Професор в Калифорния е отстранен, отказал да бъде снизходителен към чернокожи студенти
Гордън Клайн, който е професор по счетоводство и преподава 39 години, е отстранен за три седмици
Преподавател от Калифорнийския университет в Лос Анджелис е отстранен от работа и поставен под полицейска закрила, след като отхвърлил молба да бъде снизходителен към чернокожите студенти в неговия курс, защото били травмирани от смъртта на Джордж Флойд. Молбата дошла от студенти, които не се идентифицират като чернокожи, пише Bg Voice.
Гордън Клайн, който е професор по счетоводство и преподава 39 години, е отстранен за три седмици, считано от 25 юни.
Съобщава се, че полицейското управление в Малибу осигурява засилено полицейско присъствие около дома на Клайн, след като той получил множество заплахи. Заплахите дошли, след като студентката Емилия Мартинес разпространява имейл от професора до студентите. В интернет е пусната и петиция за отстраняването на Клайн, която е събрала почти 20 000 подписа.
Всичко започва, когато група студенти, които не са чернокожи и се описват като „съюзници“ на своите чернокожи връстници, изпращат имейл на Клайн с молба за ефективна отмяна на финалните изпити за чернокожи студенти. Те поискали крайния изпит за тях да не се взима под внимание при формиране на крайната оценка, да има по-малко въпроси на изпитите, както и удължаване на сроковете за финални проекти.
Професорът отвръща също с имейл, който някои студенти възприемат като подигравателен. „Благодаря за предложението в имейла ви по-долу да предлагам на чернокожите студенти специално отношение, предвид трагедията в Минесота“, пише той.“Знаете ли имената на състудентите си, които са чернокожи? Как мога да ги идентифицирам, тъй като провеждаме само онлайн уроци? Има ли студенти, които може да са от смесени бракове, като наполовина са чернокожи и наполовина азиатци? Какво предлагате да направя по отношение на тях? Пълна отстъпка или само половината?“, допълва той.
Клайн дава примера с дъщеря си, която претърпява тежка болест и загубва близки приятели заради самоубийство по време на следването си, но все пак покрива всички изисквания да се дипломира. Той завършва отговора си с цитат от Мартин Лутър Кинг: „Хората не трябва да бъдат оценявани въз основа на „цвета на кожата им“.
Писмото на Клайн стига до декана на икономическия факултет, който порицава поведението му и го отстранява.
Расизъм е да делиш боклуците на бели, жълти и черни, и за черните законите да не важат. Това е расизъм. 150 години по късно, ще осазнаятн хамериканците, че ръководещите "конфедерацията", май май са имали право!
В стремежа си да се преборят с едно зло, американците се хвърлят в друго. За съжаление никоя злина не може да се изкорени напълно, тя може само да се сведе до минимум. Но когато това се прави по неправилен начин, резултатът може да е обратен, може само да подхрани злото с агресия и злоупотреби - както в случая с този професор.
Вероятно болшинството американци не са нито крайни протестъри, нито крайни расисти. Само че те просто си мълчат, а се чуват само гласовете на кресливците - и черни, и бели - и на маргиналите, които са винаги готови да се възползват от всеки конфликт.
Да ви кажа кво се случи в ЮАР като се обърна палачинката...стана кочина..докараха я до там че да викат холандски полицаи да въдворяват ред даже и в местната полиция...държавата с най висока престъпност в Африка...Интересно защо...
Не им завиждам на братята американци дано се освестят навреме..че и нас тва ни чака..
Може би и там важи някогашният нашенски призив "учи, за да не работиш"?
Като са травмирани да ходят на психолог. Браво на тоя професор!