Цацаров се оплака от закона и обяви: Ако президентът назначава КПКОНПИ, пак ще е същото
Парламентът одобри годишния доклад на антикорупционния орган
Шефът на КПКОНПИ Сотир Цацаров се оплака от законодателството, с което оправда липсата на достатъчно резултати в работата на органа, който той ръководи от декември м.г.
Днес парламентът обсъди Доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество за 2019 г.
Кристина Сидорова и Милко Недялков от БСП разкритикуваха остро работата на КПКОНПИ до момента и обясниха, че резултатите са слаби. От соцформацията припомниха, че концепцията на соцпартията за този орган е била друга.
Цацаров отговори: „Беше казано, че законът в този вид няма да работи ефективно, Комисията в този й вид няма да се справи с корупцията, че има съществено разминаване между дейността на Комисията и очакванията на обществото. Аз не мога да оспоря изцяло този извод. Единственото, което ще кажа, вярвайте ми, без грам политизиране, е следното: в този вид, ако законът бъде променен така, както се настоява от парламентарната опозиция, той пак няма да работи. Нищо няма да се промени в работата и във вашите констатации, ако Комисията се назначава не от този парламент, а от президента. Нищо. Всичко ще остане такова. Но ако смятате, че това е разковничето на борбата с корупцията в България, без грам политика ви казвам, а и вие го знаете много добре: на грешен път сте.“
Според Цацаров борбата с корупцията не зависела само от КПКОНПИ. Важно било и законодателството. На депутатите не правело впечатление, че Наказателният кодекс е от 60-те години.
“Моля преценете, че промените в закона са във вашите ръце. И моля, ако е възможно, разбира се (зная, че политиката не го допуска, но в крайна сметка разум има), не мислете, че ако тази комисия бъде назначавана от президента, който и да е той, тук ще чуете по-различен отчет при този действащ закон“, заяви бившият главен прокурор.
Крум Зарков от БСП опонира на Цацаров. Той обясни, че не е вярно, че неговата партия има забележки единствено към това кой назначава КПКОНПИ.
Истината била, че от БСП концептуално се противопоставили на законопроекта, предложен от управляващите и гласуван преди две години и половина. Социалистите били против сливането на куп органи и настоявали КПКОНПИ да има специални функции по разследване на корупцията по високите етажи на властта.
От ГЕРБ се изказа единствено хардлайнерът Спас Гърневски, който изтъкна как държавата за първи път е атакувала куп олигарси.
След дебата докладът на антикорупционния орган очаквано бе одобрен. 133 бяха "за", 1 гласува "против" и 45 - "въздържал се".