Ще бъде ли обявен за незаконен строежът на Алепу, съдът решава през септември
Административният съд в Бургас разгледа протестът на държавното обвинение срещу разрешителното за строж на шофьорския плаж
Две са разрешителните за строеж, касаещи едно и също място на плажа Алепу, станал печално известен с „подпорната стена/хотел“. Първото (№25) касае строежът на действителна подпорна стена, чиято цел е да укрепи брега. Второто (№100), издадено на по-късен етап, е за изграждането на хотел, първият етап на чиито строеж е изграждането на подпорна стена. Това стана ясно в кулоарите на Административния съд в Бургас днес, след като магистратите разгледаха протеста на прокуратурата срещу издаденото разрешително за строеж на съоръжението на Алепу. Пред медиите говори прокурор Христо Колев.
„Ние атакуваме издаденото последващо разрешение за строеж, което считаме, че трябва да бъде обявено за нищожно. Като такова, то не би следвало да е породило никакви правни последици, тоест падне ли в съда то, това означава, че строежът на напълно незаконен“, каза той и разкри, че има две основни линии, по които Държавното обвинение смята да проведе процеса – първата, че разрешителното за строж на хотела е издадено като последващо за едно и също място; и втората, че за него няма издадена задължителна еко оценка.
Абсурд! Строителното разрешение за „подпорната стена“ на Алепу подменено
Прокурорът обясни, че първото разрешително за строеж на плажа Алепу (№25), което касае изграждането на подпорна стена, е напълно законно, за него има и еко оценка и то няма как да бъде отменено. За второто обаче – това за хотелът, чийто старт е подпорната стена – има основания да бъде обявено за нищожно заради изброените от прокурор Колев аргументи.
„За да бъде издадено строителното разрешение, една от процедурите, която следва да бъде спазена, е да има произнасяне от съответните институции дали е екологично съобразно. За разрешителното за строежа на хотел няма издадена екологична оценка и това е второто ни съображение, по което атакуваме документа“, допълни той.
Всъщност днес Административният съд не се произнесе окончателно. Вместо това делото бе отложено за септември, когато ще бъде взето финалното решение дали въпросното разрешително е нищожно.
Припомняме, че скандалът със строежът на Алепу се разрази още в началото на юни, когато бяха публикувани снимки на т.нар. „шофьорски плаж“, на които се виждаше 3-етажна сграда, издигната в южния край на ивицата.
Крещящ абсурд: „Брегоукрепват“ с хотел пясъка на Алепу
Щото ако бъде обявен за незаконен им е ясно че ще ги съдят и ще спечелят делото. Тук щетата е огромна и съм сигурен че е по-правилно да се търсят виновните, за да се издадат всички разрешителни .В този случай съм сигурен че има корпуция на най-високо ниво. И дори да не може да се стигне до върха, пак могат да се накажат доста влиятелни хора. Дай Боже да се разприказват пък пред медиите и да научим схемите, да чуят и в ЕС и да дойдат независими експерти от ЕС и да ги наврат в на кучето най-тъмното място