Малко Търново възстановява "Картографския образ на Странджа през вековете"
Идеята получи голяма институционална и гражданска подкрепа
Преди 30 години под ръководството на световно известния български учен траколог проф. Александър Фол в Малко Търново се създава ценна картографска колекция. Тя е наречена „Картографският образ на Странджа през вековете“ и съдържа близо 100 изображения на планината и района на Македония, Мизия, Тракия, включително Странджанското Черноморско крайбрежие от II до XX век.
Колекцията представлява голям интерес и е представена в Малко Търново и в Дом Витгенщайн – Виена. По късно е дарена на Националната гимназия за древни езици и култури.
Историческият музей и Община Малко Търново потърсиха подкрепата на български картографи в лицето на Международния търговски и културен център ГЕОПАН за да се възстанови част от престижната колекция като „експозиция на открито“ (на външните стени на музейната сбирка на Петрова нива). Идеята получи голяма институционална и гражданска подкрепа - в нея се включиха близо 30 културни и научни организации, бизнесмени и граждани не само от България, а и от съседна Македония.
В навечерието на 117-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание Община Малко Търново и Историческият музей „Проф. Александър Фол“ съобщиха, че експозицията е обогатена със знаково дарение – съвременна голямоформатна сертифицирана туристическа карта на Странджа планина в М 1:110 000. Картата е с размери 160/140 в М 1:110 000 е осъществена от екип на КартГео – Троян и Геопан – Бургас. Тя обхваща някогашното землище на Малкотърновската покрайнина, голяма част от която днес се намира на територията на РТурция.
Голямоформатната карта е като дарение от д-р Димче Миладиновски от Струга - в Македония и д-р Стефан Пейков от Габрово – Мизия, България конкретно за това място – управлението на Исторически музей „Проф. Александър Фол“. Реализирана е от траен материал, който издържа на външни атмосферни условия и ще служи дълги години.
Нейният монтаж е завършен и тя несъмнено започна да привлича вниманието на посетителите на музейния комплекс в странджанския град. Както е известно, музейният комплекс в Малко Търново заедно с историческата сбирка на Петрова нива са част от 100-те туристически обекта в България и целогодишно се посещават от хиляди туристи и любители на историята.
Дарената карта е необходим елемент от информационната инфраструктура на Община Малко Търново, която свързва експозицията в града с историческата сбирка на местността Петрова нива. Тя указва разположената там документална изложба за Илинденско-Преображенското въстание. На външните стени на музея на Петрова нива вече са поставени всички 12 карти от възстановения „Картографски образ на Странджа през вековете“ – първата картографска изложба „на открито“ в