81% от младите българи спортуват, фитнесът е най-предпочитан
Липса на време, мотивация и здравословно състояние са причините да се отказваме от тренировки
Най-младите българи между 14 и 17 г. спортуват най-активно – 81%. Това показва национално представително проучване на „Тренд“ проведено сред 1012 респонденти по поръчка на Министерство на младежта и спорта. Според изводите в изследването 57% от децата от 5 до 13 години спортуват.
Българите, които не спортуват, посочват три основни причини за това: липса на време - 46%, липса на мотивация – 36% и здравословното им състояние-23%.
Мнозинството от анкетираните посочват, че населеното им място разполага с добра спортна инфраструктура. Изследването на „Тренд“ е представително за населението на България във възрастова категория 5+ чрез метода пряко полустандартизирано интервю. Обемът на извадката е 1012 души на възраст 14+. В това число родители на деца между 5 и 13 години. Изследването е извършено между 16 и 19 юни 2020 година.
Според актуалните данни на Тренд 57% от децата на възраст между 5 и 13 години спортуват. Момчетата спортуват повече от момичетата – 63% на 52%. 47% от децата на възраст между 5 и 13 години спортуват два пъти седмично. Три пъти спортуват 24% от децата, а 18% повече от три пъти седмично.
Футболът е практикуван в най-голям дял от децата – 24%. 14% от родителите посочват, че детето им практикува колоездене, а 10% плуване. Сред практикуваните спортове са народни танци, лека атлетика и т.н. Очертава се голямо разнообразие от видове спорт, които се практикуват от децата на възраст между 5 и 13 години. При неспортуващите деца водеща причина според родителите е, че детето им е малко. 29% от българите на възраст над 14 години посочват, че спортуват. С нарастването на възрастта процентът на спортуващите българи намалява. Фитнесът е най-практикуваният спорт – 33%.
Хората на възраст 18-29 г. и 30-35 г. най-често практикуват фитнес. Сред най-предпочитаните се отличават спортове като колоездене и футбол. Практикувате на спорт два или три пъти седмично е най-честият отговор – съответно с дялове от по 30%. 19% спортуват един път седмично, а същият дял повече от три пъти седмично. Възрастните хора над 65 години, които спортуват, в най-голям дял практикуват спорт на открито.
В селата най-голям дял спортуват на открито като анкетираните посочват, че в голяма степен това се дължи на липсата на спортни обекти в тези места. 13% от спортуващите са членове на спортен клуб, в който практикуват спорт. 87% от спортуващите посочват, че не са членове на спортни клубове. 44% от хората посочват, че в населеното място, в което спортуват има добра спортна инфраструктура, а 35% са на обратното мнение.
В областните градове в най-голям дял 60% са на мнение, че има добра спортна инфраструктура, а едва 22% са на противоположното мнение. В София 37% смятат, че има добра спортна инфраструктура.
Най предпочитани са бягането в паркове и карането на велосипед. Имате ли статистика колко хора имат вешосипед и го карат? На авторите им препоръчвам да застанат на пасарелката в Събота сутринта и да преброят велосипедистите за деня. Друг от редакцията може да застане до моста и да брои и там. Тогава ще разберете че няколкото човека, които познавате и ви пълнят главите с бръмбари относно фитнес залите от Април до Август всъщност леко преувеличават.
КОЙТО НЕ ИСКА,ИЗТЪКВА ПРИЧИНИ.....