Кога да викаме зоополицай и кога зооинспектор? Важно е за домашните ни любимци
МВР реагира за насилие над животно, Общината определя санкциите за стопани-нарушители на обществения ред
Заради неяснотата в работата на зоополицията, която е част от системата на МВР и зооинспекторите, които са на подчинение на общинската власт, Флагман внася следните уточнения за гражданите след консултация с Пресцентъра на ОДМВР-Бургас. Зоополицията се занимава с престъпления по Наказателния кодекс, свързани с чл. 325 „а“, „б“ и „в“. Там е упоменато следното: „Който прояви жестокост към гръбначни животни, недостатъчно се грижи за гръбначно животно, което се намира под надзор; или причини трайни увреждания или смърт, се наказва...“. На щат в „Зоополиция“ няма назначени полицаи. Упълномощение с тази задача полицаи има във всяко районно управление. На тях е вменено със заповед на директора да се занимават с престъпленията по горе членове от НК. Цялостно работата им е част от сектор "Охранителна полиция".
Екоинспекторите са в Общината и работят по Наредбата за опазване на обществения ред, където в Главата за отглеждане на птици и животни, чл.33, пише: „Забранява се разхождането на животни в дворове на учебни и детски заведения, спортни и детски площадки, охраняемите плажни ивици, тревни площи на паркове и градини, с изключение на специално отредените за това площадки, забранява се извеждане на кучета без повод, а на средни и едри породи – без намордник“.
Право да съставят актове по общинската наредба имат длъжностните лица от Дирекция УКОРС в Общината - униформени екоинспектори, както и всички униформени служители от Главна дирекция „Охранителна полиция“, „Гранична полиция“, „Пожарна безопасност“. В този смисъл зоополицаите също могат да пишат актове, тъй като са униформени.
При случай, в който има човек с куче на охраняем плаж, охранителите на плажа са длъжни да сигнализират на тел. 112. Този сигнал се прехвърля по преценка на оператора към зоополицаите или към зооинспекторите, не е задължително сигнализиращите да звънят първо на дежурния телефон на общинската дирекция УКОРС.
Пристигналите на място полицаи могат да предупредят, че се нарушава забраната и да помолят човека с кучето да си тръгне доброволно. Ако гражданинът откаже да се подчини на униформените полицаи, те могат да съставят акт. Актът може да бъде съставен и без предупреждение – за неспазване на Наредбата за обществения ред на Община Бургас.
Стойността на акта се определя от кмета на общината, който го получава и определя размера на глобата. Актът е за административно нарушение и съдържа обикновените атрибути – какво е нарушението, къде и кога е извършено. Сумата е до 5000 лв., определя се от кмета. Обикновено санкцията се движи от 150 до 250 лв. в зависимост от фактическата обстановка при описание на всеки конкретен случай. За такива нива свидетелстват вече глобени стопани на кучета в забранени зани през тази година.
Във всички останали случаи, когато не понасяте присъствие на животни в ресторанти и кафенета, в институции и като цяло в закрити помещения от публичен характер, настоявайте пред управителя или ръководителя на съответното звено да изведе навън гражданина и домашния му любимец.
Има хотели и заведения, където това е позволено, но изрично трябва да е съгласувано със здравните власти в лицето на РЗИ и БАБХ. Алармирайте и тях на обявените в интернет страниците им дежурни телефони.
Поемете малко отговорност!
Убитак смотан!
Община Бургас,отново нищо не прави!