Близо ли е дигиталната ера в България?
Много бърз поглед към статистиките и класациите, може да накара човек да се замисли сериозно за дигитализацията и по-точно тази в България
Дигитализацията е основен механизъм на 21-ви век, но не само това. Тя е все по-незаменима част от начина ни на живот в ежедневието. На пръв поглед изглежда, че сме се обградили с дигитални неща и сме в нещо като “Матрицата”, но така ли е всъщност?
Съществува един интересен показател на Европейският съюз - DESI. Това представлява индекс за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото. Много бърз поглед към статистиките и класациите, може да накара човек да се замисли сериозно за дигитализацията и по-точно тази в България. Индексът показва, че страната ни е на последно място. Сигурно ще си кажете: “Е, не е като да не сме го очаквали..”, да, ама не! Оказва се, че България само преди 2 години е била една крачка напред, а към този момент може да изпадне до последното място.
Питате ли се как и дали е възможно тази класация да се промени за нас? Е, има как! Оказва се, че все пак и държавата има план. Той включва пълно интернет покритие в малките и селски райони и то с бърза скорост. Но освен държавата, в неправителствения сектор има хора, които също мислят в тази насока. Чували ли сте за Сдружение Асоциация за Международно Обществено Развитие- АМОР? Преди около 3 години, Сдружение АМОР приема националната си стратегия, която е свързана главно с насърчаване на младежкото предприемачество. През 2020-та година обаче, създадената “Академия Предприемач”, прераства в “Академия Дигитален Предприемач - ADP”. Стартът бе даден съвсем наскоро с кратък и интересен влог, който може да видите в Youtube.
Академия Дигитален Предприемач не е просто нещо звучащо яко и иновативно, а платформа, която е на път да заработи в цялата страна, като дава заявка да обучава и насърчава млади предприемачи за започване на дигитален бизнес. Платформата ще е базирана на онлайн уроци. Освен това младежите, които вземат участие в нея, ще имат възможността да се запознаят с ЦУТФ /Център на учебно-тренировъчните фирми/. ЦУТФ е механизмът, който позволява на младежите да изминат реалния път от планиране и създаване на фирма, до търгуване и мениджмънт в рамките на виртуалната среда. Звучи яко, нали?
Факт е, че се работи все по-упорито от групи хора в посока дигитализация. Факт е, че дори “Български пощи” внедряват чат бот на сайта си. Факт ще бъде и промяната в позицията на България в различните чартове. А ако проявите интерес за Академията за дигитално предприемачество, просто потърсете сдружение АМОР в социалните мрежи и следете за информация.
Проект "Академия Дигитален Предприемач" се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община, Програма "Европа" 2020 от Сдружение "Асоциация за международно обществено развитие" /АМОР/, в партньорство с Център за учебно-тренировъчни фирми - МОН и Професионална Гимназия по Дизайн.