Раздават 1,7 милиарда лева на фермерите заради сушата и пандемията от коронавирус
На 100% ще компенсираме земеделските производители за пропаднали площи, каза министър Десислава Танева
До края на декември до българските фермери ще достигнат 1,7 млрд. лева. Тази години във връзка с епидемията от коронавирус и със сушата имаме допълни финансови мерки. Те са над 20. На 16 октомври хората ще си получат парите по Ковид 1. Ще бъде платено на 32 500 фермери. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.
„На 19 октомври ще се дава помощ за собствениците на едри преживни животни. На Димитровден ще се плаща за овце и кози. През ноември ще е плащането от отстъпката за газьола“, добави тя.
„Сушата е голям проблем за фермерите в Източна България. Вчера имахме управителен съвет на Държавен фонд „Земеделие“. Първото решение, което взехме е да компенсираме земеделските производители с протоколи за пропаднали площи на 100%. 4,7 млн. лева отделихме. От 10 октомври започва приема на документите“, съобщи министърът.
143 дка са напълно пропаднали, уточни тя.
„Приключва жътвата на царевицата. В областите, в които има над 30% по-малък добиви от средни на културите от обичайния през последните пет години, ще предоставим допълнителна помощ. Тя ще е поне от 10 млн. лева.“, заяви Танева.
На въпроса дали ще се повиши цената на хляба, тя отговори, че това не зависило от ситуацията в България по отношение на сушата и на добива. Ценовите нива на продуктите се определят на международните борси, обясни министърът.
„Прасетата се връщат в задните дворове. Над 5000 регистрирани стопанства вече има. Когато се сблъскахме с епидемията от африканска чума при свинете през миналата година, нямахме и 700 за цяла България“, добави тя.
Според нея проверките може би ще станат доста по-интензивни след резолюцията за върховенството на закона в България, която бе приета вчера от Европарламента. „В това обаче няма нищо лошо. Най-добре е да се проверява всичко, но не защото така се харчат средствата на данъкоплатците правилно, а тъй като те отиват точно при тези хора, които заслужават да ги получат“, коментира Танева.
Тя съобщи, че земеделските производители ще бъдат насърчавани да търсят собствени водоизточници, като при ползване на по-малко вода от сондите режимът ще е уведомителен, а при по-висок дебит – регистрационен.
тя показва, че Борисов вади България от Европа с 200 km.