Туризъм у нас ли?! Добре, че Ердоган чак сега отвори границата си за българи
Цените в турски лири са едни и същи, но реално поевтиняването е от два до пет пъти в сравнение с предходни години
Добре, че турците отвориха границата си едва в края на летния ни сезон, та малка част от българите ще разберат какво значи да спасяваш туристически бранш в условия на криза. Малка част, защото отпуските свършиха, децата тръгнаха на училище и вече сме настроени на работна вълна. Така по-малко хора ще псуват алчните ни до безумие търговци, имащи връзка с туризма.
Нашенец, който е бил за уикенда в турския мегаполис със семейството си, разказва неща, които за манталитета на българските ресторантьори и хотелиери са немислими. Курсът на туската лира спрямо лева падна до историческия минимум от 21-23 стотинки за лев и почивката в най-красивите части на Истанбул днес излиза на символични нива, ако си смените левовете в лири в наше чейнчбюро, преди да тръгнете. Можете да идете на места, които до миналата година сте смятали, че са недостъпни за простосмъртни хора.
Нощувката в двойна стая на най-луксозния хотел на първа линия на Босфора в – 5-звездният дворец „Чираган Палас Кемпински“ допреди шест месеца бе между 600 и 1000 евро, днес същата е под 600 лева. Това е топ ъф дъ топ в целия Истанбул – хотелът, в който президентът Ердоган пие кафе, а във фоайетата водят бизнес разговори милионери с милиардери, тук са и звездите в любимите ви турски сериали, отсядат холивудски знаменитости. Един хубав десерт днес в Двореца можете да хапнете за 6-7 лева, като имате предвид, че най-евтиният сладкиш допреди пандемията бе 30 лева.
Цените в хотелите излизат повече от двойно по-евтини. В луксозният Радисън Блу Босфор, където допреди година двойната стая бе 250-300 евро на нощувка, сега излиза 170 лв. с включена закуска. Паркингът за колата ви в хотела е 6 лева за денонощие.
Хотел трябва да резервирате преди да сте тръгнали за Истанбул онлайн чрез някоя от платформите у нас, защото въпреки ниската заетост, ще платите на рецепция повече. "Ние бяхме резервирали две нощувки за събота и неделя. Тъй като много ни хареса, решихме да останем и в понеделник. Тук животът е много по-евтин, а има и много да се види, научи и опита като туристически проудкт. Оказа се, че на място наемането на хотел излиза по-скъпо. Изненадващо бе, че в Турция въпросните онлайнплатформи не се отварят, блокирани са", съветват ни семейството българи, върнали се от южната ни съседка.
Съвет: Заредете гориво в колата си за не повече от 10 лева и когато влезете в турско, напр. в Лозенград, заредете пълен резервоар от там. Горивата в тените бензиностанции са по-евтини от нашите, 5 турски лири е литър дизел, а 6,6 турски лири е литър бензин.
Стандартна порция от 200 грама пържен черноморски меджид на Босфора можете да хапнете за 4 лева, в сравнение с цени между 8 и 10 лв. в България това лято.
Цената на вечеря за двама в луксозните ресторанти е около 41-45 лв. или 200 лири.
Ако пък искате да се почувствате царски можете да си наемете частна яхта. Тази услуга ще ви струва 1200 лири за 2 часа или 252 лв. В цената е включено и питие.
Съвет: Няма смисъл да ползвате личния си автомобил за транспорт в Истанбул. Излиза по-евтино с такси, тъй като шофьорите нямат никаква работа. Дремеят празни по пиаците. Наемете кола за ден, като, разбира се, преди това се договорите с водача.
Моловете са пуснали реални намаления. Тъй като няма интерес откъм посетители, туристическия поток е сведен до минимум, търговците предлагат стоките си с намаления на маркови облекла и обувки между 40 и 70%. Отделно правят допълнителни намаления при закупуването на повече от два продукта, като смъкват до 20-30% от крайната цена.
Почти пет пъти по-евтини са и лекарствата им в аптеките. Ако в България маркова английска паста за зъби струва 15 лв., в Турция абсолютно същата е 3.30 лв. Навсякъде в Истанбул раздават безплатно маски, . Ако пък искате да си закупите, кутия с 50 броя излиза 2.10 лв. или 4 стотинки за бройка! За сравнение същият „лукс“ от същия клас в родната аптечна мрежа е на цени между 1.50 и 2.00 лв.
Същото важи и за цените на зеленчуци и храни. В центъра на Истанбул килограм домати струва 56 стотинки, а в България цената е над 3 лв.
Истанбул е приказка,по красив и спокоен не го помня!
Мерките за Ковид се виждат и изпълняват повече от тук.
Не престанахте да коментирате касовата бележка с цена 8лв. за закуска на човек в Созопол.
Сега го раздавате ларж.
Ти си един от тях .
Но да се говори само закльопане, смукане , далавера и келепир не е нормално. Но Бай Ганьо явно наистина си е национален, а не социален герой.
сградите им в някой квартали са строени 1 м една от друга буквално, на съседското кадънче можеш да и го сложиш през терасата без да излизаш от вас
около синята джамия някъв искаше да ми лъсне маратонките за 20 евро, заговорих му на чист български и ония спринтира като юсеин болт, след малко го гледам как лъска сандалите на някви германци и те му дават евра
С моя кола никога няма да отида , защото могат да ви ползват за муле без да разберете ,има много случаи през годините хората лежаха в затвора там докато адвокатите им от бг ги отърват за 6 месеца си -10 000лв назад за дела, адвокати и преводачи и с пръсната халка
Гледайте има филми на тази тема
сградите им в някой квартали са строени 1 м една от друга буквално, на съседското кадънче можеш да и го сложиш през терасата без да излизаш от вас
около синята джамия някъв искаше да ми лъсне маратонките за 20 евро, заговорих му на чист български и ония спринтира като юсеин болт, след малко го гледам как лъска сандалите на някви германци и те му дават евра
С моя кола никога няма да отида , защото могат да ви ползват за муле без да разберете ,има много случаи през годините хората лежаха в затвора там докато адвокатите им от бг ги отърват за 6 месеца си -10 000лв назад за дела, адвокати и преводачи и с пръсната халка
Гледайте има филми на тази тема
Всичките руснаци и украинци това лято там отидоха.
Даже и продукти от розово масло им предлагат.
Ето това е политика на мислещи управници.
Пък ние да си ядем баничките и шкембе чорбата.
Браво на министерството на туризма.
Догодина може и румънците да изгонят , че те банички не ядат.
200 лева на час.
Инвестицията си заслужава.
Избиват се за един месец на морето.
В момента всяко трето заведение не работи , спа центрове , масажи , хамаи също . Работещите заведения са полу празни , а улиците , в сравнение преди covid19 , направо са пусти. Цялата обстановка е тягостна и изнервяща . Докато е кризата с този вирус повече няма да стъпя там .Малко по-различно е в Гърция , но и при двете ни съседки е немислим либералния режим и лайфа , които властва на нашето Черноморие. Приятели разказваха , че е имало и много строги ограничения и на западното Средиземноморие .
Купонът това лято , определено беше в България , само не разбрах тази чекиджииска мода на "столичани" да си снимат касовите бележки от заведенията .
А в 90 % от случаите фирмената регистрация на собствениците им беше в Столична община.
Майстор баничар - 2500 лева заплата на месец.
Без осигуровки.
Без данъци.
И без касов апарат , естествено.
Относно хотелите, пазете си багажите, най-вече парите.
Нямаше празен шезлонг това лято.
Кьоравото удариха и баничарите .
Опашките сутрин пред тях се извиваха до 20-30 метра.
Кьоравото удариха и хотелиерите които се осмелиха да отворят това лято.
За всички останали търговци , без руските туристи оборотът това лято е с 40% надолу в сравнение с миналата година.
И как да има полиция по морето , като те пазеха народните избраници от народа.
Не знам кога/дали ще свърши това чудо(XXI век, 5G технологии), но дразни, много...