митов добави, че МВР е на финален етап в разработването на системата Да се премахне ли районирането в Синята зона в жк „Възраждане” Да се премахне ли районирането в Синята зона в жк „Възраждане” Въпросът е резонен и идва в момент, в който Общината продължава да търси места за паркинги в комплекса, след като срещна съпротива за етажните съоръжения Професор Кантарджиев внесе яснота относно менингококовата болест Професор Кантарджиев внесе яснота относно менингококовата болест Характерна е за началото на пролетта, обясни той Тя е най-красивото лице на Нова ТВ, но каква е нейната тайна Тя е най-красивото лице на Нова ТВ, но каква е нейната тайна Гери призна, че макар да иска да се облича цветно, често избира бяло-черната гама, бежаво и сиво, както и, че харесва екстравагантния стил на обличане, но се придържа към класиката
Трагедия до България Трагедия до България Ужасна новина в Турция В две несебърски училища ученици засадиха растения В две несебърски училища ученици засадиха растения „Искаме нашето училище да бъде не само място за знания, но и за грижа към природата“, споделиха шестокласниците от Свети Влас Мианмар се тресе, Банкок брои затрупаните – 81 души под руините (ОБЗОР) Мианмар се тресе, Банкок брои затрупаните – 81 души под руините (ОБЗОР) Американският институт по геофизика (USGS) съобщи, че земетресението е било с магнитуд 7,7 и на дълбочина 10 км Гласът на „Биг брадър“ Илия Георгиев пребори смъртта Гласът на „Биг брадър“ Илия Георгиев пребори смъртта Докато е на участие в родното Велико Търново, Илия усеща проблем в сърцето и остри болки в гърдите Супер камери ще ни ловят и глобяват за ровене в телефона зад волана Супер камери ще ни ловят и глобяват за ровене в телефона зад волана В германската провинция Райнланд-Пфалц вече действат такива камери с цел превантивен ефект Почина авторът на "Дневниците на вампира" Почина авторът на "Дневниците на вампира" Официалните книги бяха адаптирани за телевизия през 2009 г. и шоуто стана любимо на тийнейджърите през осемте си години Защо времето се движи "по посока на часовниковата стрелка" - а не наобратно Защо времето се движи "по посока на часовниковата стрелка" - а не наобратно Оказва се обаче, че това не е продиктувано от някакъв фундаментален закон на физиката или пък от психологическото ни възприятие за време Какви са цените на нивите Какви са цените на нивите Наблюдава се и промяна в нагласите на купувачите, като някои корпоративни инвеститори и земеделци станаха по-селективни, а други изцяло се оттеглиха от пазара, очаквайки стабилизиране на цените Важно за пътуващите към Приморско Важно за пътуващите към Приморско От 31 март до 4 април движението по път II-99 между Приморско и Китен ще е поетапно в едното платно за премахване на крайпътна растителност Със земеделски дрон ще пръскат срещу комари над бургаските езера Със земеделски дрон ще пръскат срещу комари над бургаските езера Опитът от миналата година показа, че дронът е изключително ефективен вариант за извършване на такъв вид обработки над биотопните бургаски зони
Димо ГЯУРОВ Димо ГЯУРОВ В България извира от руски шпиони Виц на деня Виц на деня Първи учебен ден. Учителката:
-Ако някой иска да каже нещо, да вдигне ръка.
Петърчо вдига ръка:
-Кажи Петърчо.
-Проверявам как работи системата
Виц на деня Виц на деня -Парите или живота!
-Баце, аз съм женен. Какви пари, какъв живот.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Правилото за успешна връзка е да си имате доверие. Второто правило-трийте съобщенията.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори