Когато гръм удари държавата, как БСП заглъхна
Социалистите изчезнаха от политическата сцена на фона на чутовни скандали около властта и институциите
През последните два месеца държавата се раздруса много яко. Ситуацията е идеална за атака от страна на опозицията.
Бизнесменът в „изгнание“ Васил Божков обяви, че е давал подкупи на най-висши представители на властта. Впоследствие той извади и компрометираща есемес кореспонденция с министър-председателя.
Миналия месец излезе и серия от тайни записи с гласа на Бойко Борисов, уличаващи го в натиск над институции, неприлични връзки с прокуратурата, мачкане на бизнеса, вулгарно и унизително отношение към председателката на парламента, която той назначи, и т.н.
Последва и компроматът със снимките от спалнята на премиера, показващ пистолет до главата на спящия Борисов и пачки евра и кюлчета злато в нощните шкафчета.
В същото време прокуратурата започна да публикува есемес кореспонденция между секретар на президента и разследван бизнесмен. Независимото по Конституция държавно обвинение, изглежда, се включи в политическата игра, за да удари по държавния глава Румен Радев – останал като че ли единствен институционален опонент на властовия разгул.
Досега при далеч по-дребни скандали в мандата на настоящото правителство „Борисов 3“ опозиционната „БСП за България“ реагираше активно. Лидерът Корнелия Нинова излизаше с гръмки парламентарни декларации. Депутати скачаха от трибуната, настояваха министри да се явят в парламента да дават обяснения. Понякога бе иницииран и вот на недоверие.
През последните седмици обаче „червената“ опозиция като че ли изчезна от политическата сцена. Нинова започна да обикаля страната за срещи с партийните структури. Явно тя вече е навлязла активно във вътрешната изборна кампания в конкуренцията на заместника й Кирил Добрев.
В четвъртък лидерката се появи в парламента, но просто за да маркира присъствие. Народното събрание заседава едва час и десет минути. Причина за това беше и мълчанието на опозицията, което доведе до липсата на дебати. В петък БСП пак мълча, въпреки че се приемаха доклади за използването на специални разузнавателни средства - тема, която миналата година предизвика буря в парламента.
Подобно бе положението и в другите пленарни дни през последните две-три седмици.
Депутатите от БСП изглеждат зашеметени, сякаш скандалите в държавата са ударили по тях, а не по управляващите.
Още на 9 юни, преди записите и снимките на премиера, Изпълнителното бюро на соцпартията и ръководството на парламентарната група обявиха, че са взели решение да се поиска сформиране на анкетна комисия, която да провери всички факти, изнесени от Васил Божков.
До момента обаче в Народното събрание няма внесено такова проекторешение.
Това може да се обясни и с изненадващото цапардосване, което Корнелия Нинова понесе на 13 юни, когато тя за първи път бе серийно бламирана от Националния съвет (т.нар. пленум) на БСП. Може би тогава Нинова е решила, че битката и с Кирил Добрев за лидерския пост наистина ще е много „кървава“ и трябва да вземе съответни мерки.
Пленумът на БСП на 13 юни одобри предложение за внасяне вот на недоверие срещу правителството на тема корупция, но със срок чак края на юли. Той отхвърли друга идея - за организиране на протести срещу правителството на Борисов.
Така изборите в БСП, които бяха пренасрочени за 12 септември (с евентуален балотаж на 19 септември), вече се оказват абсолютен приоритет за ръководството на партията. Номинираните за лидери са около 40 към момента, но реално се очертава битката да е между трима – Корнелия Нинова, Кирил Добрев и Красимир Янков.
Това се оказва приоритет и за депутатите и местните водачи, които се прегрупирват и преориентират с оглед наближаващите парламентарни избори. Тече процес на позициониране около кандидат-лидерите на БСП, което е свързано и с преговори за оглавяване на листите по области за следващия вот за Народно събрание, както коментира фактор от партията пред „Флагман“.
Това обяснява и липсата на адекватна реакция от страна на БСП по отношение на оглушаващите скандали у нас, показващи, че държавата е напълно компрометирана, а институциите от всички видове власти фактически са превзети от подземния свят.
Тънките сметки на националните и местните лидери в соцпартията вероятно ще им излязат криви на фона на торнадото, което се случва в България, и което, изглежда, тепърва набира сила. Така, докато социалистите се боричкат на дребно помежду си, може да се окажат ответи от урагана на събитията.
Като има продажници в БСП, защо да не ги купи Баце? Хахааа.
борисоф отново с нашите пари си купува власт!