Подпорната стена на Алепу ни спасила от екокатастрофа?
Изпълнителният директор на „ГБС Турс“ Радослав Котларов разкри, че свлачището подкопавало пречиствателната станция
Свлачището на Алепу, заради което се изгради четириетажната подпорна стена с кутийки, приличащи на стаи, е можело да предизвика екологично бедствие
През 2015 година то до такава степен уголеми обема си, че започна да подкопава нашата пречиствателна станция и можеше да стане екокатастрофа, каза в „Тази сутрин“ по бТВ изпълнителният директор на „ГБС Турс“ Радослав Котларов.
Той отговори на обвинението на природозащитници, че свлачището било изкуствено предизвикано, като изтъкна, че за да се активира нещо умишлено, някой трябва да има мотив.
„Този имот е УПИ и през 2007 г. е имало разрешение за строеж. С или без това свлачище е можело и може да се строи. Ако земната маса не се свличаше, строенето щеше да ни е много по-евтино. Това свлачище има следните последици за нас: две години инженерен огромен труд, още толкова мъки с документацията и огромни средства“, жалва се шефът на „ГБС Турс“.
Ние сме втора линия на плажа, защото пред нашия имот има друг, който е общински, добави той.
Водещият Антон Хекимян уточни, че става въпрос за път.
„Имотът не е наш, но имаме договор със собствениците за учредено право на строеж през 2016 г. Той е съседен на комплекса, който управляваме и години наред ни носеше проблеми с това свалчище. Пътят се рушеше и ако не го бяхме укрепили, може би сега щеше да се търси вина кой и защо не е спрял свличането на земните маси“, заяви Котларов.
„Това свлачище заливаше един от най-хубавите плажове на Черноморието, на който сме концесионери от осем години. При вълнение правеше целият залив в кал“, добави той.
Има заповед на ДНСК за забрана, но тя е за втория етап от строителството, припомни инж. Цветанка Павлова, която е експерт и директор във „ГБС Турс“.
Арх. Иван Несторов твърди, че строежът е спрян.
„Ние нямаме забрана да построим първия етап. Няма и логика. Представете си, както бяхме започнали и сме разкопали, да спрем до някъде. Това е опасно“, подчерта инж. Павлова.
Тя потвърди, че укрепителното съоръжение има протокол 16, което дава разрешение за ползване.
„Разрешението от РИОСВ – Бургас е за курортен комплекс, а не за укрепване на свлачището. Инвестиционното намерение сме го внесли през 2016 г. Разрешението за строеж се издава от главният архитект на общината, но задължително се обявява в ДНСК. Има 14-дневен срок за обжалване“, заяви Цветанка Павлова.
На въпроса дали ще продължи строителството, Радослав Котларов отговори, че за това ще се изчака произнасянето на институциите и добави, че казусът може да влезе в учебниците като пример за лоша комуникация.
Както и да го перифразирате,за всеки нормалномислещ човек,това си е и ще си остане КРАЖБА
Аз в интернет намерих инфо, че е управител на летния комплекс „Св. Тома“ край Созопол и хотелите в Боровец („Флора“ и „Боровец Гардънс“), както и плажовете Аркутино и Дюни-юг, които са част от холдинга на Главбулгарстрой.