Председателят на правната комисия: Не докладна, а политическа декларация е новото искане за пътя в парк „Росенец“
Съветниците от всички политически групи в местния парламент обявиха, че връщането на тази докладна е абсолютно безсмислено
Общинските съветници от правната комисия в местния парламент се противопоставиха на докладната, внесена повторно от двама техни колеги – от Константин Бачийски от ПП "Средна европейска класа" и Димитър Найденов от "Демократична България - обединение". Те настояват за отмяна на решение на Общински съвет - Бургас, прието по т. 41 от дневния ред на заседание проведено на 28.04.2020 г., в частта по т. 3 от същото, отразено в Протокол №9, относно: Одобряване на изменение на ПУП-ПРЗ за кв.1, кв. 2 и кв. 10, в територията на лесопарк "Росенец", Бургас, което касае казуса с пътя в парка, който бе деактуван от публична в частна общинска собственост. Местните парламентаристи от всички политически групи в правната комисия единодушно обявиха, че това е казус, който колегата им Константин Бачийски използва с цел трупане на политически дивиденти и те няма да влязат в тази игра.
Председателят на правната комисия Иво Баев от "Демократична България", който е и опитен юрист, предложи вариант за решение на казуса. „Има правни мотиви докладната да бъде изпратена по компетентност на кмета, който има право да я върне за ново разглеждане по законосъобразност или по незаконосъобразност. Ако Общинският съвет тогава реши и я разгледа, може да я отмени. Това е единственият законен способ местният парламент сам да отмени решението си. Друга процедура няма“, каза адв. Баев.
Според Иво Баев, докладната по-скоро е политическа декларация, отколкото документ. „В нея няма никакви аргументи. Още повече, че е втори път внесена, абсолютно еднаква с внесената преди два месеца, която е разгледана и върната пак от правната комисия поради незаконосъобразност. Ако след месец пак тази докладна влезе със същите мотиви, ще предложа на г-н Бачийски да се прегледа и се извинявам, че съм краен“, каза още Иво Баев.
Иво Баев обясни, че текстът на докладната е същият, единствено е изменен словоредът на някои изречения и са внесени литературни разсъждения, които нямат никаква правна стойност. Той отбеляза, че неговата преценка е, че „Константин Бачийски има по-опасен чар и от Тодор Колев, с който обикаля политици като Мая Манолова, Христо Иванов, Иво Мирчев, Слави Трифонов и ги омайва, опитва се да омая и мен, но няма да стане.“
Парк "Росенец" се превърна в нарицателно, но събитията, които се случиха там с достъпа до плажа, нямат нищо общо с докладната за ПУП-а на тази територия, смята адв. Баев. „Кметът на Бургас Димитър Николов показа с действията си достойно поведение, когато там имаше няколко хиляди протестиращи. Той показа положителното си отношение и възспря безредиците. Лично аз пратих сигнал на областния управител Вълчо Чолаков, който ми отговори, че е направена проверка и няма нарушение на процедурата. Това обяснение ме удовлетворява“, каза адв. Иво Баев.
След изказването на председателя думата взе и другият юрист в правната комисия - общинският съветник от БСП и бивш областен управител на Бургас Павел Маринов, който призова да не се заменя общественият интерес с политически такъв. „Нека Общинският съвет не се превръща в терен на подобни решения, които да доведат до конфликти. Нека да има решение, което да осигури достъп до плажа, но да не се спира развитието и създаването на условия за рибарите“, призова Павел Маринов. „Общинският съвет ще се превърне в терен за оспорване на собствените си решения, ние сме заложници на г-н Бачийски и цената ще бъде политическа. Аз съм против злоупотребата с обществения интерес. Категорично съм против докладната записка да бъде използвана с цел трупане на политически дивиденти“, каза Павел Маринов.
По темата се изказа и Калояна Живкова от ГЕРБ, която се съгласи с аргументите на Павел Маринов. „Вносителят осъзнава незаконосъобразността на докладната, ние трябва да защитим обществения интерес и да гледаме напред“, каза Живкова.
Последва и остро изказване областния лидер на ВМРО-Бургас, който е част от групата на ГЕРБ. „Аз лично няма да гласувам. Докога ще продължава този театрален фарс“, попита риторично Дракалиев.
Константин Бачийски обясни, че е упорит и последователен и не се изказва политически, а с аргументи. Той даде пример с докладна на администрацията, която е свързана с отпускане на помощ на социално слаба бургазлийка, която през това време обаче е починала. Общинският съвет не може да отменя собствените си решения изцяло или частично, но е допуснал тази докладна и Бачийски попита как е допусната тя, а неговата не е, въпреки че правното основание било едно и също.
Докладната влиза за ново разглеждане, въпреки че не беше подкрепена от правната комисия.
Днес правната комисия прие и предложението на Димитър Найденов от „Демократична България“ на въпросния плаж в парк „Росенец“ да бъде издигнат пилон с националния флаг на него. Той пое ангажимент до сесията на Общинския съвет да предостави и проект, тъй като плажът е изключителна държавна собственост и ще трябва местният парламент да се поиска отстъпено право на строеж.
Нека някой умен разясни
строителен обект с ограничен достъп поради строителни дейности собственост на фирма ама лятна резиденция на някой почетен.
Какъв се пада почетния на фирмата?
Ами освен чл.45 ЗМСМА има Закон за администрацията и АПК. Виждам, че ти не е наясно, че протокола и решенията на ОБС се изпращат за контрол на областния управител и на кмета за общината с оглед упражняване на правомощията им по предприемане на действия по оспорване. Ама който само чете едно изречение, толкова разбира. Аман от лаладжии
Къде в чл.45, ал.5 от ЗМСМА видя срок, в който кмета може да върне решение на ОС за преразглеждане? Няма такъв срок, както няма такъв срок и за областния управител.
Аман от лаладжии.
Много обичаме Кмета и молим за среща с него по въпроса за Росенец