Кредитен пазар след кризата с коронавируса. Защо се увеличи делът на бързите кредити?
В началото на кризата кредитите бележат спад, а противно на очакванията растат депозитите
Противоепидемичните мерки за борба срещу разпространението на Ковид-19, преустановяването на дейността на редица бизнеси и загубата на работни места доведоха до финансова криза, която неминуемо оказа въздействие върху кредитния пазар и поведението на потребителите. През последните шест месеца се наблюдаваха различни тенденции на пазара, както и съществена промяна в потребителските нагласи.
През първите два месеца на кризата в България (април и май) потребителските кредити са намалели, а спестовните влогове – нараснали. Това е закономерен резултат от ограниченията за излизане извън дома, забраните за пътуване, редуцираните възможности за забавления, които доведоха до свиване на потреблението и увеличаване на спестяванията на работещите. В началото на кризата кредитите бележат спад, а противно на очакванията растат депозитите. Повишената несигурност стимулира предпазните спестявания на домакинствата и вместо да посегнат към заделените средства, те се стремят към увеличаването им, в случай че настъпи по-тежка криза.
Тегленето на бързи кредити през периода април-юни също бележи спад с 55 милиона лева спрямо края на март. Тенденцията е естествена и свързана със страховете от загуба на работното място и изпадане в невъзможност да се погаси заемът. В същия период интересът към бързите кредити е занижен и от страна на фирмите, оказали се в ситуация на несигурност.
След месец юни търсенето на потребителски кредити бележи ръст с бавен темп. Цената на кредитите спада поради спад на лихвените проценти. Кризата, преобърнала лихвените политики на централните банки, конкуренцията, както и наличието на свободен ресурс, поддържа лихвените проценти ниски, въпреки че е повишен рискът от лоши кредити. Фактор, който може да обърне тази тенденция и да доведе до увеличаване на лихвите, е евентуален ръст на необслужените заеми като резултат от влошаването на макроикономическата среда.
След месец юли заемите за домакинства на месечна база се увеличават с 0.8%. Наблюдава се по-бързо нарастване и възстановяване на търсенето на бързите кредити поради сигурното и безопасно онлайн кандидатстване, липсата на изискване за доказване на доход и поръчители, по-лесното отпускане на средствата за сметка на по-затегнатите критерии за одобрение на кредит от страна на банките. Фирмите за бързи кредити продължават да отпускат помощ на изпадналите в затруднено положение по време на кризата, макар да е нараснал размерът на необслужените заеми с 14% в сравнение с края на месец март. Небанковите институции следват добрите практики в кредитирането и правят всичко възможно, за да осигурят средства за обществеността. Необходимостта от бързо, лесно и безпроблемно получаване на кредит веднага без доказване на доход и без необходимост от трудов договор доведе до увеличаване на заявленията за бързи кредити през 2020 година в сравнение с предходни години и ги направи естествен избор.