С помощ на дарители: На Петрова нива откриха първата картографска експозиция на открито, експонатите са безценни
С дарения на Петър Кънев и проф.д-р Иван Гаврилов и изключителния научен труд на д-р Стефан Пейков бяха показани уникални карти за българската история
Вълнуваща и изключително ценна от историческа гледна точка картографска изложба бе открита на едно от символните места в българската история – Петрова нива.
Навръх честванията по повод 117-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание експозицията бе представена от ръководителя на „Геопан“ д-р Стефан Пейков.
Сред основните дарители, подпомогнали реализирането на идеята, са депутатът от „БСП за България“ и председател на комисията по икономика и туризъм в 44-ото Народно събрание Петър Кънев и проф. д-р Иван Гаврилов.
За пръв път пред широката общественост се показват секретни карти на България, съхранявани във ватиканския архив, прочутата етнографска карта на Одринския вилает към 1912 на Любомир Милетич, както и военна карта на Одринска Тракия и Македония, използвана по време на Илинденско-Преображенското въстание.
15-те табла са с големина метър на два, направени са от устойчив материал, който може да издържи дълго на открито.
„Експозицията е без аналог и си заслужава да се види. Д-р Стефан Пейков положи неимоверни усилия, за да реализира своята идея. Подкрепихме го, защото е нещо, което си заслужава и съхранява българската памет“, каза пред Флагман.бг на Петрова нива Петър Кънев.
Малко известен факт е, че Петър Кънев е от стар тракийски род – от Одринска Тракия, а освен това професионалния му път е свързан със Странджа. Заради това и честванията на Петрова нива имат специално място в сърцето му. От 40 години неизменно е на това място и почита паметта на героите, борили се за свободата на България.
„От 1982 година съдбата ми е плътно свързана със Странджа и Малко Търново, защото тогава бях директор на Ямболската печатница и бяхме най-голямата в страната след Пловдив. С решение Министерски съвет бяхме определени за базова печатница на Странджа-Сакар. Бях един от хората, които плътно работеше с проф.Александър Фол – един голям българин, който остави светла диря след себе си. Всеки месец съм прекарвал по няколко дни в Малко Търново или общините, които участваха в програмата и се чувствам съпричастен към проблемите на този регион“, разказа Петър Кънев.