Май 2020-а – най-топлият, откакто се правят измервания
Най-големи температурни аномалии са били регистрирани в Сибир
Температурите в Сибир през май са били с 10 градуса по Целзий по-високи от средните, а като цяло миналият месец е бил най-топлият май, откакто се правят измервания, обяви Европейската служба за климатични промени „Коперник“, предаде АФП, цитирана от БНР.
Месец май 2020 г. бе с 0,68 градуса по-висок от средномесечната майска температура за периода 1981-2010 година. Това го прави най-топлия май, регистриран откакто се водят измервания и изпреварва този от 2006 г. и този през 2007 г., се казва в съобщение на организацията.
Над средните за май се били температурите в части от Аляска, Европа, Северна и Южна Америка, райони на Африка и Антарктида.
Но най-големи температурни аномалии са били регистрирани с Сибир. Температурата е била с близо 10 градуса по-висока от средната за периода 1981-2010 по части от поречието на реките Об и Енисей, където ледоход никога не е започвал толкова рано, отбелязват от службата „Коперник“.
В периода март-май температури над средните са били измерени в по-голямата част на Арктика, но в Северна Канада пролетта е била по-студена.
В части от Европа – от Балканите до Скандинавието, също температурите са били по-ниски от средните за май, както и в Австралия, Южна Азия и източните райони на САЩ.
В световен план от европейската служба изтъкват, че последните 12 месеца (юни 2019-май 2020) изравняват рекорда на най-топлия регистриран едногодишен период (октомври 2015- септември 2016) с 0,7 градуса по Целзий над нормата.
За 12-те месеца до май глобалната температура е била с над един градус по Целзий от прединдустриалните нива в средата на XIX век. За Арктика обаче затоплянето е било с 2 градуса.