Икономист: България може да заседне задълго време в ERM II
България няма да има проблем с формалните критерии за членство в чакалнята на еврозоната, но ще има трудности при качествените критерии, смята д-р Щерю Ножаров
България много скоро ще стане член на валутния механизъм ERM II. Престоят ѝ в чакалнята на еврозоната обаче ще е доста дълъг. Това каза д-р Щерю Ножаров, икономист, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Според Ножаров България няма да има проблем по отношение на формалните критерии за членство в ERM II, но ще има трудности по отношение на качествените критерии, които включват качеството на институциите, на бизнес средата, на живот.
“В бъдеще България все повече ще бъде следена за изпълнение на качествените критерии”, посочва Ножаров.
Той отбеляза, че тепърва България ще бъде следена много строго на база на множество външни статистически източници, предава economic.bg.
По отношение на капитализацията на Първа инвестиционна банка икономистът посочи, че със 17% или 18% участие държавата не може да влияе върху решенията на банката. “Тук не става въпрос за национализация”, изтъкна той.
“Важното е оттук нататък държавата да оповести как ще излезе от тази своя акция, за да спази изискванията за публичност”, посочва икономистът.
По думите на Ножаров фрагментацията на световните икономики е притеснителна, тъй като води до прекъсване на веригите на доставки и съответно инфлационен натиск.
Той отбеляза, че след успокояване на ситуацията потребителското търсене вероятно ще се увеличи, имайки предвид и стимулите на правителствата и централните банки.
"Всичко това може да ускори инфлацията у нас до 5% след края на тази година, ако не се предприемат предварителни мерки”, смята още гостът.
За България се задава най-тежката криза от Жан Виденов насам.
България е изправена през 2020 г. пред най-сериозното свиване на икономиката от края на 90-те години.
Свиването на икономиката ще е 7.1% и това е положителният сценарий. В случай че наесен има втора вълна от заразата, икономиката ще потъне с 8%
Безработицата ще се удвои спрямо края на 2019 г. до 8%, а "бързо възстановяване не изглежда вероятно.