Фирма от Пловдив пробута на баба прахосмукачка за 7500 лева
79-годишната Лиляна Господинова се подписала под договор за покупка и дължи неустойка от 750 лева, ако върне продукта
Перяща прахосмукачка за над 7 000 лева може само на място да бъде закупена на половин цена. Такава промоционална оферта предлага фирма на възрастни хора. Сигналът беше изпратен до бТВ, каза водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Преди седмица по телефона на 79-годишната Лиляна Господинова от Вършец звънят от непознат номер и я канят на презентация на стоки за бита. Откъде са взели телефонния ѝ номер тя не знае.
На промоцията отиват и други хора от Вършец, сред които Лиляна е избрана като печеливша.
"Той ми казва: "Вие сте този човек, който печелите, какво искате?“. Отговорих му, че прахосмукачката е много добра. За нея, вика, ще Ви дадем и подарък, вика, и отстъпка", разказва Лиляна за преживяното по време на презентацията.
Жената се подписва под договор за покупка на прахосмукачка с редовна цена седем хиляди и петстотин лева, с отстъпка от три хиляди и осемстотин лева при закупуването й на място и с готварски уред на стойност две хиляди и осемстотин лева като подарък.
Тя обаче не разбира, че има почти осемнайсет процента лихва върху сумата за прахосмукачката при разсрочено плащане. Това го разбират близките й, когато прочитат договора.
"Всъщност се оказва, че сумата не е такава, каквато казват те, че ще бъде. Карат я да подпише договор, който тя не е прочела, набързо-набързо, качват я в колата, оставят я с продуктите тук, при което тя разбира, че всъщност не е така", казва Мариела, близка на потърпевшата.
Лиляна отчита пропуска си, че не е прочела под какво се подписва и не е осъзнала навреме, че с пенсия от малко над триста лева и с банков кредит трудно ще изплаща скъпите подаръци за децата си.
"Казвам им, че имам и заем, дали ще може да се прехранвам? Ще може, вика, и това ми бяха приказките с тях. Повече ме караха да подписвам", разказва потърпевшата.
След разопаковане на стоките – без да са ползвани, семейното решение е да се върнат в редовния четиринадесетдневен срок от сключването на сделката. Започват дълги разговори с фирмата.
"Многократно звънене в рамките на три дена, в които нас ни е нямало, тя е звъняла и те са й затваряли телефона: "Ще се свърже някой с Вас, не можем ние", казва Мариела.
Фирмата, продала стоките на Лиляна, е "Велмакс лукс" с адрес в Пловдив. Неин собственик е полски гражданин, който не пребивава в България.
"Това е пазар. Предлага се нещо. Ако иска, клиентът си го купува, ако иска, не си го купува. Всеки може да си прецени какво иска да си купи и какво не. За нас това няма никакво значение кой колко взима пенсия. След като е одобрен от банката кредитор, за нас няма пречка да подпишем договор", заявява адвокатът на компанията Атанас Костадинов.
От фирмата твърдят, че и в момента потърпевшата възрастна жена може да се откаже от договора.
"По принцип по закон отказът от такъв договор се прави с изпращане на изявление на отказ от такъв договор. Това го пише в закона, пише го и в самия договор, който госпожата има. Най-лесно е да отиде в пощата и да си изпрати заявлението за отказ. И въпросът да се приключи. До момента при нас такъв отказ не е постъпвал", казва адвокат Костадинов.
„В договора пише, че след седем дена тя заплаща неустойка – десет процента на оригиналната цена, която е седем хиляди и петстотин“, отбелязва обаче Маринела и допълва, че не знае какво е основанието за тази неустойка.
„Те казват, че продуктът е с нарушена опаковка – тя не е нарушена опаковка, тя е просто отворена, кутията е просто разопакована и затворена обратно. Нито вътре нещата са пипнати, нито са разместени, няма нищо такова. Те я карат да плати тази сума по банков път и тогава да изпрати прахосмукачката. Дори да я изпрати по-рано, те няма да я приемат и колкото пъти да изпраща, те няма да я приемат обратно", казва Маринела.
Близките на Лиляна смятат, че подобни скъпи стоки умишлено се предлагат на възрастни клиенти.
"Тя не е могла да си направи сметката, това си е лично нейна грешка. Да, разбира се, те знаят, че възрастните хора лесно могат да бъдат излъгани", казва Маринела.
"Това е класически случай! Случва се с възрастни хора, ние затова предпочитаме да нямаме като цяло като клиенти, защото те са много уязвими впоследствие и много податливи на внушения от техните роднини! Прибират се вкъщи, награбват го деца, внуци – как може, това е много скъпо, ти знаеш ли как ще го изплащаш?", репликира адвокатът на "Велмакс лукс" Атанас Костадинов.
Стоките на фирмата вече са изпратени обратно от Вършец към Пловдив.
Да продават имоти ,хората там поне правят пари и трупат капитал!Пък те тенджери и менджери....Хаха...мъка....
Хора пазете се!
Същата схема ,томбола и бланки .
Така ли се печелят пари?
Възрастни хора на малки пенсии с ловкост и хитрост да примамват в къпана си!
Но щом ще ги наричаш говеда, случайно да знаеш къде са говедарите, дето им се плаща да пазят говедата от вълци?