Протест срещу строителството в защитена местност край Синеморец
Плакати с надписи „Искаме поляни, а не квартали“, „Не на „законното“ бетониране!“ и „Застрояване = упадък“ издигаха хората
Жителите на Синеморец се вдигнаха на протест срещу застрояването на местността „Поляните“. Пред бТВ геодезистът Николай Найденов, който е и преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия, каза, че имало схема за превръщането на местността, която е част от Природен парк „Странджа“ в квартал.
„Протестът е заради това, че пада забраната за строителство по Черноморието. Опасенията на протестиращите са, че символът на Синеморец - местността „Поляните“ ще бъде бетонирана“, каза пък водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Репортерът Лора Стаматис пък поясни, че местността е и част от две „Натура“ зони.
„Поляните“ се води урбанизирана територия и според хората има опасност да бъде застроена. В началото на лятото строежът в „Поляните“ беше временно спрян, защото пречеше на гнезденето на птиците. От днес според екоинспекцията има право да продължи изграждането на обекта, тъй като от 1 октомври строителството по Черноморието е разрешено.
Повод за протеста е приетата на Общинския съвет на Царево Транспортно-регулационна-комуникационна схема, според която поляните ще се превърнат в квартал.
„По тази схема се вижда, че Община Царево се опитва с много дребни трикове да играе на едро. Схемата е приета от Общинския съвет и има за цел да уреди бъдещото преминаване на бъдещите комуникации – водопровод, електро и улици. Трябва и коли да минават оттук“, заяви Найденов.
„От професионална гледна точка схемата е скандална и нелепа, защото би трябвало да е пришита към Подробен устройствен план, който пък да отговаря на ОУП, а той не е приет – спрян е“, уточни геодезистът от УАСГ – София.
Тази схема е трик, чрез който може да се продължи застрояването тук, защото има инструкции от ДНСК, според които разрешение за строеж се издават само във основа на уредена транспортна и на други комуникации.
„При условие, че половината парцели в Синеморец са празни, пусти, незастроени, а си има населено място с улици, Община Царево обслужва някакво тайно общество на собственици на тези поляни, които искат да тук да има квартал „Поляните“, допълни Найденов.
„Какво стана с обещанието, което управляващите дадоха през юли за забрана на строеж на 100 метра от брега? Планирането на кварталите продължава“, каза една от протестиращите.
Общинският съветник Живко Жеков от БСП пък заяви, че общият устройствен план предвиждал целият район да е в урбанизиран. „Това е безумие! Голяма част от тази територия е общинска. Идеята е да се продаде и застрои това място“, коментира той.
Освен сигналът до ДНСК има подаден и до Окръжната прокуратура в Царево. Природозащитниците твърдят, че строителните дейности в района са в резултат на неправомерна промяна на предназначението на поземлен имот и водят до значимо и трайно увреждане на защитената територия.
Според тях в парк Странджа като защитена територия може да има само земеделски земи, гори и водни площи.
Заради тази МАСОВА ЛАКОМИЯ на собственици на имоти и корумпирани общинари в цяла България крайбрежието беше практически унищожено, а старите градски квартали, като зоните около "Шейново" и "Патриарх Евтимий", бяха превърнати в грозни 6-етажни жилищни "китайски" стени без гаражи и тротоари.
София: не на строителството в Банско и по морето, но действителността е друга........ всички искат първа линия на плажа, 350 метра до плажа са страшно мн!!! Това е далеч за Българския турист!! 350 метра са непосилни за Българския турист, той трябва да е само на първа линия на морето и ако може да е олинклузив!! Шшшшш ей търгаши от всички краищата на България които се пишете за Столичани, да си хвърлите боклука в София въврвите повече от колкото до плажа тук, но като дойдете на морето ставате страшни аристократи. Смешна маса е Българския турист в по голямата си част, има и такива дето не са забравили че са си от село и се държат нормално но са малко.