На кого е именувана централната бургаска улица „Александровска”
Историята на Главната, както е наричана от кореняците, датира от средата на 19 век, когато е била наричана „Чаршията”
Защо главната бургаска улица „Александровска” носи това име, кога и на кого е кръстена и менила ли е някога названието си?
На тези привидно тривиални за старите бургазлии въпроси, които обаче са напълно непонятни за цяло едно поколение от младежи, ще се опита да отговори Флагман.БГ.
За целта разговаряме с историкът и художник Митко Иванов – автор на книгата описваща живота на най-важния за морския град благодетел – Александър Георгиев – Коджакафалията.
Няколко са значимите за Бургас хора, носещи името Александър, на които може да се предположи, че е кръстена улицата.
Това са гореспоменатият Ал.Г. Коджакафалията, Александър Батенберг и Александър II Освободител.
Всеки един от тях е допринесъл за историята на града – руският император за освобождаването му от Османско владичество; българският княз за присъединяването му към България в края на 19 век, а Коджакафалията – за неизмеримото в днешно време дарение на земи, с което е помогнал за разрастването на Бургас и превръщането му в един от най-значимите за страната.
Улицата обаче носи името на Александър II Освободител, наречен така не заради руско-турската война, довела до края на Османското владичество, а заради делата му 15-ина години по-рано, с които освобождава крепостните селяни в Руската империя. Това каза категорично пред Флагман.БГ Митко Иванов.
„Това е абсолютно ясно и недвусмислено доказано от първия градоустройствен план на Бургас. Той е датиран в широки граници – около 20 години – в периода 1890-1910 г. и в този смисъл е невъзможно да се каже точно в кой момент е именувана улицата. Моето мнение, базирано на косвени съпоставки, е, че това обаче е станало в първото десетилетие на XX век”, каза още Иванов. Той развенча и друг мит, който се разпространява сред по-младите бургазлии, че улицата е именувана така, защото Александър II Освободител е минал по този маршрут, когато е освобождавал града. Историкът категорично заяви, че Руският император никога не е стъпвал в Бургас.
Всъщност улицата е сменяла и няколко пъти имената си. Реално статут на най-важната за града – Главна – тя придобива в средата на 19 век, малко преди Освобождението. „Ако трябва да направим малко широка аналогия – улиците са като хората. Имат свой живот и свое развитие в исторически план. Първоначалното име на „Александровска” със сигурност е било „Чаршията”. То е използвано в редица османски документи и е логично, защото освен главна улица в Бургас, където се развиват занаятите, тя е била и средище на обществен, търговски и транспортен живот. Център на града”, разказа още Митко Иванов.
Ами какво пречи да бъде преименувана - т.е. да бъде добавено в табелите на няколко знакови места "Александровска (“Александър Георгиев-Коджакафалията”)?
Ами пречи същото, което пречи да се проведе следствие и да се вкарат в ЗАТВОРА виновните за НЕЗАКОННОТО разширение на паметника на САМООТРОВИЛИТЕ се с ОТКРАДНАТ метилов алкохол ОКУПАТОРИ-МАРОДЕРИ от Червената армия през 1944 г. в Бургас. Както и за кражбата на демонтирания в Бургас паметник на главатаря на Червената армия, окупирала България през 1944 година – маршал Толбухин, и монтирането му в руската база нар. Камчия.
РусоРОБство и измекярство са в основата на тая поредна СВИНЩ
Средата на XIX век имало улица "Чаршията" на мястото на днешната "Александровска".
Алоуууууууу -Бургазъ през тая половина на упоменатият век, въобще не е бил там!!!! Еле пък средище на култура и каквото и да е било.
Елементарна сметка показва къде е 1 км. от ограденият и освете камък до Реалната гимназия. "Чаршията" дали е имало, при условие, че няма град?!?
Много по-лесно ще е да видите някоя стара карта на града от XX век и да видите че истинското име е на Цар Александър II Освободител, както и в Русе. Те си нямат Коджакафалията и не спорят!
През 90-те, когато връщаха старото име, си изписаха цялото име по табелки и карти. Така е и с Цар Калоян, Цар Симеон, Цар Самуил, ама българинът си пие кафето всяка сутрин с тях и им вика на малко име, без титла! Улицата със застрояването на града в нов вид, след Освобождението си получава името, но селяните са му викали "Чаршията", "Ларгото", "Стъргалото" "Шпарца" .....
Как е възможна такава крещяща неграмотност...?
Това за мене ще е най-правилното име.
Жалко че Бургазлии не сме малко по родолюбци,наистина жалко!