ШОК: Ваксината срещу COVID-19 води до инвалидизация
Миналия месец Европейският съюз сключи с производителя договор за доставка на поне 300 млн. дози
Остра и опасна странична реакция сложи временна пауза на фаза 3 от разработката на най-чаканата от всички ваксини срещу COVID-19 - Оксфордската. Фармацевтичният гигант "Астра Зенека" обяви вчера, че ефектът е бил наблюдаван при един пациент - доброволец от Острова, но не съобщи в какво се изразява той.
Анонимен доброволец, преминал през същата според него реакция, обаче разкри в социалните мрежи, че най-вероятно става дума за едно и също и при двамата - остро възпаление на гръбначния мозък, което може да доведе до трайни и непреодолими последици. Медицинското наименование на болестта е трансверзален миелит, който е бил докладван от фарма компанията още в края на фаза 2, пише Lupa.bg.
Миналия месец Европейският съюз сключи с "Астра Зенека" договор за доставка на поне 300 млн. дози.
"Доброволно направихме пауза във ваксинациите, за да позволим анализ на данните за сигурност от независима комисия", заяви в комюнике говорител на компанията. "Това е рутинно действие, което се изисква, когато се появи потенциално необяснима болест при проучванията", добави той.
Какво може да причини ваксината?
Остър трансверзален миелит при демиелинизираща болест на централната нервна система е възпалителен процес на гръбначния мозък, обхващащ напречника му, настъпил в хода на демиелинизираща болест на централната нервна система.
При демиелинизиращите заболявания на централната нервната система се нарушава миелиновата обвивка на невроните. Това увреждане възпрепятства провеждането на сигнали в засегнатите нерви. От друга страна, намаляването на проводимостта води до намалена сетивност, отслабване на двигателните функции и други нарушения, в зависимост от това кои нерви са включени в процеса.
Заболяването най-често се дължи на вторичен процес след вирусна, бактериална или друга хематогенна инфекция, множествена склероза и др.
Клиниката на остър трансверзален миелит при демиелинизираща болест на централната нервна система се характеризира със слабост и изтръпване на крайниците и моторен, сетивен и сфинктерен дефицит под нивото на увреда, силна коренчева болка в гърба.
Лечението на остър трансверзален миелит при демиелинизираща болест на централната нервна система се състои в приложение на имуносупресираща терапия в началните етапи, като при остатъчна симптоматика главна роля взема рехабилитационната терапия.
Прогнозата на състоянието не е оптимистична. Инвалидизацията е тежка, налице е тежък неврологичен дефицит.
В същото време Русия се готви да патентова своя втора ваксина срещу коварния вирус, като за целта препаратът вече се намира във фаза 2.