Отложиха облекченията за бизнеса в Карнобат, не всички били на загуба
Ще преразглеждат отново списъка с 55 обекта, за които днес трябваше да се гласува 50% отстъпка от наема за 2 месеца
Редовната сесия на Общинския съвет в Карнобат започна с присъствието на 20 от общо 21 общински съветници, които в първия половин час гласуваха задружно, заличавайки пред зрителя представата за наличие на опозиция. Така, с голяма експедитивност, бяха приети отчетите и балансите на МБАЛ-Карнобат, Медицински център I и общинското предприятие „Общински имоти“. И тримата управители на дружествата присъстваха в залата и бяха на разположение на съветниците, но само шефът на „Общински имоти“ Жельо Георгиев бе подложен на няколко въпроса, които нямаха враждебен характер. Например той бе попитан защо не работи закритият пазар край реката – хората искали да знаят кога ще отвори, колко от магазините в него ще създадат работна ръка; защо печалбата не била достатъчно удовлетворителна и т.н. Отговорите на тези въпроси не затрудниха Георгиев, врял и кипял в общинска и административна дейност. Той, макар и трудно придвижвайки се между редовете, отговори бавно, с чиста артикулация, базирайки се на заповеди на здравния министър Ананиев, че всичко си е в реда на нещата, а печалбата била три пъти по-голяма отколкото преди, макар да не стана ясно с какви периоди в миналото сравнява успеха.
След това председателят на Общинския съвет Теодор Ченешев – виден, дългогодишен кадър на БСП – продължи ръководството на сесията със спокоен тон, качен на сцената на градското читалище и гледайки отвисоко двайсетте общински съветници и представители на общинската администрация, пръснати като ято пилци из цялата зала, почти невидими, потънали в новите фотьойли от скъпа дамаска. Правеше впечатление самотата на Ченешев от трибуната и отсъствието на кмета Георги Димитров. Стана ясно, че градоначалникът е в болничен и го представлява заместничката му Стефка Иванова.
До 18-а точка от дневния ред гласуването вървеше по мед и масло и се очакваше сесията да приключи в рамките на не повече от час, но точно в най-важната част – кои икономически субекти да получат намаления на 50% от наема с договор към Общината – залата бе взривена от неочаквана реакция на общинската съветничка Живка Гроздева от ПП „Българска пролет“. Между другото Гроздева правеше кратки изказвания и по предните точки, с което демонстрира пред колегите си, че се подготвя за сесии и че работата на местния парламент никак не й е безразлична. В предходния мандат, когато бе избрана за първи път в състава на ОбС-Карнобат, тя определено се чувстваше не на мястото си и рядко присъстваше на заседания, предпочитайки други по-приятни и осмислящи младостта й занятия. В този мандат обаче Гроздева показва интелектуално и политическо израстване, което пролича особено по т.18 от дневния ред.
Представителка на общинската администрация прочете вяло какво предстои да се гласува, след като е преминало през Икономическата комисия, Гроздева взе думата и каза, че настоява поименно да бъдат прочетени всичките 55 обекта в приложението към докладната записка, защото според нея, имало фирми, които изобщо не са засегнати от кризата в двата месеца между 13 март и 13 май.
„И това не се отнася до хранителните магазини, които са 13. Искам да уточните за всичките останали един по един 55 по какви причини ще ги облекчите с 50% намаление от наема, ще слушам поименно“, каза Гроздева.
В тези 55 обекта се оказаха цветарски магазини, железарии, оптики, складове, компютърни услуги и т.н. Уточняваше се кой кой е като собственик и що за дейност се крие зад съответното наименование. Гроздева не се интересуваше от другите 13 обекта, представляващи типичните хранителни магазини.
Когато чиновничката на кмета Георги Димитров стигна до „Нина Пласт“ ООД, Гроздева настоя специално да чуе подробности. Оказа се, че това е фирма, която изработва дограма, но все още не е започвала дейност във въпросния обект, за който има договор. От тук дойде и съпротивата на общинската съветничка защо трябва да ползва отстъпка, след като изобщо не е работила. Справка в търговския регистър показа, че съдружници в тази фирма са Нина Чавдарова Цонева и Чавдар Цонев Цонев – вероятно дъщеря и баща, местни хора.
Подобна съпротива у Гроздева имаше и срещу гражданското сдружение СНЦ Мото клуб „Пътен екип“. За тази неправителствена организация се разбра, че изобщо не си ползва офиса - нито преди, нито по време на кризата.
След като бяха прочетени всичките 55 обекта и разяснено кой какво и дали изобщо работи, от БСП взеха думата и поискаха от такси да се освободят детските градини, тъй като в по-голямата част от семействата имало безработен родител. Столетницата поиска и 50% намаление на наемите на хранителните магазини по селата. Тези разисквания доста стъписаха представители на общинската администрация и се взе решение отново да се преразгледа докладната записка в икономическата комисия, да се прецизира помощта. Това обаче ще повлече след себе си забавяне на облекчителните мерки. Зам.кметът Стефка Иванова обяви, че оттегля докладната и че ще даде срок за кандидатстване на желаещите да се възползват от намаленията чак до средата на юли.
Опозиционното поведение на Живка Гроздева показа, че дава категорична заявка за политическа кариера и очаква да бъде припозната от сериозна партия за следващия местен вот. Твърде вероятно е да бъде видяна и като кандидат за кмет.
Бизнес интересите им започват да си пречат, макар че са прасета от едно котило.
Аз ше съм кмет
Казах ви като минавате покрай мен с наведени глави да сте мишки
Като монинавате покрай мен ще мълчите с наведени глави.