Имахме уникален морски санаториум в Свети Влас. Днес там се издига огромен хотел
Тази година ще се навършат 55 години от откриването на Морския санаториум” Д-р Параскев Стоянов”, намиращ се между Несебър и Свети Влас
Много често сме слушали да се говори, най-вече от ръководители на държавата, че децата са бъдещето на нацията и грижата за тях е първостепенна. А ликвидирането на Морски санаториум доказа, че това са само думи, които нямат покритие. Необяснимо е това, което се случи със здравното заведение, като се знае, че децата, преминали през него, през всичките тези години не са получавали астматични пристъпи, за разлика от местоживеенето си.
На 1 октомври 2020 ще се навършат 55 години от откриването на новия Морски санаториум” Д-р Параскев Стоянов” между Несебър и Свети Влас. Официално и тържествено е открит на 1 декември 1965 година от тогавашния министър на здравеопазването д-р Кирил Игнатов. Тази изключителна социална придобивка с национално значение, бе дело, преди всичко на Санаторно Курортно управление към Министерството на здравеопазването, на Окръжния народен съвет Бургас и с определен принос на ръководството на град Несебър, припомня socbg.com
Историята:
Създаден е, като санаториум за малокръвни деца, още през 1905 година край Варна под ръководството на д-р Параскев Стоянов. За първи път той полага началото на лечение, чрез използване на слънцето, въздуха и главно морето, основно против „жълтата гостенка” туберкулозата. Съобразно измененията на здравната обстановка в страната тогава, санаториума непрекъснато обогатява профила си, като обслужва и възрастни, но усъвършенства първоначалният си профил.
През 60 –те години на миналия век, вече материалната му база застарява, развитието на стопанския туризъм край Варна „ притиска” съществуването му и възниква идеята за преместване на друго место. Специалистите курортолози, преценяват, че най подходящо е местото между село Влас и Несебър, където щастливо се съчетава слънцето с планинския въздух, който като из някой улей се смесва с морския и обгрижва морето.
Строителството на новата площадка започва през 1963 година от СМК Район Курортно строителство Несебър. Първият етап на детските заведения е готов през втората половина на 1965 година. И ето: На 1 октомври 1965 година 5 автобуса, тридесет линейки , 120 деца и многоброен персонал пристигат в новите сгради на готовите блокове на ІІІ -то и ІV-то детски отделения. Посрещнати са от малък, все още необучен, но ентусиазиран персонал.
Продължава строителството и на останалите отделения. През февруари 1966 година тук се преместват и отделенията за възрастни. Новото заведение заработва С пълен капацитет. В този си капаците то разполага с 438 легла с 2 възрастни, 2 детски ортопедични и 2 детски белодробни отделения , санаториално основно училище до VІІІ клас ,3 жилищни блока в чертите на санаториума и 2 в гр.Несебър,кухненски блок и столови, ремонтна работилница, обширен и озеленен парк, извоювана прекрасна плажна ивица…
С новото си местоположение, съвременни условия за работа, с отличните си резултати по лечение и обучение на децата Санаториума получи голяма популярност в страната като социална придобивка. Допринесе Несебър да натежи още повече като най- големия национален курорт и почивно дело. Допринесе за подобряване здравното обслужване на населението от общината, много хора от Св.Влас и Несебър намериха приложение на своя труд. С него се обогати и разнообрази с различни специалисти и високо квалифицирани кадри града. Колектива участва в обществения и културен живот , организирана бе разнообразна културно масова дейност сред колектива и пациентите.
Постижения се дължат на високо квалифицираните кадри и тяхната съпричастността към хипократовата клетва. Тук на първо место трябва да подчертаем изключителната роля на ветерана на санаториома и създателят му тук у нас главен лекар, доктор Христо Сунгарски до 1972 г. Той прояви неимоверно делови организаторски качества, изключителен творец- стопанин при създаване на пълноценни условия за функциониране на този специфично сложен рехабилитационен център.
Признателност към следващите главни лекари Зорка Селиминска до 74 , Вячислав Куртаков до 81, Виолета Йовчева до 91, Асен Върбанов до закриването му. Признания към огромния лекарски, медицински, рехабилитаторски , санитарен и обслужващ персонал.
Училището към санаториума функционира при специфичните условия и заболявания на децата още с откриването му тук. Признателност към първия директор Неделчо Богданов и следващите Радка Пеева, Красимир Косев и Тянка Маринова до закриването му, към близо четиридесетия учителски и възпитателски колектив.
Признателност към сектор административно стопанска част, който се грижи за функционирането на това голямо стопанство и материална част, нейното поддържане.Това са господата Куминков, Петрохански, Ламбов, главните счетоводители Желев, Петров, Ерменлиев, завеждащ културно масовата дейност Иван Дерменджиев и др.
Днес Морски санаториум не съществува. Години след промените бе приватизиран, дейността му е занемарена, затихваща и прекратена. На неговата територия бе изграден мощен хотелски комплекс, но лечебно рехабилитационна дейност няма.
Да си спомним с добро и признателност към всички бивши кадри на Морски Санатариум „Доктор Параскев Стоянов”! .
Та много предприятия се затриха, а нови на тяхно място няма. Като дойдат избори започват да говорят и да обещават, а сетне - не ги търси.
Много обичат да манипулират оценките "за" и "против" на читателите и го правят редовно, когато не им изнася. Обичат и да трият постове, ако не са в техен интерес, с един стандартен текст, че тези коментари не са по темата. Не зачитат никакво друго мнение освен тяхното. Понякога дори блокират IP адреси и не допускат коментари от тях. Много демократично, а? Пълна цензура!
В същото време откровено цинични и отвратителни постове ги пускат.
Та това е за Флагман. Не търсете у тях журналистическа етика, няма да я намерите.
Крадеш от данъци, правиш контрабанда с горива,с ДДС мамиш после СТРОИШ хотели на първа линия на морето
Сега вместо бг пенсионери и болни деца да дишат свежи въздух с отрицателни йони разни богати Казахстанци, руски тьотки-бухгалтерки в Московската община и родата им ще почиват там
За да остане едни нещо трябва да има финансова отговорност, собственик и манаджемент.
Учете капитализма!!!!
Направиха уникален фалит!!!!!
Няма
Такова нещо.
Всеки предмет си има собственик.
Ако е бил уникален за няколко партийни секретаря явно те са го крали и фалирали.
Защото явно нищо общата работа всеки я краде.
“Имахме”
Ама защо не питате преди тази невъзможна дума преди 1944та на кой са тези земи?
Не са били наши. Били са на някой.
Имаше лафка, на която можех а си купя вафла "Свежест".
Пълничък човек обикаляше с каручка събираше помията( остатъкът ) от храната.
Имаше "Барказ" с брезент, който разнасяше храната в баки.
Транспортна линейка за персонала си.
Автобус, който ги взимаше сутрин и ги връщаше.
Д-р Харитонов беше най-приятния лекар, който бях виждал, а д-р Димитров - най-плашещия. :)
Идваха и учители.
Г-жа маринова беше директорка на училището за основно образование "Д-р Петър Берон".
Персонал от лекари, сестри и санитари...
После пътувах до там с колело през 2007-ма г. и още съжалявам, че не си взех тогава фотоапарата, за да го снимам.
Има надгробна плоча на крайбрежната стена - на починало момиче откъм посока "Елените".
Имаше един маниак г-н Гаврилов, който си падаше йогист и харесваше тенисът на маса.
В дншено време не бих могъл да си представя такава организация, както някога са имали хората, подпомагани от държавата с цел здраве за хората от всякакви възрасти.
Като няма съд и справедливост, има корона!
Хаир да не видят тия идиоти дето съсипаха санаториума.