В Университет "Проф. Д-р Асен Златаров" Бургас ще бъде изграден научен център по проект за 2,3 млн евро
За първи път европейски средства от трансграничната програма се насочват към академичните среди в България
В Бургас и Одрин започват изграждането на два изследователски центъра за изследване и мониторинг на екологичното състояние на местните екосистеми и акваторията на Черно море в пограничния регион на България и Турция. „Син Растеж“ е първият стратегически проект между двете страни и се финансира с над 2,3 млн. евро по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма Interreg - ИПП България - Турция 2014 - 2020 г. От българска страна водещ партньор е университетът "Проф. Д-р Асен Златаров" в Бургас, с партньор Професионално училище по химическа технология "Акад. Н. Д. Зелински" – Бургас, а от турска участва Тракийският университет в Одрин.
Проектът кореспондира с дългосрочната стратегия на ЕС за т.нар. „син растеж“ в подкрепа утвърждаването на морските отрасли, като двигатели на европейската икономика, чрез най-подходящата комбинация от климатични, океанографски, икономически, културни и социални фактори.
Двата центъра ще се оформят като основа за сътрудничество между учени, изследователи, местните институции, общности и експерти от двете страни на границата. Те ще разработват общи подходи, методологии и модели за отговорно използване на природните ресурси. Със средства по проекта двата центъра ще бъдат оборудвани с всички необходими съоръжения, инструменти и системи за информация, които дават данни за екологичното състояние на водните екосистеми в граничния регион. Предвидено е още разработването на различни инициативи, свързани с опазването на природата и възпитание на отговорното поведение от страна местните общности. Проектът ще надгради и съществуващия капацитет за изследване и мониторинг на екологичното състояние на местните екосистеми, добавяйки нови данни и информация за екологичното състояние и проблемите на околната среда, развитието и опазването на речните и морски екосистеми.
„Подобен център е от изключително значение за устойчивото развитие на района на Черно море и опазването на природата“, каза зам.-министър Николова. Тя допълни, че за първи път европейски средства от трансграничната програма се насочват към академичните среди и приложната наука за управлението на природните ресурси в региона. „Това е и важен етап от двустранното сътрудничество и маркира стратегическите насоки, които двете ни държави предприемат за следващия програмен период“, каза заместник-министърът и обясни, че програмата след 2020 г. ще се насочи към проекти с осезаеми резултати и засилено въздействие за целия трансграничен регион и в полза на широк кръг от заинтересовани страни.