Кой трови рибата край Варна?
Резултатите не сочат конкретна причина за измирането на водните обитатели във Варненското езеро, каза Мирослава Робинсон от Басейновата дирекция
Високо е съдържанието на амониев азот във Варненското езеро, призна Мирослава Робинсон от Басейнова дирекция „Черноморски район“.
Проверката край брега на езерото във Варна започна след сигнал за огромно количество мъртва риба в района на село Константиново. Все още обаче не е установена причината за масовото измиране на водните обитатели във Варненското езеро.
„9 км е разстоянието между дефектиралият тръбопровод и измрялата риба. Амониев азот е имало в района на тръбопровода, но не и измряла риба, нито пък фикалии. Резултатите, които са отчетени, показват отклонения от нормативните стойности, включително и дефицит на кислород. На това може да се дължи измирането на рибата. Отчетено е и наличието на амониев азот“, обясни Робинсон.
Тя поясни, че измрялата риба е на входа на Варнеското езеро в близост до морето.
„При преобогатяването с органични вещества води към увеличаване на биомасата. Това натоварване с биогенни елементи, може да доведе до такава ситуация с дефицит на кислород“, добави тя.
Резултатите не сочат конкретна причина за измирането на рибата, заяви експертът от Варна.
Тя не отговори на въпроса дали ако ти влезе тази вода в устатата може ли да гледаш лятото през прозореца.