Лекар от Бургас продава наградата си заради неизпълнено обещание за борбата срещу COVID-19
Д-р Димитър Кехайов разкри, че две медицински сестри са получили допълнителна заплата, но не и лекарите и попита кой е прегледал пациентите
Медик от Бургас продава наградата си за лекар на годината заради неизпълнено обещание на премиера Бойко Борисов за допълнително възнаграждение на хората, които са на първа линия в битката срещу COVID-19.
„Продавам я за 635, 98 лева. Стотинките са символично поставени, за да се види, че 98% от лекарите нямаме къщи на Бахамите и си броим стотинките“, заяви д-р Димитър Кехайов в „Тази сутрин“ по бТВ. Той влезе в студиото в работно облекло като сподели, че е нямал време да се преоблече след нощната смяна.
Веднага след края на интервюто пък лекарят отиде на работа в друга болница. Той изтъкна, че му се налага да работи на три места заради ниските заплати.
Лекарят от Бургас твърди, че работи на първа линия в борбата с COVID-19, а получава като възнаграждение под 900 лева.
„Да няма нито един пропуснат от лекарите, работили на първа линия в борбата срещу този коронавирус! Всеки от тях трябва да вземе допълнително по 1000 лева“, каза преди няколко месеца премиера Бойко Борисов.
За съжаление доброто предложение на премиера не можа да се сбъдне като масово явление, коментира д-р Кехайов.
„Извинявам се за облеклото си, но идвам от нощна смяна, а след предаването ще си доработя дневния график в частна болница. Работя на три места. През следващия месец се надявам да са на две“, сподели той.
„Бях неприятно изненадан от ниските заплати в София. Имах предложения по 1000 лева, които с лека насмешка ги отхвърлих, защото в Бургас колегите получават по-прилични трудови възнаграждения. Оказа се, че това са били много щедри предложения за столицата“, заяви лекарят.
„Смятам, че работя на първа линия, защото съществува заповед на Министерството на здравеопазването от началото на юни. В нея се казва кой пациент от потока, с който работи даден лекар, трябва да се третира като заразен с коронавирус. Посочено е, че е достатъчно да има само един от тези критерии - симптоми (б.а. задух, затруднено дишане, промяна във вкуса, обонянието), за да се приеме за валиден“, обясни той.
След като водещият Антон Хекимян попита дали трябва да се докаже, че пациентът е болен от COVID-19, за да получи лекарят 1000 лева допълнително, д-р Кехайов каза, че ако приемем тази постановка за вярна, по същата логика е нужно да се плаща на пожарникарите за брой загасени пожари. Това е странно като разсъждение, коментира той.
На въпроса защо е решил да продадете наградата си, бургазлията отговори с „защото имам дупка в месечния си бюджет заради ниската заплата“. „От една страна не се заплащат тези 1000 лева, на които имаме право, а от друга – заплатата е повече от хомеопатична“, добави той.
Д-р Кехайов обясни, че наградата му бе дадена за участието му при потушаване на последствията от атентата в Сарафово.
„Пристигнахме за около 4 минути. Намерихме поток от кръв. Имаше пищящи хора, бременни жени, малки деца“, спомня си той.
„В Пета градска болница искаха да подпишем декларация за заплатата, но поради неразбирателство със счетоводството не можах да направя това и не съм обвързан със спазване на тайна. Там получавам по 830 лева, а с нощният труд става 860 лева“, уточни лекарят.
„Той не е получил допълнителните 1000 лева, тъй като не работи в отделение за лечение на COVID-19. В договорът, който сме подписали с Министерството на здравеопазването, съвсем ясно е записано кой може да получава допълнителното възнаграждение. Това е медицински и немедецински персонал, който е участвал в наблюдението, диагностиката и лечението на пациенти с PCR положителен тест“, обясни Директорът на Пета МБАЛ – София д-р Борил Петров.
„В приемния кабинет на Пета МБАЛ в София работим петима лекари и четири медицински сестри. От тези колежки две са получили по 1000 лева, а другите две – не са. Те сами ли са работили? Те ли са прегледали пациента? С кой лекар са работили? Къде са били лекарите? Под леглото в кабинета ли?“, попита д-р Кехайов.
„Тези сестри са извършили манипулации, които не е било необходимо да се извършват от лекари“, отговори шефът на болницата.
По усмотрение на ръководството ли се дават тези 1000 лева, попита водещият.
„Не. Стриктно и точно се спазва договорът, сключен с министерството“, заяви д-р Петров.
„Една медицинска сестра не може да работи самостоятелно без надзора на лекар. Това е забранено в Закона за народното здраве“, каза още д-р Кехайов.
Муахахахахха
Ма то само бастунджии у флегмано...