Азербайджан и Армения се готвят за война. Съветът за сигурност на ООН свикан спешно
Броят на жертвите наближава 100, сред убитите има 11 цивилни
Увеличава се броят на жертвите от възпламенилия се отново конфликт между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах. Растат опасенията, че двете страни се готвят за война. Междувременно днес се свиква спешно Съветът за сигурност на ООН по искане на Германия и Франция. Разговорите ще се проведат при закрити врата.
Конфликтът за кавказката територия - официално азерска, но населена с етнически арменци и неконтролирана от Азербайджан - бе подновен в неделя, а боевете се разпалиха в понеделник. Още вчера стана ясно, че жертвите са няколко десетки, но цитираните от световните медии данни бяха между 20 и 40. Снощи стана ясно, че те наброяват близо 100 души, писа Deutsche Welle.
Азерските сили предприеха "мащабно нападение в южната и североизточната част на Карабах", обяви говорител на арменския министър на отбраната Артсрун Хованисян в понеделник вечерта. Около 200 военни са били ранени, твърди арменското министерство на отбраната, повечето от които са с леки наранявания и са се върнали на бойното поле.
Властите в сепаратисткия регион Нагорни Карабах казват, че повече от 26 техни войници са били убити в понеделник вечерта, с което общият брой на загиналите военни става 84. С тях общият брой на жертвите достига 95, убити са и 11 цивилни - 9 от азерска и 2 от арменска страна.
Най-кръвопролитните боеве в региона от 2016 година насам увеличиха опасенията от нова война заради спорната от десетилетия територия.
Съветът за сигурност на ООН се очаква да проведе спешни разговори за конфликта в Карабах днес според дипломати, цитирани от AFP. Срещата, поискана от Франция и Германия, ще се проведе при закрити врата.
Рано сутринта в понеделник генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за прекратяване на огъня и незабавно започване на преговори между лидерите на двете страни.
Мобилизация за война
И двете страни обявиха извънредно положение. В Азербайджан то е частично, обхваща част от територията, съгласно президентски указ от понеделник сутринта. Армения обяви генерална мобилизация в неделя.
Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел обяви в Туитър, че е разговарял с министри от двете страни и е подчертал необходимостта към завръщане към масата на преговорите под егидата на Минската група на ОССЕ (създадена през 1992 г. от Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа, за да насърчи мирно, договорено разрешаване на конфликта между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах). Тя се ръководи от Русия, САЩ и Франция. Борел е добавил, че конфликтът не може да се разреши по военен път.
Руското външно министерство призова двете страни да покажат сдържаност, според руската агенция Интерфакс. Русия е съюзник на Армения.
Подобно на Русия китайското външно министерство призова към сдържаност и заяви, че страната му са надява двете страни да успеят да разрешат конфликта с диалог, предава агенция Ройтерс.
Докато голяма част от международната общност призовава за намаляване на напрежението, турският президент Реджеп Таип Ердоган настоява Армения да прекрати "окупацията" на Карабах.
"Дойде времето кризата в региона, която започна с окупацията на Нагорни Караба, да приключи", казва той и допълва, че азерите трябва да вземат нещата в свои ръце.
Армения обвинява Турция в намеса в конфликта. В понеделник арменският посланик в Русия заяви, че Турция е изпратила бойци от Северна Сирия в Азербайджан, за да подкрепи съюзника си, след като Ердоган му е обещал пълна подкрепа срещу Армения.
Арменското външно министерство обвинява Турция и за това, че е осигурила "директно присъствие на терен" в изявление, цитирано от Ройтерс. Азерският президент Илхан Алиев отхвърля тези твърдения.
"Слуховете за военни от Сирия, разположени в Азербайджан, са още една провокация от арменската страна и пълна глупост", казва негов съветник, цитиран от Ройтерс.
Говорителят по външната политика на ЕС Петър Стано коментира пред AFP, че Брюксел не може да потвърди обвиненията на Армения, но е отправил предупреждение срещу външна намеса, казвайки, че "никаква външна намеса в конфликта не е приемлива".
"Организация Договора о коллективной безопасности". Защо не я четат хората тая пуста енциклопедия питаме ? Не че е проблем пращането на 16,17,18 годишни ислямизирани лумпени,да се пробват нови технологии без пари,ама да е по-тихичко бе,аман от екзалтирани оратори вече !