Кога са опасни дърветата в градската среда и за какво трябва да внимаваме
Валежите са благоприятни за здравите дървета, но не и за тези, които имат гъбни заболявания, каза експертът доц. д-р Здравко Сталев
В сезона на пролетно-летните бури не само мълниите са опасни. Болните дървета също могат да бъдат потенциални убийци. Примерите са много. Само преди месец Бургас се размина с голяма трагедия. На бул. „Демокрация“ падна гнило дърво сутринта, ранният час и това, че участъкът бе в ремонт предотвратиха по-сериозен инцидент. Преди дни в Кюстендил 10-метрова липа падна на метри от дете и други минувачи. Инцидентът там също се размина без жертви и пострадали.
Опасни ли са валежите за дърветата в градската среда и как можем да се предпазим – отговорите на тези въпроси потърсихме от доказания бургаски еколог – доц. д-р Здравко Сталев.
Той е категоричен, че валежите не са опасни за здравите дървета, а само силният вятър.
След алармата на Флагман.бг: Подменят 11 опасни дървета на бул. "Демокрация"
„Здраво дърво може да падне само при силен вятър. Иначе валежите за тях са от полза. Но не и за тези, които имат гъбни заболявания“, обясни доц Сталев.
Самото дърво, ако е заразено отпреди години, валежите и топлото време предразполагат да развият още повече гъбните заболявания.
Той съветва експертите от Община Бургас, които отговарят за зелената схема, да обследват непрекъснато здравословното състояние на дърветата и да предприемат незабавни мерки за отстраняването на болните.
10-метрово дърво се стовари върху дете
„Видяхте как Кюстендил се размина с голяма трагедия. Друг е въпросът, че при такива ситуации понякога се бъркат хора, които не са компетентни, псевдоеколози. Понякога те надделяват и дървета, които трябва да бъдат отстранени, не се отсичат. Според мен всички тополи и акации нас 25 години на територията на община Бургас, трябва да бъдат премахнати, а на тяхно място да се засядат нови, подходящи за градска среда. На изброените толкова име животът. Когато се правеше ремонтът на ул. „Цар Симеон I”, срещу мен скочиха много хора, защото защитавах тезата, че дърветата там трябва да бъдат обновени. Но все пак махнаха опасните дървета, засадиха нови и стана много по-добре. Състоянието на дърветата трябва да се следи постонно, а не само когато стане трагедия“, каза доц. Сталев.
Той съветва хората веднага да подадат сигнал до компетентния орган Община Бургас, ако забележат опасно дърво, висящи клони и т.нат. Доц. Сталев приветства решението на администрацията да подмени растителността по бул. „Демокрация“.
„Много хора мислят, че дърветата произвеждат само кислород. Това обаче не е вярно. В дърветата има два процеса, които са взаимоизключващи се. Има процес на хранене – фотосинтеза, при който зелените растения приемат хранителни вещества, тоест въглероден двуокис и отделят кислород. Има обаче и друг процес, който се казва дишане. При него дърветата поемат кислород и отделят въглеродоен двуокис. Балансът между тези два процеса определя едно дърво дали отделя кислород или въглероден двуокис. По-старите дървета отделят много повече въглероден дуокис, отколкото кислород. Докато при младите не е така. Това трябва да знаят хората. И затова трябва да има подмяна на старите дървета“, категоричен е екологът.