×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 276 лева е персоналната правителствена пенсия на майка на 6 деца
  • Съдът остави в ареста Марин Димитров, задържан за афери в митниците
  • Българите са най-неудовлетворените от живота граждани на ЕС според класацията на Евростат
  • Силви Кирилов обяви, че първото заседание на НС се прекъсва за втори път и ще бъде възобновено в петък, от 11.00 ч.
  • Шофьорка изгуби контрол и се заби в дърво край Исперих, със счупен гръден кош е
  • Пенсионерка даде 6000 лв. на телефонен измамник в Гоце Делчев
  • Продадоха изумруда „Ага Хан” за 8,8 млн. долара
  • Отмениха полети от и до Бали заради ново мощно изригване на вулкан
  • Откриха мъртво издирваното дете от Петрич
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Класната стая с времето ще отпадне


20 Юли 2020, Понеделник, 15:40 ч.

Отворят се много вакантни работни места в образованието

Траян Траянов е изпълнителен директор и член на Управителния съвет на фондация  „Заедно в час“ , като той е част от организацията от нейното създаване през 2010 г. 

– Какви са качествата, които трябва да притежава учителят на 21 век?

– В „Заедно  в час“ винаги казваме, че учителите трябва да притежават всички тези умения, които очакваме учениците да придобият. Ако говорим за 21 век, преподавателите трябва да са адаптивни, креативни, емпатични и устойчиви в кризисни ситуации. 

– Срещнахте ли предизвикателства при конкурса за учители 2020-2022 г.?

– Ключова роля при подбора на учители в „Заедно в час“ играе центърът за оценяване. Там ние проверяваме различни ключови компетентности на кандидатите чрез интервюта, симулации на урок и ролеви игри. Така успяваме да оценим дали тези хора имат нагласите и уменията, които са предпоставка да бъдат успешни учители. Заради пандемията този елемент от подбора премина изцяло онлайн, но това не ни затрудни, защото и преди сме имали дистанционен процес за кандидати от чужбина. 

Получихме близо 3000 кандидатури, което е рекорд. Преизпълнихме целите си и включихме всички качествени и мотивирани кандидати, защото предстои вълна от пенсионирания в образователната система и има остра нужда от нови учители.

– Това означава ли, че проблемът със застаряването на професията ще отслабне?

– За съжаление не. В близко бъдеще ще се отварят много вакантни работни места и е необходимо да сме сигурни, че подготвяме следващото поколение преподаватели, което да ги заеме. Също важно е всички учители да имат нагласа за развитие и самоусъвършенстване. Тази нагласа не е даденост нито сред новопостъпващите, нито сред по-опитните учители. Заради това много внимателно подбираме участниците в нашите програми.

Тези млади хора, които избират да започнат работа като учители през „Заедно в час“, са водени от усещането за мисия, от възможността да продължат да учат и да се развиват, да станат част от професионална общност. Търсят среда, която ги подкрепя и да оценява труда им. Това е, което младите очакват и от работодателите в частния сектор. Образователна система се конкурира за таланти с всички останали браншове. Радвам се да видя, че се предприемат стъпки учителската професия да става все по-привлекателна.

– Имат ли капацитет училищата в страната да предадат дигитални умения на децата?

– На дигиталните умения и компетентности не трябва да се гледа като на отделен предмет. Те се придобиват в контекст и са необходими на децата, за да задълбочат разбирането си във всички области на човешкото познание. Важно е и учителите да развиват и дигиталните си компетенции, защото в противен случай няма как да ги предадат на учениците. Ползването на технологии в класната стая обаче не трябва да бъде самоцел. Необходимо е образователните технологии да се използват селективно и така, че учениците да  бъдат по-дълбоко ангажирани с предмета. 

– Подкрепят ли учителите дигиталното образование?

– Българските учители приеха предизвикателството да преподават дистанционно и това беше важна крачка. Системата ни е децентрализирана и това позволи различните училища и дори различните преподаватели от една образователна институция да подходят по свой начин. Това имаше и минуси, защото на места преподавателите загубиха време в лутане, докато не открият работещия за тях и учениците им вариант. От друга страна, свободата дава поле за повече експерименти. Сега можем да анализираме резултатите и да помислим кои подходи дават по-добри резултати. 

– Дигитализацията показа колко сериозен проблем имаме с различния достъп до образование. Какво може да се направи в тази посока?

– Неравенствата не са резултат от пандемията, по-скоро тя ги направи по-видими. Бариерите пред достъпа да образование в България винаги са били много. Достъпът до технологии и до технологично грамотни учители добавя още един разлом.

Сред предизвикателствата, които много ученици срещат, са липсата на подкрепяща среда вкъщи и това, че постъпват в училище без да владеят достатъчно добре български език. Много деца  живеят в бедност и не се дохранват. Това са все фактори, които остро влияят на мотивацията и способността на учене. За съжаление не всички се подават на бързи решения, така както недостига на устройства. 

– Според изследванията на PISA децата ни не притежават достатъчно функционална грамотност. Къде образователната система е „счупена“?

– Причините тук са няколко. Не съм сигурен доколко образователната система е припознавала функционалната грамотност като значима цел през годините. Важно е училището да ни подготвя за живота, но това беше формално заложено като цел едва към 2016. В някои класни стаи все още се набляга основно на заучаване и възпроизвеждане. Друг въпрос е колко свобода имат учителите, за да развиват такива фундаментални умения в децата, и колко подготвени са за това. Вече се работи в тази посока, но ще минат доста години преди да видим отражение от тези усилия в резултатите на PISA.

– Коя е промяната, която искате да видите в образователната система?

– Те са много. Най-важната сред тях е да бъдем по-взискателни към това кой става учител, да използваме съвременни методи на подбор. Учителите имат нужда от повече автономност. Те трябва да избират сами подходите си и да могат да предефинират целите на учебния процес така, че да са в полза на учениците. Нужни са по-малко формална и теоретично-насочена квалификация и много повече възможности за супервизирана практика и подкрепа на терен.

– Никой не знае какви точно ще са професиите на бъдещето. Възможно ли е учителите да подготвят децата за тях?

– Трябва да се фокусираме върху важни познавателни и „меки“ умения, които са приложими в разнообразен житейски контекст. Учениците също трябва да могат да учат, да знаят кога и как най-добре овладяват нови знания , кога могат да научат нещо сами и кога им трябва помощ. Само така те ще бъдат подготвени за неясното бъдеще.

– Как изглежда класната стая на бъдещето?

– Сама по себе си класната стая с времето ще отпадне или поне няма да бъде в центъра на образователния процес. Винаги ще има физически образователни пространства, но ученето ще комбинира посещения на живо и учене във виртуална среда, самостоятелно и ръководено учене. Точният микс между тези ще зависи от целите и възрастта на учещия.

 

Източник: economic.bg.


В категории: Просвета


6
Коментара
Флагман.БГ Бременна ли е Бременна ли е 13/11/2024, Сряда 20:30 1
6
Коментара по темата
6.
Невчасови
21.07.2020 22:40:32
1
6
Заедно в час, да се махате, ненормалници!!!
5.
Кико
21.07.2020 17:35:40
1
6
Тия,Заедно в час - Паляци... Пак некви посредници между учители и минестерство .Ей и , Тия бъркат Образованието .
4.
Охон
21.07.2020 16:36:43
0
6
Електронното обучение е най голямата глупост! Ще бъда 7 клас и въобще не съм доволна, нито класа ми! На всеки му липсват приятелите, учителите, моментите в училище, и като цяло ходенето в училище!!
3.
да, да ама не
21.07.2020 09:25:00
0
10
Самата дума "дистанция" , говори достатъчно, какъв като качество и количество ще бъде резултата от такъв вид обучение. Като се има предвид, че основа на обучението е социализацията. Няма да говоря как се отрази на децата 1-4 клас. "Заедно в час" пак си помислете.
2.
В.Василева
21.07.2020 07:49:58
0
12
Класната стая, преди всичко създава атмосфера за социализация. Наред с това, освен ограмотяване и обучение, в нея се изграждат умения и навици за учене. Това е голям луфт във философията на капацитета по образование от "Заедно в час".
1.
Дрън Дрън та пляс
20.07.2020 17:51:37
3
25
По Големи простотии не бях чел през последните 30 години!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Побъркайте половинката от възбуда с тези 4 трика Побъркайте половинката от възбуда с тези 4 трика Сутртешната разходка по бельо ще го побърка, бъдете сигурни Задържаха професионален водолаз на канабис зад волана Задържаха професионален водолаз на канабис зад волана Взеха му колата, обаче може да се окаже, че пробата му е фалшиво положителна Деян Статулов представи "Между два кадъра" в Бургас Деян Статулов представи "Между два кадъра" в Бургас Авторът сподели суперлативи за града Как фитнесът влияe на секса Как фитнесът влияe на секса За жените редовните упражнения, особено тези, които укрепват тазовите мускули, като пилатес и йога, могат да подобрят сексуалната функция и удоволствие В средата на ноември 3 зодии ще бъдат объркани - предстои им промяна В средата на ноември 3 зодии ще бъдат объркани - предстои им промяна Ето кои са те  Десертът, с който ще впечатлите гостите си и ще затворите устата на свекървата си Десертът, с който ще впечатлите гостите си и ще затворите устата на свекървата си Уникална рецепта за целувчена торта с банани Какво ще се случи с тялото ви, ако клякате по 100 пъти на ден Какво ще се случи с тялото ви, ако клякате по 100 пъти на ден Доказано е, че това просто упражнение, познато на всеки от уроците по физическо възпитание, е от голяма полза Бременна ли е Бременна ли е Ергенката Дениз Хайрула показа поздравления за бременност Чистачките в Перник удариха джакпота, ето по колко прибират Чистачките в Перник удариха джакпота, ето по колко прибират Трудът на главен счетоводител в Радомир също е оценен под този на хигиениста – 1260 лв. Приказка за депутата и мъдреца от планината Приказка за депутата и мъдреца от планината Първоначално новакът в НС опитал да работи, опитал да говори, опитал и да слуша, но един ден, след като изслушал поредния дебат за съставянето на правителство...
Русия забрани филма за младия Тръмп, в лентата има голяма бургаска следа Русия забрани филма за младия Тръмп, в лентата има голяма бургаска следа По-сериозната известност на Мария Бакалова в Русия ще закъснее Намериха критик на Путин мъртъв Намериха критик на Путин мъртъв Причините за смъртта на Зимин не се съобщават Актьор от хитов сериал краде олио Актьор от хитов сериал краде олио Филмовият деец изпразнил рафтовете на магазина, но бързо бил задържан Пол и Тайсън ще вземат големи пачки за боя помежду си Пол и Тайсън ще вземат големи пачки за боя помежду си Тук съм, за да направя 40 милиона долара и да нокаутирам легендата, каза Пол преди боя, отбелязвайки, че влиза в битката главно заради финансовия стимул Добри новини за децата от целия свят Добри новини за децата от целия свят Новият господарна Белия дом започва демонтаж да античовешката джендър-доктрина Порои наводниха остров Сицилия, Катания е под вода Порои наводниха остров Сицилия, Катания е под вода Код червено за проливни дъждове е в сила и в този час Почина голям олигарх Почина голям олигарх Приживе гръцкият милиардер Вардис Вардиноянис инвестира милиони и в България Доналд Тръмп иска Илон Мъск и Вивек Рамасвами за ръководители на ново министерство Доналд Тръмп иска Илон Мъск и Вивек Рамасвами за ръководители на ново министерство  Водещ от "Фокс Нюс" става министър на отбраната Извънземни пращат сигнали към Земята? Извънземни пращат сигнали към Земята? Природата на сигналите не е известна Путин обеща пълна подкрепа на Африка в опит да я спечели на своя страна срещу Запада Путин обеща пълна подкрепа на Африка в опит да я спечели на своя страна срещу Запада Сочинската среща беше нова възможност за Русия да лансира отново виждането си за „многополюсния свят“
Бойко БОРИСОВ, лидер на ПП ГЕРБ Бойко БОРИСОВ, лидер на ПП ГЕРБ Докато не се разберем за всичко, нищо не е договорено Виц на деня Виц на деня - Тате, дай 100 лева, ще ида да се уча!
- И кой ще те учи за 100 лева?
- Едни каки!
Виц на деня Виц на деня - Маестро, защо сменихте инструмента и сега свирите на пиано?
- Щото от цигулката ми пада чашата с уиски!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В Перник, за да стане бой пред театъра, изобщо не е необходимо да има пиеса...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори