Може ли Конституцията да бъде променена с референдум?
Според проф. Киров Конституционният съд ще спре промените в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление
Конституцията не може да бъде променена с референдум, въпреки промените в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Това каза пред Нова телевизия бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров.
След като водещият на „Здравей, България“ Виктор Николаев го пита дали е възможно с много малък брой депутатски подписи да се инициира референдум и да се постави важен въпрос, включително и за териториалната цялост и изведнъж да се окаже, че сме в странна ситуация, професорът възкликна, че има някакви намерения. Хората обаче ще останат излъгани в очакванията си, че подобен текст би могъл да бъде приложен, т.е. с референдум да бъде изменена Конституцията, добави Киров.
„Глава 9 е категорична за начина, по който се променя основния закон и ако някой си мисли, че с референдум може да се приеме нова Конституция, се лъже. По-важно обаче е намерението и начина, по който бе направена тази промяна в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. То е повече от скандално, защото издава намерението на едни хора да загърбват върховенството на закона, като се се опитват да прокарват политически идеи, които са тясно партийни“, коментира той.
„Дали тази поправка е противокоституционна, може да каже Конституционния съд и може би той ще бъде сезиран“, заяви бившият конституционен съдия.
Този парламент е ударил дъното и оттук нататък може само да се забавляваме от това, което ни очаква през следващите месеци, каза още той.