Избелване на зъбите - кои са най-разпространените заблуди
Не бързайте да се отказвате от кафето
Блестящата усмивка не само повишава самочувствието и печели вниманието на околните, но и отваря много врати. За съжаление, не всеки се ражда с такава и с годините в зависимост от начина на живот, зъбите може сериозно да пострадат и цветът им да потъмнее. През последните години излязоха иновативни методи и процедури за избелване на зъбите и докато някои с готовност се подлагат на тях, други остават скептични. Нека хвърлим едно око на най-разпространените заблуди относно избелването на зъбите:
1. Домашните средства за избелване вършат същата работа като зъболекаря
Научни изследвания установяват, че натриевият хлорид, активна съставка в повечето продукти за избелване на зъби, може значително да намали твърдостта на зъбите при контакт с киселини (повечето от които се съдържат в напитки и храни, които редовно консумирате) и да ги направи податливи на ожулвания и разрушаване. Докато водородният пероксид е стандартният химикал, използван в стоматологичните практики, несигурността по отношение на химичния състав на рекламирани продукти без лекарско предписание, ги прави изключително рискови. Някои от тези продукти всъщност съдържат опасни химикали, включително токсични или забранени вещества, които могат силно да изгорят венците или да повредят непоправимо зъбите. По-добре да се доверите на сертифициран зъболекар, който е учил в детайли за устната и зъбна хигиена и здраве и може да диагностицира състоянието им и да ви предпише адекватни продукти, пише Tialoto.bg
2. Трябва да се откажете от кафето и чая след избелване на зъбите
Пациентите винаги са съветвани да изчакат с употребата на „оцветяващи агенти“ след избелване, но това не е завинаги, а по-скоро за някакъв период в рамките на часове до денонощие, докато все още действат активно избелващите агенти.
3. Процедурите за избелване при стоматолог траят много дълго
В зависимост от състоянието на зъбите и подготовката им за процеса на избелване, процедурата може да трае от 20 минути до час и нещо. В общия случай, тъй като се използват силни съставки, прилагането им върху зъбите не е повече от 20 минути.
4. Всички зъби подлежат на избелване
Това не е съвсем така. Има зъби, чийто емайл може да бъде леко почистен, но така и да не добие бял цвят, без значение на каква процедура се подлага човек. Трябва да бъдете реалистично настроени и да не очаквате чудеса. Говорете предварително със своя стоматолог, който ще ви даде информация с кой метод какво евентуално можете да постигнете.
5. Избелването отслабва зъбите и ги прави по-чувствителни
Истината е, че като всяка медицинска процедура, избелването на зъбите също е придружено от редица потенциални рискове, включително чувствителност, раздразнение на венците или дори увреждане на нервите. Все пак наличието на процедура, извършена от лицензиран професионален лекар по дентална медицина, може да помогне да се избегнат или сведат до минимум тези рискове. В допълнение, проучванията показват също, че най-новата технология за избелване на зъбите – като избелващи гелове, активирани от диодни лазери – не променят повърхността, не нанасят повреди или не нараняват зъба в сравнение с повечето конвенционални избелващи продукти.