Корпус 3 ще е с най-добрата апаратура за лечение на карциномно болни
Искаме да изградим още една сграда на мястото на бившата инфекциозна болница
Проф.д-р Христо Бозов е управител на Комплексен онкологичен център-Бургас. Той ръководи здравното заведение от две години и половина и успя да извърши истинска революция. Всеки момент се очаква да бъде открит Корпус 3, където е базирана най-добрата апаратура за онколечение в България. Разговаряхме с проф.д-р Христо Бозов след инициативата „Бяла лястовица“.(ВИЖТЕ ТУК)
-Проф.д-р Христо Бозов, анонсирахте, че през следващия месец ще стартирате кампания за профилактика и при мъжете. Бихте ли дали повече подробности – към кого е насочена и какви изследвания ще могат да се направят?
-Кампанията се нарича „Movember“, а не November, защото се изразява в пускането на мустак на млади мъже, в знак на съпричастност с тези, които боледуват от рак на простатата. Искаме да алармираме за заболяванията при мъжете и да ги призовем да си направят профилактични прегледи, защото превенцията е най-важна за здравето.
-В тази връзка, продължавате с кампанията „Бяла лястовица“, която касае профилактиката при жените...
- „Бяла лястовица“ е продължение на наша инициатива, която започнахме миналата годината. В последния месец проведохме три събития, сред които осигуряване на безплатни перуки и сутиени за онкоболни жени. Последва събитието „Велотон“. Чрез него и заедно с помощта на актрисата Гергана Стоянова, направихме кампания, в която се включиха над 100 участници. Те популяризираха каузата за безплатни прегледи на жени, които не са здравно осигурени и са застрашени от рак. „Бяла лястовица“ е изключително важно събитие, защото обръща специално внимание на заболяването рак на гърдата при дамите и нужните профилактични прегледи, които не бива да се пропускат.
-Кой е най-големият ви успех през 2020 година?
-Тази година завършихме Корпус 3, където е най-модерната апаратура за лечението на карциномно болни, не само в България, а и в тази част на Европа. Направихме промени в екипа, привлечен бе естетичен хирург, нови колеги – хирурзи, уролози, онколози - професионалисти, с които много се гордея.
-Но споменахте, че имате проблеми с лицензирането на новия Корпус 3.
-Чакаме този лиценз, защото без него не можем да работим с ПЕТ скенера, а той е тук, специалистите са обучени. Нужно ни е само повишаване на нивото от второ на трето ниво на отделението по "Нуклеарна медицина". Ние сме направили всичко необходимо, чакаме министърът да го разпише.
-Преди колко време сте подали документите?
-Преди 6 месеца.
-На какво се дължи това забавяне? Колко време отнема процедурата?
-Обичайният срок е 75 дни, но все още нямаме резултат. Новият здравен министър проф.д-р Костадин Ангелов дойде в Бургас, видя центъра, възхити се, много го хареса, похвали ни, но още нямаме резултат. Предполагам съвсем скоро ще ни го дадат, защото имаме всичко необходимо, за да започнем да работим и лекуваме нашите пациенти.
-Колко лекари привлякохте, за да работят с ПЕТ скенера?
-С ПЕТ скенера ще работят двама лекари, което е необходимо за трето ниво на отделението по "Нуклеарна медицина", но нашите амбиции са да привлечем консултант и когато започне да започне центърът да вземем млади лекари, специализанти, които след това да останат да работят в Бургас.
-Бургас на първо място ли е все още по брой болни от онкологични заболявания?
-Все още сме на едно от първите места по онкозаболеваемост. Имаме регистрирани 22 500 пациенти при нас, те са от Бургаска и Ямболска област.
-Отчетохте и висок брой на болни жени с рак на гърдата?
-Ракът на гърдата е на първо място – 22 % от всички заболели при жените, но ние само с рак на гърдата имаме 4581 жени, които са регистрирани при нас. Миналата година 243 новорегистрирани, а тази година са 178 до момента. Този вид заболяване съжаление е на първо място, но за щастие много по-лесно може да бъде диагностицирано спрямо другите ракови заболявания. Ракът на гърдата се открива с прегледи или само при опипване на гърдата, с ехография, с мамография. Той е по-повърхностен и резултатът от лечението му е по-добър, ако трябва да го сравним с рака на стомаха или на белия дроб, които заболявания са с много по-тежка прогноза.
-След две години и половина, правите ли си равносметка какво успяхте да постигнете за този период?
-Старал съм се в моята работа да направя доста добри неща не само за КОЦ-Бургас, а и за пациентите. Бих казал, че най-хубавото нещо, което се случи бе тази нова сграда, изцяло с наши средства. Инвестирахме 9 млн.лева, от които 2 млн.лева са собствени приходи, 7 млн.лева ни е кредитът от Фонда за Регионално развитие. Наистина като диагностика и възможности за лечение това е най-доброто в България.
-Каква е следващата цел, която си поставяте?
-Следващият проект ще бъде да построим още една сграда, която ще бъде на мястото на бившата инфекциозна клиника. Там ще бъда пребазирани отделенията по хирургия, нестезиология и реанимация, гастроентерология, гинекология и медицинска онкология. Това ще бъде една много модерна сграда, с предимството, че няма да сме в две сгради, както сега сме под наем в УМБАЛ-Бургас и на бул.“Демокрация“, а ще сме на едно място, което значително ще подобри взаимовръзката между лекарите и ще е от полза на пациентите.
-В какъв период от време ще изградите тази сграда? Днес за пръв път анонсирате тази идея.
-В средносрочен план, защото това е една голяма инвестиция. Искаме да видим апаратурата, която закупихме и новата сграда как ще започнат да се изплащат и тогава ще направи разчет за следващата сграда. При всички положение ще се случи в следващите от три до пет години.
*В интервюто са използвани въпроси и на други медии