Уроците, които ни даде коронавирусът и време ли е за промяна на здравната система
Досега България и Източна Европа минаха леко през епидемията, по причини, които тепърва ще се проучват, но здравната система продължава да е пробита и непрекъснато ще се се сблъскваме с нея
297 медици, почти всичките лекари и сестри, са заразени досега с коронавирус у нас. Това е повече от 2% от лекарите и сестрите в България. Ние може да си пишем из социалните мрежи как вирусът е измислица, не съществува, но тези лекари и сестри не мислят така.
И виси въпросът, който никой не пожела у нас да обсъжда - как да очакваме от сестри със заплати по 700-800 лв. и лекари с по 1-2 хил. да я работят тази работа, с такъв риск?
Да, вярно, че има директори на болници милионери, но това е част от проблема - здравната система с болници, търговски дружества трябва да се промени из основи.
Хирург да взима 20 пъти повече от реаниматор-анестезиолог? И да прави операции, които не винаги са необходими? Или един патолог да взима 30 пъти по-малко от хирург? И някои специалисти затова изчезват... Проблеми, много.
Досега България и Източна Европа минаха леко през епидемията, по причини, които тепърва ще се проучват, но здравната система продължава да е пробита и непрекъснато ще се се сблъскваме с нея. Ама докато не ни дойде до главата, не ни интересува...
Обществото у нас може да не се замисли, но в по-цивилизовани страни дискусията започна.
Както каза една испанска биоложка: "Плащате милиони на футболисти, а на един биолог по 1800 евро на месец. Обърнете се сега към Роналдо и Меси да ви създадат ваксини.
*Иван Бакалов е известен публицист, коментарът е от фейсбук, заглавието е на Флагман.бг